Menu

Kabaran Saçlar İçin Çözüm Önerileri


Kabaran saçları kontrol altında tutmak bir hayli zordur. Saçların kabarmasını engellemek için piyasada pek çok ürün bulunsa da şekle sokmak çok zamanınızı alabilir.

Özellikle de gür ve kıvırcık saçlara sahipseniz ciddi sorunlarınız vardır. Peki, kabaran saçlarla nasıl başa çıkabiliriz? İşte kabarık saçlara çözümler:

Kabaran saçlara çözüm önerileri

1. Düğüm açıcı (detangling) saç fırçası kullanın.

Düğüm açıcı fırçaların çoğunda kısa ve esnek kıllar bulunur ve bu kıllar saçlarınızı çekiştirmeden açar, ıslak saçta da kullanılabilirler. Bu fırçaları güzellik ürünleri satan marketlerden ya da internet üzerinden temin edebilirsiniz.

kabarık1

2. Saçlarınızı normal lastik tokalarla toplamayın

Kabaran saçlar lastik tokalardan kolayca kurtulabilir. Kalın ve düz bir kumaş toka ile saçlarınızı toplayabilirsiniz. Saçlarınızı incitmeyecek ya da kopmayacak ürünler bulmaya çalışın.

3. Saçlarınız için doğru saç kurutucusu kullanın

Eğer saçlarınızın hızlı kurumasını istiyorsanız saç kurutucunun iyonlu olmasına ve watt ayarına dikkat edin.  İyonizerli ve 1800 watt civarında bir saç kurutucu saçlarınızın hasar görmesini ve kabarmasını engelleyecektir. Bunun için kaliteli markaları tercih etmenizi tavsiye ederiz.

4. Biraz saç spreyi ve doğru fırça seçimiyle elektriklenmeyi önleyin

Saç fırçanıza az bir miktar saç spreyi sıkın. Spreyi fazla abartmamalısınız, az bir miktar saç spreyi elektriklenmeyi önleyecek, bebek saçlarınızı yatıştıracak ve saçlarınızın bir arada durmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca saçlarınızı tepeden değil aşağıdan taramanız da elektriklenmeyi azaltacaktır.

5. Her durum için doğru birer fırça seçin

Saçınıza şekil vermek için birçok farklı saç fırçası bulunmaktadır. Aşağıdaki saç fırçaları bunlardan bazılarıdır:

 • Oval saç fırçası: Kuru saçlardaki karışıklığı açmak, parlaklık sağlamak ve saçları yatıştırmak için ideal bir fırçadır. Islak saçlarda kullanılmamalıdır.
 • Ahşap yuvarlak saç fırçası: Saçlarınızı düzleştirmek ya da volüm vermek için idealdir. Kırık fön için kullanılmamalıdır.
 • Seramik yuvarlak saç fırçası (fön fırçası): Perçem ve kaküllerinizi belirginleştirmek, saçınızı güçlendirmek için idealdir. Eğer hassas ya da ince telli saçlara sahipseniz bu fırçayı kullanmamalısınız.
 • Dikdörtgen geniş dikişli saç fırçası: Islak saçları çözmek için idealdir. Ancak fırça kıllarının üzerindeki toplar bir süre sonra düşebilir, dikkatli olmakta fayda var.
 • Yarım yuvarlak saç fırçası: Bob kesim saçlarınızda başınızın kıvrımına paralel bir hareket yaratmak ya da perçemlerinizi canlandırmak için idealdir. Uzun saçlarda bu fırçanın kullanılması tavsiye edilmez.

Kabaran saçlar için ürünler

1. Nem derecesi yüksek olan saç kremlerini kullanın

Saç kreminin içeriğine dikkat edin ve çok fazla kullanmaktan kaçının. Aşırı yoğun saç kremlerini çok az miktarda kullanarak daha çok fayda sağlayabilirsiniz. Hacimlendirici saç kremlerini kullanmaktan kaçının.

2. Onarıcı bir saç maskesi kullanın

Eğer saçlarınızın uçlarında çok miktarda kırıklar varsa her üç günde bir ya da haftada bir onarıcı bir saç maskesi kullanabilirsiniz. Eğer saçlarınızdaki zarar çok ciddi boyutlarda değilse ayda bir defa saç maskesi kullanmanız yeterli olacaktır.

