Menu

İyot mineralinin önemi ve faydaları


iyot minerali

İyot mineralinin büyük bir kısmı tiroid bezlerinde bulunmaktadır.

İyot, tiroid bezinin fonksiyonlarını düzenlemektedir.

Tiroid bezinin etkilemekte olduğu zihinsel fonksiyonlar, standart büyüme ve gelişme, kilo kontrolü ve enerji kullanımı, beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışması gibi fonksiyonlarda önemli görevleri bulunmaktadır.

tiroid bezi


Vücutta iyot eksikliğinin olması, tiroid bezinin fonksiyonlarını yerine getirmesini engelleyerek guatr, zeka geriliği, kısırlık ve gelişim bozukluğuna meydan verir. Fazla oranlarda iyot alınması da tiroid bezinin hormon dengesini bozmakta, iyot eksikliğinde oluşan sorunların bu durumda da oluşmasına meydan vermektedir.

iyotun bulunduğu besinler


İyot kaynaklarımızdan en önemlisi olan içme suyu ile birlikte süt ve yumurta gibi besinlerde de zengin iyot minerali bulunmaktadır. İyot yönünden eksik olan suların tüketilmesiyle oluşan iyot eksikliği, iyotlu tuz kullanılarak kapatılmaya çalışılmaktadır.

deniz ürünleri


Yeşil yapraklı sebzeler ve deniz ürünleri iyot yönünden oldukça zengin besinlerdir. Bunların da düzenli olarak tüketilmesi vücuttaki iyot dengeninin sağlanması açısından oldukça önemlidir.

yeşil sebzeler


Yetişkinlerde günlük iyot ihtiyacı 150 mg kadardır. Bu oran bebeklerde 50 mg, 12 yaşından küçük çocuklarda 100-120 mg civarındadır. Hamile olan kadınların iyot ihtiyaçlarında artış söz konusudur. Hamilelik sürecinde ve emzirme sürecinde yaklaşık 200 mg iyot alınması gerekmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.