Menu

Johannes Kepler kimdir hayatı eserleri buluşları


Johannes Kepler, tarih sahnesinde çok ünlü bir Alman asıllı astronomi uzmanı ve filozofudur. 27 Aralık 1571 tarihinde Weil-Wurtemberg’te dünyaya gelen Kepler, kötü bir ailede dünyaya gelmiş bir çocuktur. Kötü bir annesi ve arkadaşı tarafından dolandıran saf bir babası vardır.

Kendisinin büyüdüğü dönem tarih sahnesinde savaşların ve türlü kötülüklerin yaşandığı döneme denk gelmektedir. Ancak buna rağmen Kepler, o dönemlerde dahi kendi zekasından ödün vermeyerek kendini muhteşem bir şekilde geliştirmiş ve tarih sahnesinde fikirlerine “dahiyane” şeklinde bakılmasıne vesile olmuştur.

Johannes Kepler denildiği zaman, kendisinde bulunan filozofik birikim ve düşünce biçimiyle astronomi bilimini harmanladığı söylenebilmektedir. Ayrıca felsefe dünyasında da “eşyanın doğası ve amacı” konularında kendisinin muhteşem çalışmalarının olduğu ve günümüzde de hala duayen sayılmasını sağlayacak düşüncelerinin bulunduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

johannes-kepler-2

Kepler’in hayatından daha detaylı olarak bahsedecek olursak; bu bilim insanı daha 3 yaşındayken çiçek hastalığına yakalanmış ve hem ellerinin hem de gözlerinin normalden daha az gelişmiş olması gerçeğiyle yaşamıştır. Devam eden süreçte babasının dolandırılmasıyla birlikte ellerine kalan bir hanı işletmeye başlayan babasının yanında yardımcı olarak çalışmaya başlayan Kepler, bu süreçlerde de içindeki okuma şevkini bastırmaya çalışsa da yapamamış ve hayat onu bir şekilde manastır okulunda öğrenim görür hale getirmiştir.

Bu okuldayken kendisinin üstün zekası keşfedilmiş; 17 yaşındayken dönemin Württemberg Dükü’nün kendisine yardım etmesiyle Tübingen Üniversitesi’ne girebilmiştir. Bu noktadan sonra hayatı değişerek kendisini bir din adamı olma yolunda değil; gökbilimcilik ve matematikle ilgilenen bir birey olarak gelişim sürecine sokmuştur.

1591 yılına gelindiğinde yüksek lisansını tamamlamış olan Kepler, devam eden dönemde hem matematik profesörlüğü yapmaya başlamış hem de “Evrenin Gizleri” isimli bir kitap yayımlamıştır. 1598 yılında çıkan Protestanların yaşadıkları şehri terk etmesi kararından sonra o dönemin ünlü astronomlarından olan ve Prag’da yaşayan Tycho Brahe’nin çağrısına yanıt vererek Prag’a yerleşmiştir.

Devam eden süreçte Brahe vefat edince kendisi Brahe’nin yerine atanmış, onun yaptığını astronomik araştırmaları layığıyla devam ettirmiştir. Bu dönemde gezegenlerin kendi hareketlerini araştırmış ve Mars’ın yörüngesini incelediği süreçte kendi isminin verileceği yasaların ilk 2 tanesini bulmuş olmuştur.

Kepler daha sonrasında Yukarı Avusturya devletleri adına matematikçi olarak aranmış, Linz’de 14 sene kalmıştır. Geçirdiği bu zaman içerisinde 3. yasasını da keşfeden Kepler, toplamda 3 kuralıyla tarihe ismini geçirmiş bir bilim insanı olmuştur.

Kendisinin tarihe yazılan üç yasasından ilki; tüm gezegenlerin odaklarından biriyle Güneş’in de bulunduğu elips şeklindeki yörüngelerde hareket ettiği, ikincisi bir gezegenin Güneş’e bağlanan doğru parçalarının eşit vakitlerle eşit bölgeleri tarayabildiği, sonuncusu ise gezegenlerin turlama süreçlerinin karesi ile Güneş’e bulunan uzaklıklarının küpünün oranının bütün gezegenlerde aynı olduğudur.
Son 50 Yorum
 1. Aslı örüncü
 2. Anonim
 3. Anonim
 4. Anonim
 5. ilknur
 6. ilker
 7. eren
  • mehmet
 8. Ezgi Yazarlar
 9. elif
 10. Beyza Şener
 11. başak
 12. metin jan
 13. ayşegül
 14. gizem
 15. ...zeynep...
 16. seker qızzz
  • alev ateş
   • anonimm
 17. merve
 18. sercan
 19. esra
 20. pelin
 21. NeslihaN
 22. ecrin deru
 23. mevoşş
 24. mevoşş
 25. vahide
 26. osman

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.