Menu

İstenmeyen Gebelik Hakkında Her Şey


İstenmeyen Gebelik Nedir?

İstenmeyen gebelik,bireyler tarafından çok sıklıkla karşılaşılan genel bir durumdur. Kişiler arasında kontrolsüz ve korunmasız gerçekleşen ilişkiler sonucunda kadının hamile kalması durumu olarak açıklanmaktadır. Kendini bu duruma hazır hissetmeyen kadınlar için büyük bir stres ve korku sebebi olabilmektedir. İstenmeyen gebelikleri önlemek için bir çok seçenek söz konusudur ve çoğu gebelik bu seçeneklerin göz ardı edilmesi sonucu oluşmaktadır.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Oluşur ?

pregnant

Kişilerin isteği dışı oluşan hamileliklerin birden fazla sebebi bulunmaktadır.

Bu sebepler;

 • Herhangi bir korunma yönteminin kullanılmaması
 • Kullanılan korunma yönteminin hatalı olması. Örneğin, doğum kontrol hapını aksatarak içmek, prezervatif yırtılması vb.
 • Sürtünme yoluyla ilişkiye girmek ve vajina etrafına boşalmak
 • Cinsel ilişkinin(yumurtlama) dönemine denk gelmesi, ovulasyon döneminin yanlış hesaplanması
 • Maalesef ki, zorlama ve tecavüz de bu nedenler arasında yer alabilmektedir.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Ortaya Çıkar ?

Bu tarz gebelikler planlanmamış ve istek dışı olduğu için genelde geç fark edilebilmektedir. Çoğu kadın bu durumu yaşamayı beklemediğinden görülen belirtileri hamilelik düşüncesine bağlamamaktadır. Hamilelik düşüncesi genelde adet(regl) gecikmesi sonrasında oluşmaya başlamaktadır. Hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız bunu öğrenmenin bir kaç yöntemi bulunmaktadır. Bunlar:

 • Gebelik Testi
 • Ultrason
 • Kan Testi
 • İdrar Testi

Bu uygulamalardan birinin sonucunun pozitif çıkması hamile olduğunuzu göstermektedir. Bu aşamada bebeği isteyip istemediğiniz doğrultuda bir karar vermeniz gerekmektedir.Kadınlar Hamileliğin 12. haftasına kadar karar verme süresine sahiptir.

İstenmeyen Gebelikte Bitkisel Çözüm Yolları

İstenmeyen gebelikleri sonlandırmanın geçmişten günümüze kadar kullanılan bir sürü bitkisel yöntemi bulunmaktadır. Angelica bitkisi, ananas suyu, hint yağı, susam, kimyon çayı, maydonoz bunlara örnek verilebilir. Fakat bireylerin kendi başına bu yöntemleri kullanması başta sağlık açısından oldukça tehlikelidir. Doktor kontrolü dışında düşük yapmaya çalışmak rahimsel bazı problemlere sebep olabilir, gerçekten hamile kalmak istediğiniz de sorunlara neden olabilir ve hatta öldürebilmektedir. İstenmeyen gebelikler evde sonlandırmaya çalışılmamalıdır. Daha detaylı bilgi için şu yazımızı okumanınızı öneririz.

İstenmeyen Gebeliği Önlemek İçin Hangi İlaçlar Kullanılır ?

İstenmeyen hamileliklerde kadınlar kürtaj yerine tercihlerini hamilelik söktürücü ilaçları kullanmaktan yana da kullanabilmektedirler. Eczanelerde hamilelik söktürücü iğne olarak da satılabilmektedir. Bu haplar kesinlikle bir uzmana danışarak kullanılmalıdır. Tersi durumda başarılı bir şekilde düşüğün olmaması kadınlara ciddi hasarlar verebilmektedir. Bunlar şiddetli ağrılar ile ilacın yan etkileri olabilir. Aynı zamanda başarısız bir şekilde gerçekleşen düşüklerde rahimde parça kalarak çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir.

İlişki sonrası herhangi bir korunma yöntemini kullanmadığınızı fark ederseniz ya da herhangi bir sorunlar karşılaşırsanız hamile kalmamak için kullanabileceğiniz ilaçlar mevcuttur. 5 gün geçmeden eczaneden alıp kullanabileceğiniz “ertesi gün” hapları yüksek oranda çözüm sağlamaktadır fakat her zaman kesin sonuç vermeyebilir.

İstenmeyen Gebelik Nasıl Önlenir ?

