Menu

Kalp atış hızı (nabız) nedir ? Kaç olmalıdır ?


kalp_d

Nabız nedir?

Nabız bir tıp terimidir ve parmakların ucuyla kalp atışının atar damarlara yaptığı basıncın ölçülmesi sonucu elde edilen kalp atış hızına denir. Nabız, vücutta yüzeye yakın bir yere basınç yapan atar damarların olduğu her yerden ölçülebilir; örneğin boyun, bilek, kasık, dizin arkası, ayak bileğinin kenarı ve ayak gibi.

Nabız (bir dakika içinde atan atar damar atışı sayısı) kalp atış hızına eşittir. Kalp atış hızı aynı zamanda stetoskop adlı dinleme cihazı kullanılarak da ölçülebilir. Radial nabız (yani el bileğinden ölçülen nabız) genellikle üç parmak kullanılarak ölçülür. Nabız kişi istirahat halindeyken farklı, efor gösterirken farklı ölçülebilir çünkü bu durumlar kalp atış hızınız etkiler. Nabzı etkileyen başka faktörler de vardır.

Kalp atışı (nabız) dakikada kaç olmalı?

Nabız genellikle otururken, istirahat halinde ölçülür. Normal nabız değerleri istirahat haline göre belirlenmiştir.

Bir insan büyürken ya da yaşlanırken nabzı da aynı oranda yavaşlamaya başlar. Özellikle çocukluktan ergenliğe geçerken kalp hızında azalma görülür. Normal bir yetişkinin nabzı dakikada 60 ila 100 arasındadır. Ancak profesyonel bir sporcunun kalp atış hızı dakikada 40 ila 60 arasında olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Sağlık Enstitüsü farklı yaş gruplarına göre dinlenirken normal nabız değerlerini şöyle belirlemiştir:

 • 1 aylık ve daha küçük bebeklerde: dakikada 70-190
 • 1-11 aylık bebeklerde: dakikada 80-160
 • 1-2 yaş arası bebeklerde: dakikada 80-130
 • 3-4 yaş arası bebeklerde: dakikada 80-120
 • 5-6 yaş arası çocuklarda: dakikada 75-115
 • 7-9 yaş arası çocuklarda: dakikada 70-110
 • 10 yaş ve üstü kişilerde: dakikada 60-100

Nabız nasıl ölçülür?

Nabız, vücudun birçok farklı yerinden ölçülebilir. El bileği, ayak bileği, boynun yan kısmı, ayağın üzeri, kasık gibi farklı noktalardan nabız ölçmek mümkündür ancak en sık el bileği ile boyundan ölçülmektedir.

En iyi sonucu almak için parmaklarınızı nabzın attığı noktaya koyup bir dakika içinde kaç atış hissettiğinizi sayın. Dilerseniz 15 saniye kadar sayıp ardından çıkan sonucu 4 ile çarparak da yaklaşık bir sonuç elde edebilirsiniz. Aynı işlemi 20 saniyelik nabız atışı x 3 şeklinde de gerçekleştirebilirsiniz. Nabız ölçerken baş parmağı kullanmamak gerekir.

Kalp atış hızını etkileyen faktörler

Nabzımız birçok farklı etkene bağlı olarak hızlanıp yavaşlayabilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Hava sıcaklığı: Sıcaklık ve nem seviyesi arttığı zaman kalbimiz daha çok kan pompalamaya başlar, bu da nabzımızda bir artışa yol açar. Ancak bu artış genellikle dakikada en fazla 5-10 atış kadardır.
 • Vücut pozisyonu: Dinlenmek, uzanmak, oturmak, ayakta durmak genellikle nabızda çok değişikliğe yol açmaz. Ancak bazen 15-20 dakika ve üzeri bir süreliğine ayakta durmak nabzınızı biraz hızlandırabilir. Bu artış birkaç dakikalık dinlenmeden sonra azalacak ve nabzınız normale dönecektir.
 • Duygular: Eğer stres altında iseniz, gerginseniz, sinirliyseniz, endişeliyseniz, fazla mutlu ya da fazla mutsuz iseniz duygularınız nabzınızın yükselmesine sebep olabilir.
 • Vücut ağırlığı: Vücut ağırlığımız yani kilomuz aslında nabzımızı çok değiştirmez. Eğer obez yani fazla kiloluysanız dinlenirken ölçülen nabzınız normalin üzerinde çıkabilir, ancak bu sayı 100’ü geçmemektedir.
 • İlaç kullanımı: Adrenalin üretiminizi baskılayan ilaçlar (beta blokerler) nabzınızı yavaşlatmaya eğilimlidir. Aynı şekilde çok fazla tiroit ilacı kullanmak da kalp atış hızınızı artırabilir.

Aniden ayağa kalktığınızda ya da hareket ettiğinizde de nabzınız artabilir. Egzersiz esnasında da nabzınız doğal olarak artmaktadır. Ancak çok sık egzersiz yapan kişilerde, yani sporcularda dinlenirken ölçülen nabız normalin altında olabilir, bu durum gayet normaldir.

Kaynaklar:

https://www.livescience.com/42081-normal-heart-rate.html

https://www.medicalnewstoday.com/articles/235710.php

https://en.wikipedia.org/wiki/Pulse

http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/GettheFactsAboutHighBloodPressure/All-About-Heart-Rate-Pulse_UCM_438850_Article.jsp#.Wl9Ge5OFhjc

 
One Response
 1. Emre

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.