Menu

Kaliteli mutfak için püf noktaları


Son yıllarda teknolojinin ilerlemesi ile mutfaklar tasarım ve kullanılan ürün olarak gelişime uğradı. Mimarlar ve tasarımcılar, önümüzdeki 10 yıl içinde salonlardan yemek masalarının  çıkacağını ve tarih olacağını söylüyorlar. Artık son yapılan inşaatlarda mutfak alanlarına daha fazla yer ayrılıyor çünkü bu alan ailenin toplanma ve yaşam merkezi olarak kabul ediliyor.  Bu nedenle televizyonlar, oturma alanları yavaş yavaş mutfak alanlarına geri geliyor. Peki, güzel, estetik ve ergonomik mutfak seçimi nasıl yapılmalıdır? İşte püf noktaları ;

 

Mutfaklarda en büyük problem kullanılan dolapların su ve neme karşı dayanımlı olması ve uzun vade kullanım imkanı vermesidir. Çünkü, bir mutfak yaptırdığınızda yaklaşık 10-20 yıl kadar kullanmak istersiniz. Bu nedenle mutfak dolaplarının ana gövdeleri ahşap, dolap kapakları ise kaliteli malzemeden yapılmalıdır. Son yıllarda ortaya çıkan ve çok sıklıkla kullanılan membran ve akrilik kapaklar bu nedenle çok ergonomiktir. Bu malzeme pvc bazlıdır ve  ısı yoluyla ahşap kapaklara sıvanır. Suya, neme, çizilmelere dayanıklıdır. Ayrıca, antibakteriyeldir. Üstelik, renk kartelası çok geniştir. Ahşap görünümlü olanlardan başka pembe, yeşil, sarı gibi doğanın tüm renklerini membran veya akrilikte yaptırabilirsiniz. Parlak ve mat seçenekleri de bulunmaktadır. Üstelik renk ve modelden sıkıldığınızda uygun bir maliyet ile sadece kapakları değiştirerek yepyeni görünümlü mutfak sahibi olabilirsiniz.


Bir mutfak yaptırırken, çekmecelerin ergonomisi çok önemlidir. Kaşıklıklar, kuru gıdalar, mutfak eşyaları çok düzenli bir şekilde yerleşmelidir. Mutfak eşyaları kullanım kolaylığında ve rahatlıkla ulaşabilecek noktalarda depolanmalıdır. Özellikle tencereler ve tabaklar için kullanılan raylı saklama alanları dolap ve çekmecelere yerleşebilir. Böylece dar alanlarda bile rahat kullanım alanları yaratılır. Son teknoloji kullanılan bu raf ve çekmece çözümleri sadece aksesuardır ve var olan mutfaklara bile uygulanabilir.


Frenli çekmeceler ile kulp sorunundan kurtulabilir ve elinizde bir şeyler varken vücudunuz ile dokunabilirsiniz böylece çarpma, vurma olmayacak çekmece yavaşça yerine kendiliğinden kapanacaktır. Ayrıca dolap kapaklarını yukarıya iki katlı açabilir veya içine bölme atabilirsiniz. Tüm bunlar için mutfak programlarında 3 boyutlu olarak görünümünü görebilirsiniz.


Mutfak yaptırırken, mutfak metrekarenize göre renk seçimi yapmakta her zaman fayda vardır. Eğer mutfağınız bol ışık alıyorsa, koyu tonlar kullanabilirsiniz. Fakat dikkat edilmesi gereken şey, çok koyu renkleri kullanırken dikkatli olmaktır. Sevdiğiniz renkleri kullanmakta özgürsünüz ama unutmayın bu tonları az kullanmak bile etkisini verecektir. Örneğin, beyaz, pembe gibi tonlar ile renklerin etkileri daha yumuşatılabilir. Büyük mutfaklarda veya bol ışık alan alanlarda koyu renkleri kullanabilirsiniz. Küçük ve ışık almayan mutfaklarda açık tonlar daima başarılı etki verecek ve ferah alanlar yaratacaktır.


Bu sene çok moda olan Akdeniz, İngiliz ve Fransız mutfak stilinde beyaz eskitme boyalı dolaplar sıklıkla kullanılıyor. Eskinin raflı dolapları çok modern bir mutfak yapısında bile kullanılabiliyor ve ortaya çok nostaljik ve şık etkiler çıkıyor.


Modern bir mutfak tasarımı aklınızdaysa yapılacak şey en iyi tasarımı bulmaktır. Bu nedenle mutlaka 3 boyutlu çizimler ile istediğiniz mutfağın şeklini görmeden karar vermeyin.
 
One Response
  1. Buse

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.