İstenmeyen gebelik söz konusu olduğunda karar vermek için hamileliğin 12. Haftasına kadar tanınan bir süre söz konusudur. Bu çok zor bir karardır eğer doğum yapmak ve sorumluluk sahibi olmaya kendinizi hazır hissetmiyorsanız Kürtaj en etkili çözüm yöntemidir. Kürtaj, kadının sağlığını ve bebeğin sağlığını olumsuz etkilemeyecek en yararlı çözümdür. Kürtaj yapmak için ülkemizde yasal olarak bazı şartları bulunmaktadır. Bunlar, hamileliğin 3. ayına girilmemiş olması, bekar ve 18 yaşından büyük kadınların kendi onayı, evli kadınlarda eş onayı, evli ve reşit olmayan kadınlarda aile onayı gerekmektedir. Gebelik sırasında aşırı kanamanın olması ve bunun hayati tehlikeye neden olması, bebeğin anne karnında ölmesi ya da sakat doğum gibi durumlarda belirtilen onaylara gerek duyulmamaktadır.

Kürtaj Nasıl Yapılır ?

Kesin karar verilip kürtaj için gerekli şartlar sağlandıktan sonra istenilen bir gün içerisinde hastane de kısa bir süre içerisinde kürtaj yapılabilmektedir. Ameliyat olmadan önce doktorun söylediklerini yapmalı ve kürtaja hazır olmalısınız.

Kürtaj Yaptırdıktan Sonra Ne Olur?

Kürtaj işleminden sonra kısa bir süre gözetim altında tutulduktan sonra herhangi bir sıkıntı çıkmadığı taktirde normal yaşantıya devam edilebilir.

Operasyonun üzerinden bir hafta geçtikten sonra gerekli uygulamaları yaptıysanız ve doktorunuz da sizi muayene edip sağlığınızın iyi olduğunu söylerse gündelik aktivitelerinize (cinsel ilişki,yüzme,egzersiz) dönebilirsiniz.

Adet döneminiz operasyondan 1 yada 1.5 ay sonra gelir ve 3. haftadan itibaren hamile kalma olasılığınız tekrar oluşur.

Kürtaj olduğunuz siz söylemedikçe herhangi bir muayene esnasında anlaşılmayacaktır. 

Kürtaj yaptırdıktan sonra 3 hafta süresince kanamanız olması doğaldır. Kanama bu süreyi aşar ve devam ederse doktorunuza başvurun.

İstenmeyen Gebelik Yaşamamak İçin Ne Yapılmalı?

İstenmeyen gebeliklerin yaşanmaması için en birincil husus bu durumun kontrol altında tutulmasını sağlamaktır. Cinsel ilişki, hamilelik ve çocuk konularında bilinçli olmadıkça maalesef ki bu durumun önüne geçebilmek mümkün değildir. Hamileliğinizi planlayabilirsiniz ve hatta istediğiniz zamanda doğum yapabilirsiniz, günümüzde bu artık mümkündür.

Bazı doğum kontrol yöntemleri aşağıdaki gibidir:

 • Doğum kontrol hapları
 • Rahim içine spiral taktırmak
 • Ayda bir iİğne yaptırmak
 • Prezervatif
 • Dışarı boşalmak
 • Ertesi gün hapı
 • Deri altına yerleştirilen implant
 • Diyafram
 • Kadın kondomu
 • Kadına tüp bağlanması
 • Erkeklerin sperm kanallarının bağlanması

İstenmeyen Gebelik İçin Dua

İstenmeyen gebelikler için Kur-an’da bir dua bulunmamaktadır. Bunun yerine hamile kalmak istemiyorsanız üstünüze düşen kişisel sorumluluklarınızı yerine getirmelisiniz ve bu konuda bilinçli hale gelmelisiniz.
Son 50 Yorum
 1. Melda akponar
 2. ziyaretçi
 3. meryem
 4. Begüm şanlı
 5. salim sağ
 6. Nur.
 7. Hakime candar
 8. yasemin
 9. meral
 10. Sezin
 11. Sevinç
 12. İREM
 13. senem
 14. Emine
 15. sezai
 16. Uğur
 17. Hatice
 18. Anonim
 19. Gulsa
 20. Anonim
 21. eda
 22. NURCAN
 23. umutsuzevkadını
 24. mustafa
 25. Sercan
 26. Harrun kılıç
 27. hüseyin
 28. hüseyin
 29. kabil
 30. veysel
 31. oguz
 32. Can
 33. ahmet
 34. ahmet
 35. mehmet
 36. suna yoldash
 37. Apo
 38. yunsu
 39. ilayda
 40. esra
 41. yasemin
 42. gonul
 43. gonul
 44. ayça
 45. sevo
 46. sunay
 47. sunay
 48. covus

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.