Menu

Kalp çarpıntısı nedenleri


Kalp çarpıntısının %95 nedeni, uykusuz kalma, aşırı heyecanlanma, korkma, kahve ve çayı fazla kaçırma olarak kabul edilir. Fakat çarpıntı yaşadığınızda, kalp krizi geçirdiğinizi sanabilir hatta öleceğimizi bile sanabiliriz. Kalp çarpıntısı, her zaman ürkütücüdür ve öyle olmaya da devam edecektir.

Kalp çarpıntısı nedenleri nelerdir?

Kalp çarpıntınız esnasında baş dönmesi, göz kararması, terleme ve rengin beyazlaşması ile birlikte göğüste baskı hissediyorsanız, hemen bir hekime gitmek gereklidir. Bu belirtiler, vücudun ihtiyacı olan kanın yeterince pompalanamadığını göstermektedir. Kafeinin sıklıkla kullanılması, kalp çarpıntısının en sık görülen nedenlerindendir. Kahve ve çayın fazla tüketilmesinden sonra uykusuzluk ile başlayan kalp çarpıntıları, tamamen kafein etkisi ile olmaktadır. Bu çarpıntı kuvvetli değildir. Hemen vücudunuz duruma el koyar ve kalp atımı hızla düzenlenir. Yoğun stres, adrenalin ihtiva eden ilaçlar ile de kalp çarpıntısı yaşanmaktadır. Bronşit ve astım için kullanılan ilaçlar da kalp çarpıntısı yapmaktadır, fakat ilaçlar doktorla konuşmadan kesilmemelidir. Alkol, sigara, sert içkilerden sonra da çarpıntı olabilir. Kalp çarpıntınız çok fazla arttıysa, 24 saat süre ile kalp ritim kaydı alınmalıdır, ekokardiyografi Tiroit fonksiyonları testi, kan elektrolitleri yapılmalıdır.

Kalp çarpıntısı olduğunda ne yapılmalıdır?

Kalp çarpıntınız olduğunda panik olmayın, sessiz bir yere geçerek, derin derin nefes alın, ıkınmayı deneyin ve soğuk bir içecek içmeye çalışın.  Şiddetli ve üst üste öksürün, buz torbası ile boynunuza masaj yapın.  Bir hekime mutlaka kontrol olun. Çünkü kalp çarpıntısı, hipertansiyon, kalp ve damar hastalıkları ve nörolojik olabilir.  Kalp çarpıntısını engellemek için; Çay, kahve, kolalı içecekler, sigara, stres ve uykusuzluktan uzak durmalısınız. Atropin, efedrin, adrenalin, noradrenalin, kafein, teofilin, fenotiyazin, trisiklik, antidepresan, haloton içeren ilaçlar kalp çarpıntısı yapar, hekimle mutlaka konuşunuz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.