Menu

Kabe nedir kabenin anlamı kabe nerede kabe ne zaman inşaa edildi


Kabe nedir ve nerede bulunur?

Mekke’de Müslümanlıkça kutsal tanınan, bütün Müslümanların kıblesi, hac zamanında çevresi tavaf edilen taştan yapılmış bir binadır. Çevresi duvarlarla ve yedi minare ile çevrilmiş ve üstü açık olan geniş bir avlunun (Mescid-i Haram) ortasında, 13 metre yükseklikte 12 metre boyunda, 11 metre eninde dört köşe küçük bir binadır. Cennetten indirildiğine inanılan ve “Ha-cer i Esverl” denilen kutsal siyah taş Kabe kapısının yanında duvarın içine gömülüdür.

Hac sırasında hacılar tarafından saygı ile öpülür. İki kapısından doğu tarafında olanı açık, batı tarafındaki kapalıdır. Siyah ibrişimden örülmüş, üstünde sırma ile ayetler yazılı bulunan bir örtü ile örtülmüştür. Bu örtü Yavuz Sultan Selim’den sonra her yıl Osmanlı devleti tarafından değiştirilirdi.Kabe ne zaman yapıldı?

Kâbe-i muazzamayı, ilk olarak meleklerin yardımıyla Âdem aleyhisselâm inşâ etti. Nûh aleyhisselâm zamânındaki tufana kadar zaman zaman tamir edildi. Tufandan sonra, İbrahim aleyhisselâmın zamânına kadar yeri belirsiz olarak kaldı. İbrahim aleyhisselâm oğlu İsmail aleyhisselâmla birlikte Allahü teâlânın emriyle Kâbe-i muazzamayı yeniden inşa etti.

İbrahim aleyhisselâmdan sonra zaman zaman yıkılıp yeniden inşa edilen Kâbe-i muazzama, Peygamber efendimiz sallallahü aleyhi ve sellem otuz beş yaşındayken, Mekkeliler tarafından, 683 (H.64)te Eshâb-ı kiramdan (Peygamber efendimizin arkadaşlarından) Abdullah bin Zübeyr ve Emevî halefelerinden Abdülmelik bin Mervân’ın Mekke vâliliğine tayin ettiği Haccâc bin Yûsuf tarafından tekrar inşa edildi.

 
Son 50 Yorum
 1. Kadir
 2. Kabe
 3. eyw yardım ettiniz
 4. hatice
 5. Anonim
 6. Anonim
  • ANONİM
 7. Ben mehmet
 8. Anonim
 9. Anonim
 10. Anonim
 11. sümeyye
 12. Anonim
 13. selcan
 14. hayriye
 15. alperen
 16. Anonim
 17. yiğit kılıç
 18. oh be

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.