Menu

Kalın bağırsağın görevi


Kalın bağırsak, besinler içinde kalan suyun emilimini yapmaktadır. Kalın bağırsağın çıkış noktası anüstür. Atık kalan maddeler buradan dışarıya atılır. Kalın bağırsak, anüse kadar yaklaşık 6 cm çapında, 1.5 metre uzunluğunda boruya benzer bir yapıdır. İnce bağırsak ile kalın bağırsağın birleştiği yerde kör bağırsak vardır.  Kör bağırsaktan çıkan uzantıya apandis denilmektedir.

Görevi nedir?

Kalın bağırsağın yapısı, ince bağırsaktan farklıdır. Epitelin yüzeyi kalın bağırsakta düzdür. Kalın bağırsağın hareketi, ince bağırsağa göre daha yavaştır. Karıştırıcı ve boşaltma özelliği kalın bağırsakta olmaktadır. Kalın bağırsakta enzim yoktur, sadece bir müküs salgısı vardır ve bu salgı sayesinde selülozu parçalamaktadır.  Kalın bağırsak suyun emilimini sağlar ve yaklaşık günde 500-1500 ml arasında su emilir.

 

Kalın bağırsakta bunun dışında; inorganik tuzlar, glikoz ve yağ asitleri emilmektedir. Dışkının sıvı olup olmaması kalın bağırsakta ayarlanır.  Aslında dışkıda; safra, sindirilmemiş besin, kalın bağırsak müküsü ve ölü bağırsak hücreleri vardır. Dışkının %70’i su, %30’u katıdır. Günde 200-400 gr arası çıkarılır. Alınan besinler, 10-90 saat içinde dışarıya atılır.

 

Bağırsaklar, vücuda yararsız maddelerin atılımı için gereklidir. Kalın bağırsağın görevi, bu kalıntının suyunu emerek onu dışkı haline getirmektir. Bu işlen ortalama 6 saat kadar sürer.  Dışkının oluşmasında bakteriler de çok önemlidir. Çeşitli mayalanma ve çürüme olayları da olmaktadır. Bu nedenle, dışkıda koku oluşur.

 

Kalın bağırsak sağ kasıktan yukarıya doğru çıkar, midenin altından düz olarak geçtikten sonra aşağı doğru iner. İnce bağırsağın çevresinde kalın bağırsak bir çerçeve oluşturur. Aşağı inan kısım sol kasığın altında ortaya doğru S şeklinde kıvrılır, leğen boşluğunun ortasına dikine iner. Biraz genişledikten sonra düz bir kısımla anüste sona erer.
Son 50 Yorum
 1. ZAZA
 2. saas
 3. sahra
 4. Anonim
  • Anonim
 5. Anonim
 6. Anonim
 7. Anonim
 8. Nurefşan Cevlan
  • sahra
   • CEDYAHHEDGF

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.