Menu

İstenmeyen Gebelik Hakkında Her Şey


İstenmeyen Gebelik Nedir?

İstenmeyen gebelik,bireyler tarafından çok sıklıkla karşılaşılan genel bir durumdur. Kişiler arasında kontrolsüz ve korunmasız gerçekleşen ilişkiler sonucunda kadının hamile kalması durumu olarak açıklanmaktadır. Kendini bu duruma hazır hissetmeyen kadınlar için büyük bir stres ve korku sebebi olabilmektedir. İstenmeyen gebelikleri önlemek için bir çok seçenek söz konusudur ve çoğu gebelik bu seçeneklerin göz ardı edilmesi sonucu oluşmaktadır.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Oluşur ?

pregnant

Kişilerin isteği dışı oluşan hamileliklerin birden fazla sebebi bulunmaktadır.

Bu sebepler;

 • Herhangi bir korunma yönteminin kullanılmaması
 • Kullanılan korunma yönteminin hatalı olması. Örneğin, doğum kontrol hapını aksatarak içmek, prezervatif yırtılması vb.
 • Sürtünme yoluyla ilişkiye girmek ve vajina etrafına boşalmak
 • Cinsel ilişkinin(yumurtlama) dönemine denk gelmesi, ovulasyon döneminin yanlış hesaplanması
 • Maalesef ki, zorlama ve tecavüz de bu nedenler arasında yer alabilmektedir.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Ortaya Çıkar ?

Bu tarz gebelikler planlanmamış ve istek dışı olduğu için genelde geç fark edilebilmektedir. Çoğu kadın bu durumu yaşamayı beklemediğinden görülen belirtileri hamilelik düşüncesine bağlamamaktadır. Hamilelik düşüncesi genelde adet(regl) gecikmesi sonrasında oluşmaya başlamaktadır. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bunu öğrenmenin bir kaç yöntemi bulunmaktadır. Bunlar:

 • Gebelik Testi
 • Ultrason
 • Kan Testi
 • İdrar Testi

Bu uygulamalardan birinin sonucunun pozitif çıkması hamile olduğunuzu göstermektedir. Bu aşamada bebeği isteyip istemediğiniz doğrultuda bir karar vermeniz gerekmektedir.Kadınlar Hamileliğin 12. haftasına kadar karar verme süresine sahiptir.

İstenmeyen Gebelikte Bitkisel Çözüm Yolları

İstenmeyen gebelikleri sonlandırmanın geçmişten günümüze kadar kullanılan bir sürü bitkisel yöntemi bulunmaktadır. Angelica bitkisi, ananas suyu, hint yağı, susam, kimyon çayı, maydonoz bunlara örnek verilebilir. Fakat bireylerin kendi başına bu yöntemleri kullanması başta sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Doktor kontrolü dışında düşük yapmaya çalışmak rahimsel bazı problemlere sebep olabilir, gerçekten hamile kalmak istediğiniz de sorunlara neden olabilir ve hatta öldürebilmektedir. İstenmeyen gebelikler evde sonlandırmaya çalışılmamalıdır. Daha detaylı bilgi için şu yazımızı okumanınızı öneririz.

İstenmeyen Gebeliği Önlemek İçin Hangi İlaçlar Kullanılır ?

İstenmeyen hamileliklerde kadınlar kürtaj yerine tercihlerini hamilelik söktürücü ilaçları kullanmaktan yana da kullanabilmektedirler. Eczanelerde hamilelik söktürücü iğne olarak da satılabilmektedir. Bu haplar kesinlikle bir uzmana danışarak kullanılmalıdır. Tersi durumda başarılı bir şekilde düşüğün olmaması kadınlara ciddi hasarlar verebilmektedir. Bunlar şiddetli ağrılar ile ilacın yan etkileri olabilir. Aynı zamanda başarısız bir şekilde gerçekleşen düşüklerde rahimde parça kalarak çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

İlişki sonrası herhangi bir korunma yöntemini kullanmadığınızı fark ederseniz ya da herhangi bir sorunlar karşılaşırsanız hamile kalmamak için kullanabileceğiniz ilaçlar mevcuttur. 5 gün geçmeden eczaneden alıp kullanabileceğiniz “ertesi gün” hapları yüksek oranda çözüm sağlamaktadır fakat her zaman kesin sonuç vermeyebilir.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Önlenir ?