3. Şampuanınızı ve saç kreminizi doğru seçin

Eğer düz ve yumuşak saçlara sahip olmak istiyorsanız yüksek kaliteli saç bakım ürünleri (şampuan, saç kremi, serum vb.) ve nem oranı yüksek ürünleri tercih edebilirsiniz. Yumuşak ve düz saçlar için nemi saçta tutmak çok önemlidir.

Saçlarınızın hacmini artırmadan ya da saçınızı söndürmeden saçınızın nemini korumaya yönelik şampuanlar ve saç kremleri kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin günlük kullanım için olanlarını alıp düzenli kullanmaya çalışın.

4. Sıcak ve nemli havalarda saçlarınızı keratin içeren ürünler uygulayın

Havadaki nem saçınızın elektriklenip kabarmasına sebep olacaktır. Keratin içeren ürünler ise saçlarınızın üst katmanlarını doldurarak saçınızdaki elektriklenmeyi yatıştırır. Keratin içeren spreyleri yıl boyunca düzenli kullanabilirsiniz. Ürünü uyguladıktan sonra saçlarınıza iyice yedirin ve saçınızın ürünü emmesi için zaman tanıyın. Bu ürünleri saçınız nemliyken uygulayın.

5. Sabahları saçınızın kabarmasını istemiyorsanız saçlarınızı geceden yıkayın

Uyumadan yarım saat kadar önce yıkanın ve saçlarınızın kendiliğinden kurumasına imkân sağlayın. Uyandığınız zaman kalan ıslak kısımları kurutucunun hafif kısmıyla kurutun.

Kabaran saçlar için kesim modelleri

1. Kırık fön

Kalın telli ve kabaran saçlara sahip kadınlar için kırık fön ideal bir seçimdir. Saçları daha yumuşak ve pürüzsüz gösterecektir.

2. Uzun katlı saç kesimi

Saçlarınız uzunsa aralarına uzun katlar verdirerek saçınıza hafiflik ve hareket kazandırabilirsiniz. Böylece yüzünüzü de çerçevelemiş olur ve surat hatlarınızı ön plana çıkarırsınız. Ayrıca saçın hacminden bir kısmı da katla birlikte azalacağından kabarıklık görünümü de azalacaktır.

3. Katlı bob kesim

Eğer omuz hizasında saçlarınız varsa ara kat makası ile uçları şekillendirilmiş ve inceltilmiş Bob kesim tam size göre. Böylece hem havalı bir saç modeline sahip olur hem de kabarmayı azaltmış olursunuz.

Banyo sonrası saç köpüğü ve jöle ile ıslakken verilen form hem güzel bir görüntü hem de doğal bir hava yaratacaktır. Bu tarz saçlarda kesinlikle saç kurutma makinesi kullanılmamalıdır ve saçın kendiliğinden kuruması sağlanmalıdır.

4. Kalın örgüler

Üstünkörü yapılmış sağ ya da sol taraftan örülmüş dağınık bir kalın örgü sizi çok şık gösterebilir, kalın saçlarınızın hacmini artırmadan toparlanmasına da yardımcı olur. Saçlarınızı hafifçe tarayarak bir ürün kullanmadan rahatça örebilirsiniz.

5. Orta boy bob (lob) kesim katlı saçlar

Kabaran saçlar uzadıkları zaman onlarla baş etmek hayli zordur. Ancak orta boy saçlarınızı katlı kestirdiğiniz zaman saçlarınız daha canlı, hafiflemiş ve hareketli görünecektir. Eğer dalgalı saçlara sahipseniz bu kesimden sonra şekillendirmeye de ihtiyacınız olmayacaktır.

6. Ombre ve gölgeler

Saçlarınızın uçlarındaki açık renkler kalın telli saçlarınızın daha düzenli ve dengeli durmasına ve saç diplerinizin daha ince görünmesine sebep olacağından kabaran saçlar için ideal bir renklendirme yöntemidir.

Kaynaklar:

https://www.wikihow.com/Deal-With-Thick-Hair

http://stylecaster.com/beauty/hairstyles-for-thick-hair/
Son 50 Yorum
 1. Zeliş
 2. Hülya G.
 3. Kelly
  • tatliş
 4. mary

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.