Menu

Kakao nasıl yapılır


kakao nasıl yapılır

Hepimizin severek tükettiği çikolatanın hammaddesi olan kakao, 4-8 metre yüksekliğine kadar ulaşabilen ebegümecigiller familyasından olan bir bitki türüdür.

Anavatanı başta Güney Amerika olmak üzere Batı Afrika, Batı Hint Adaları ile tropik iklimlerdir.

kakao üretimi


Kakao ağacı And Dağları etekleri, Amazon ve Orinoco ırmaklarının verimli havzalarının yakınlarındaki yükseltilerde, ılık ve düzenli bir şekilde yağmur alan bölgelerde yetiştirilmektedir. Kakao ağacından Theobromin isimli bir alkaloit’in yanı sıra kakao yağı elde ediliyor ve tohumları ise lezzetli çikolata üretiminde kullanılıyor.

kakao tohumu


Kakao ağacının tohumları oluştuğunda hemen ya da bir müddet sonra meyanlandırılır ve sonrasında kurutulur. Bu sayede kakao tohumunun acı olan lezzeti giderilir ve hoş bir koku ortaya çıkar. Bu işlemden sonra da kakao taneleri un haline getirilmekte ve yağı alınmaktadır. En son olarak tekrardan öğütülmekte ve kakao haline gelmektedir. Yağı alınmamış kakao tohumları ile çikolata yapılmakta olup, sütle karıştırılıp içilebilmektedir.

kakao ve çikolata yapımı


Kakao üretiminin yaklaşık %40’lık kısmı Fildişi Sahilleri tarafından, Gana ve Endonezya ise %15’erlik bir pay almaktadır. Kalan üretim ise Brezilya, Kamerun ve Nijerya gibi ülkelerce paylaşılmaktadır.
One Response
  1. şüeda

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.