Menu

Kağıt para nasıl basılır


kağıt para basımı

Her gün elimizden geçen kağıt paralar, ekonominin en önemli araçlarından biridir.

Sürekli el değiştiren kağıt paralar her türlü mikrobu barındırsa da cüzdanımızda ya da cebimizde olmazsa da olmaz.

Peki, kağıt paraların nasıl basıldığını hiç merak ettiniz mi?

İşte, kağıt paranın basılma süreci;

kağıt para basım işi


Kağıt paralar, Merkez Bankası Matbaasında yer alan üç ayrı baskı bölümünde, aynı anda üç farklı banknot basılmaktadır. Üzerinde fligran ve gizli görüntülerin olduğu kağıt tabakaları öncelikle iyice kontrol edilmektedir. Bu kağıt tabakalarının öncelikle arka tarafı sonrasında da ön tarafı değişik baskı makineleriyle basılmaktadır.

kağıt para üretimi


Banknotların ebatlarına göre her tabakadan 28-40 arasında banknot olabiliyor. Tabaka kağıtların baskı işlemleri tamamlandıktan sonra da paraların seri numaraları basılmaktadır. Yapılan baskı esnasında para kağıt tabakaları sürekli olarak kontrol edilmektedir. Belli aralıklarla da alınan baskı örnekleri laboratuvarlarda kontrole tabi tutulmaktadır.

kağıt para baskı matbaası


Basılan kağıt paraların sondan bir önce geldikleri yer ise, çıplak gözle yapılan baskı inceleme servisidir. Baskılı kağıt tabakalarının her yer değişiminde imza karşılığı teslim alınan paralar, kusur görüldüğünde mevcut seriden hemen ayrılmaktadır. Tüm baskı işlemleri ve kontrolleri tamamlanan tabakalar, en son olarak da kesim bölümüne gelmektedir. Bu bölümde kesilen tabakalar işlem sonunda banknot halini almış olmaktadırlar. Kesimden sonra da piyasaya sürülmeden önce, sayılarak 100’lük desteler şeklinde paketlenmektedir.
One Response
  1. Nihat asya

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.