Menu

Kahve neye iyi gelir


kahve

Kahve neye iyi gelir

Kahve kültürümüzün vazgeçilmez içeceğidir. İçinde ki kafein yüzünden fazla tüketilmesi istenmez fakat son yapılan araştırmalar Alzheimer dahil olmak üzere pek çok hastalığa iyi geldiği anlaşılmıştır. Kahve, üstelik kronik bazı hastalıklarında oluşumunu yavaşlatmaktadır.

Kahve içerken sıcak ya da soğuk tüketmek farklı etkilere sahiptir. Günde 3 fincan kahve içenler arasında yapılan araştırmalarda, karaciğerin tedavi olduğu fark edilmiştir. Hatta sirozun %50 oranında engellendiği ortaya çıkmıştır ve karaciğer kanseri riski düşmektedir. Değişik kahve türleri arasında yapılan araştırmalarda, kafein oranı düşük olan kahveler tansiyonu dengeye sokmaktadır. En yüksek kafein oranı, çözünebilir kahvededir. Yani Türk kahvesi, en fazla kafein barındıran kahveler arasındadır. Amerikan kahvesi %6, Arap kahvesi ise, %5’lik bir kafein oranı taşımaktadır. Araştırmalar, kahve içinde bulunan polifenolik yapıda ki flavonoit grubu bileşenlerin az kafeinli kahvelerde fazla olduğunu ve kan basıncını düşürdüğünü ortaya çıkarmıştır. Kahve içinde bulunan antioksidanlar, kanserli hücrelerin çoğalmasını engeller. Son yapılan araştırmalarda, kahve ve egzersizi bir arada yapan insanlarda cilt kanseri riski düşmektedir. Günde düzenli 3 fincan kahve tüketenlerde, safra taşı oluşumu %30 oranında düşmektedir. Konsantrasyon kahve içimi ile yükselmekte ayrıca merkezi sinir sistemi üzerine olumlu etki yaratmaktadır. Düzenli olarak her gün 1 bardak kahve tüketen erkekler, %50 oranında Parkinson hastalığına yakalanma riski düşmektedir. Günde 3-5 fincan kahve içenlerinse Alzheimer riski azalmaktadır. Kahve ayrıca depresyonu engellemekte ve depresyonda olanların tedavi olmasını sağlamaktadır. Kahve tüketen erkekler arasında yapılan incelemelerde, prostat kanseri oranlarının düşük olduğu ortaya çıkmıştır. Güneşin zararlı etkilerinden kurtulmak için uzmanlar kahve içmeyi önermektedir.

Kahve, kökboyasıgiller ailesindendir. Yaz ve kış yapraklarını dökmez. Çiçekleri beyaz, meyveleri kırmızıdır. Yabani kahve ağaçları yaklaşık 7 metreye kadar uzar. Kültür yetiştirilen ağaçlar ise en uzun 3 metre civarındadır. En iyi yetiştiği yer, Arabistandır. Dünyada ilk olarak Habeşistan’da 3. Yüzyılda yetiştirilmeye başlanmıştır. 18. Yüzyılda Hacca giden Habeşiler tarafından Arabistan’a gelmiştir. Osmanlı imparatorluğu zamanında Avrupa’ya yayılmıştır. Dünyada kahve en çok Habeşistan, Libya, Brezilya, Meksika, Hindistan, Arabistan ve Orta Amerika’da yetişmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.