Menu

Kalp çarpıntısı (Ritim bozuklukları, aritmi)


Kalbimiz 5 litre kanı dakikada 60-100 kez atarak pompalar. Bu kalbin normal ve düzenli çalışması ile oluşur. Bazen belirli nedenlerle bu ritim bozulur. Kalp atım ritminin bozulmasına ritim düzensizliği, ritim bozukluğu yani aritmi denilir.

Kalbin içinde sağ tarafta doğal bir kalp pili vardır. Bu sayede elektriksel kasılmalar yaratılır. Bu kasılma nedeni ile kalp kasılarak atar. Kasılmaya bağlı olarak içinde bulunan kan pompalanır. Hemen hemen her insanda kalp atım ritmi bazen bozulur. Buna zararsız aritmi denilir. Gerçek aritmide, kalp atımı hızlıdır, terleme, baş dönmesi ve bayılmaya yol açabilir.

Genellikle, kalp kapağı rahatsızlığı ve kalp yetersizliği durumlarında aritmi kronik olarak ortaya çıkmaktadır. Bazen de doğuştan aritmi olabilir. Kalp hastalıkları, hipertansiyon, kafein, sigara, ilaçlar, alkol ve stres sağlıklı insanlarda da aritmiye neden olabilmektedir. Bazen ciddiye alınmasa da alt yapısında çok ciddi hastalıklar olabilir. Bu nedenle, aritmi kesinlikle incelenmelidir.

aritmi nedir

Kalp çarpıntısı, aritmi nedenleri nelerdir?

Kalp kası nedenli olanlar;  koroner arter hastalıkları, miyokardit,

Kalp kapağı hastalıkları, doğumsal anormallikler, kalbin basınca maruz kalması, hipertansiyon,

Hipertiroidizm,

Elektrolit dengesi bozumu,

Bazı ilaçlar,

Nikotin, alkol, kahve,

Hipoksi,

Kalp ameliyatları sonrası kalp çarpıntısı, ritim bozukluğu oluşabilir.

Kalp ritim bozukluğu belirtileri nelerdir?

Kalp çarpıntısı aritmi oluşturduğunu göstermez. Aritmi, şikayetleri ve kalp çarpıntısının süresi ile alakalıdır. kalbin yavaş çalışması, yorgunluk, nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma yaratır. Hızlı çalıştığında, göğüste kuvvetli çarpıntı, huzursuzluk, güçsüzlük, terleme, nefes darlığı ve bayılma yaratır.  Genelde elektrokardiyografi yani EKG çekilerek teşhis koyulabilir. EKG, kalbin elektrik faaliyetlerini, aritmi tipini, elektrolit dengesini belirlemede en etkili yöntemdir.

Kalp ritim bozukluğu tedavisi nasıl yapılır?

Kortoner damar hastalığı, kalp yetersizliği, tiroid hastalığı, elektrolit dengesizliğinde genelde ilaç tedavisi uygulanarak aritmi engellenir.

Kalp ritmine destek olması için kalp pili ya da eltro şok veren cihazların kullanımı,

Kalbi besleyen damarlarda oluşan tıkanıklığın açılması içinstent uygulaması,

Koroner by-pass uygulaması ile aritminin çözülmesi yapılır.

Kalp çarpıntısı ya da aritmi tedavisinde ana amaç, buna yol açan koroner yetmezlik, elektrolit dengesizliği giderilerek hastanın rahatlamasını sağlamaktır. Bu nedenle, başvuran hastalarda inceleme ve tetkikler yapılarak, tedaviye başlanır. Yapılan tedavi sonrası hastalar, normal hayatlarına sorunsuzca devam ederler.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.