İstenmeyen gebelik söz konusu olduğunda karar vermek için hamileliğin 12. Haftasına kadar tanınan bir süre söz konusudur. Bu çok zor bir karardır eğer doğum yapmak ve sorumluluk sahibi olmaya kendinizi hazır hissetmiyorsanız Kürtaj en etkili çözüm yöntemidir. Kürtaj, kadının sağlığını ve bebeğin sağlığını olumsuz etkilemeyecek en yararlı çözümdür. Kürtaj yapmak için ülkemizde yasal olarak bazı şartları bulunmaktadır. Bunlar, hamileliğin 3. ayına girilmemiş olması, bekar ve 18 yaşından büyük kadınların kendi onayı, evli kadınlarda eş onayı, evli ve reşit olmayan kadınlarda aile onayı gerekmektedir. Gebelik sırasında aşırı kanamanın olması ve bunun hayati tehlikeye neden olması, bebeğin anne karnında ölmesi ya da sakat doğum gibi durumlarda belirtilen onaylara gerek duyulmamaktadır.

Kürtaj Nasıl Yapılır ?

Kesin karar verilip kürtaj için gerekli şartlar sağlandıktan sonra istenilen bir gün içerisinde hastane de kısa bir süre içerisinde kürtaj yapılabilmektedir. Ameliyat olmadan önce doktorun söylediklerini yapmalı ve kürtaja hazır olmalısınız.

Kürtaj Yaptırdıktan Sonra Ne Olur?

Kürtaj işleminden sonra kısa bir süre gözetim altında tutulduktan sonra herhangi bir sıkıntı çıkmadığı taktirde normal yaşantıya devam edilebilir.

Operasyonun üzerinden bir hafta geçtikten sonra gerekli uygulamaları yaptıysanız ve doktorunuz da sizi muayene edip sağlığınızın iyi olduğunu söylerse gündelik aktivitelerinize (cinsel ilişki,yüzme,egzersiz) dönebilirsiniz.

Adet döneminiz operasyondan 1 yada 1.5 ay sonra gelir ve 3. haftadan itibaren hamile kalma olasılığınız tekrar oluşur.

Kürtaj olduğunuz siz söylemedikçe herhangi bir muayene esnasında anlaşılmayacaktır. 

Kürtaj yaptırdıktan sonra 3 hafta süresince kanamanız olması doğaldır. Kanama bu süreyi aşar ve devam ederse doktorunuza başvurun.

İstenmeyen Gebelik Yaşamamak İçin Ne Yapılmalı?

İstenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için en birincil husus bu durumun kontrol altında tutulmasını sağlamaktır. Cinsel ilişki, hamilelik ve çocuk konularında bilinçli olmadıkça maalesef ki bu durumun önüne geçebilmek mümkün değildir. Hamileliğinizi planlayabilirsiniz ve hatta istediğiniz zamanda doğum yapabilirsiniz, günümüzde bu artık mümkündür.

Bazı doğum kontrol yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • Doğum kontrol hapları
 • Rahim içine spiral taktırmak
 • Ayda bir iİğne yaptırmak
 • Prezervatif
 • Dışarı boşalmak
 • Ertesi gün hapı
 • Deri altına yerleştirilen implant
 • Diyafram
 • Kadın kondomu
 • Kadına tüp bağlanması
 • Erkeklerin sperm kanallarının bağlanması

İstenmeyen Gebelik İçin Dua

İstenmeyen gebelikler için Kur-an’da bir dua bulunmamaktadır. Bunun yerine hamile kalmak istemiyorsanız üstünüze düşen kişisel sorumluluklarınızı yerine getirmelisiniz ve bu konuda bilinçli hale gelmelisiniz.
Son 50 Yorum
 1. ziyaretçi
 2. meryem
 3. Begüm şanlı
 4. salim sağ
 5. Nur.
 6. Hakime candar
 7. yasemin
 8. meral
 9. Sezin
 10. Sevinç
 11. İREM
 12. senem
 13. Emine
 14. sezai
 15. Uğur
 16. Hatice
 17. Anonim
 18. Gulsa
 19. Anonim
 20. eda
 21. NURCAN
 22. umutsuzevkadını
 23. mustafa
 24. Sercan
 25. Harrun kılıç
 26. hüseyin
 27. hüseyin
 28. kabil
 29. veysel
 30. oguz
 31. Can
 32. ahmet
 33. ahmet
 34. mehmet
 35. suna yoldash
 36. Apo
 37. yunsu
 38. ilayda
 39. esra
 40. yasemin
 41. gonul
 42. gonul
 43. ayça
 44. sevo
 45. sunay
 46. sunay
 47. covus

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.