Menu

Kalbinizi seviyorsanız uzak durun


saglikli-kalp

Kalp sağlığının önemi nedir?

İnsan metabolizmasının yaşamsal fonksiyonlarını devam ettirebilmesi, vücudunda en temel iki organın sağlıklı bir şekilde çalışmasına bağlıdır. Bahsi geçen bu organlardan biri beyin olduğu gibi diğeri de kuşkusuz ki kalptir. Kalbin bir anlık teklemesi, damarlarının tıkanması veya kriz geçirilmesi kişiyi anında hayata veda edebilecek hale getirdiğinden kalbin sağlıklı olması bir hayli önem arz etmektedir.

Kalp organının sağlıklı bir yapıda olabilmesi için de, kişinin mütemadiyen bu organın sağlıklı yapısını bozabilecek ürünlerden uzak durması ve daha güçlü hale getirebilecek ürünlere yönelmesi gerekmektedir. Bunun için de yaşamsal rutinimizi tamamen bu “zararlı” olarak nitelendirilen koşullardan uzak olarak geçirmeli, kalp sağlığına katkı sağlayacak durumlar ve besinlerle hayatımızı renklendirmeye çalışmamız gerekir.

Özellikle vücudu ve kalbi dinç tutacak egzersizlerin yanında, kalp sağlığını koruyucu en önemli öğelerden biri de doğru bir şekilde beslenmektir. Yaşamsal düzenlemelerde kalbi yormayacak şekilde bir beslenme düzeni oturtturmak, uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmemiz için temel kurallardandır.

Kalp sağlığı için nelerden uzak durulmalıdır?

Yağlı et ürünleri : Et her ne kadar vücudumuzun protein ve diğer vitamin / mineral ihtiyaçlarını karşılayacak bir ürün olsa da, et tüketiminde dahi dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Özellikle içerisinde fazla yağ bulunan etlerden tüketmek, zaman içerisinde bizlere hem fazla kilo olarak hem de kolesterol vb. pek çok hastalığa zemin hazırlamış şekilde geri dönecektir. Kolesterol seviyesinin kötüleşmesi, kalp damarlarını tıkayarak kalp rahatsızlığı geçirmeye zemin oluşturmaktadır. Et ürünü tüketirken mümkün olduğunca yağsız kısımlarından tüketilmesi gerekmektedir.

Tuz : Yiyeceklere sürekli ekstradan tuz eklemek veya kendiliğinden fazla tuz içeren besinleri tüketmek, vücutta kan basıncını yükselteceği için otomatikman kalp de bu durumdan etkilenerek zorlanmaya başlar. Kısa süre içerisinde kalp hastalığı yaratacak olan fazla tuz tüketimini önleyebilmek adına günlük olarak en fazla bir çay kaşığının yarısına denk gelecek şekilde tuzlu besin tüketmek yeterli olacaktır.

Şeker : Günümüzde aşırı şekilde yaygınlaşan hazır gıda tüketimi, beraberinde vücuda aşırı derecede şeker alımını da getirmiştir. Şekerli yiyecekler hem kişiye kilo aldırarak kalp sağlığını olumsuz etkilemekte, hem diyabet hastalığını ve benzer hastalıkları tetikleyerek vücutta bütün dengeleri bozmaktadır. Oldukça fazla şeker içeren paketlenmiş hazır gıdalardan, tatlılardan, gazlı ve kutudaki içeceklerden bu sebeplerden ötürü mümkün mertebe uzak durulmalıdır.

Süt ürünleri : Süt ürünleri normal şartlarda kalp sağlığımız için de genel vücut sağlığımız için de oldukça faydalı bir besin olsa da, yağlı ve çok yağlı türdeki süt ürünleri vücudumuz için artık yarar değil zarar yaratmaya başlamaktadır. Tam yağlı olarak adlandırılan peynir, süt, krema gibi ürünler yine kolesterolü arttırmakta ve kilo aldırdığı için vücudun sağlıksal dengesini bozmaktadır. Bu sebepten ötürü süt tüketilecekse; yoğurt, peynir, kaşar vb. ürünler yenecekse mümkün olduğunca az yağlı olanlarından veya hiç yağsız olanlarından tercih etmek gereklidir.

 
Son 50 Yorum
  1. Orhan Eren
  2. Ümmühan Meral
  3. Sadullah Torbalı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.