Menu

İstanbul’un tarihi çeşmeleri


tarihi çeşmeler

Medeniyetler şehri İstanbul, farklı kültürlere ev sahipliği yapan bir dünya şehridir. İstanbul, geçmişten günümüze ulaşan birçok tarihi çeşmeleriyle de oldukça ünlüdür.

İşte, bütün ihtişamı ve güzellikleriyle İstanbul’un tarihe şahitlik eden, yaşayan çeşmeleri;

esma sultan çeşmesi


Esma Sultan Çeşmesi: 1781 yılında III. Ahmet’in kızı Esma Sultan tarafından yaptırılmıştır.  Fatih Kadırga meydanında bulunan çeşme, meydan çeşmelerinin güzel bir örneğidir.

göksu çeşmesi


Göksu Çeşmesi: 1806 yılında Sultan III. Mustafa’nın eşi ve III. Selim’in annesi Mihrişah Sultan tarafından yaptırılmıştır. Barok üslubunun güzel bir örneğidir.

Azapkapı Saliha Sultan Çeşmesi


Azapkapı Saliha Sultan Çeşmesi: 1732 yılında Sultan I. Mahmut tarafından annesi Saliha Sultan adına yaptırılmıştır.

sultanahmet çeşmesi


Sultanahmet Çeşmesi ( III. Ahmet Çeşmesi ): 1729 yılında tamalanan çeşme, Üçüncü Ahmed’in emriyle yaptırılmıştır. Osmanlı lale devri döneminin ihtişamını yansıtan sanat şaheseridir. Süslemleri, hatların zerafeti ve işçiliğiyle farkını hissettirmektedir.

üsküdar III.ahmet çeşmesi


Üsküdar III. Ahmet Çeşmesi: 1728 yılında yapılan çeşme, Üsküdar iskele meydanındadır. Meydan çeşmelerinin en güzellerinden biri olan çeşme sanat abidesi olarak dimdik ayaktadır.

alman çeşmesi


Alman Çeşmesi: Sultanahmet meydanındaki parkta bulunan çeşme, Alman İmparatoru II. Wilhelm’in İstanbul’u ikinci ziyareti anısına her şeyiyle Almanya’da yapılmış, İstanbul’a getirilerek hazırlanan kemerlerin üzerine yerleştirilmiştir. 01.01.1901’de açılış töreni yapılmıştır.

ayazma çeşmesi


Ayazma Çeşmesi: Sultan Üçüncü Mustafa tarafından yaptırılmış olan çeşme, Üsküdar Ayazma Camii avlusundadır.

tophane çeşmesi


Tophane Çeşmesi: 1732 yılında I. Mahmut tarafından yaptırılmıştır. Tophane Meydanında bulunmaktadır.

Beykoz Ishak Ağa Çeşmesi


Beykoz Ishak Ağa Çeşmesi: Kanuni’nin hasodabaşısı Behruz Ağa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 1746’da, İshak Ağa’nın yaptırdığı tamiratla günümüzdeki şeklini almıştır.
Son 50 Yorum
  1. yunus uznunkaya
  2. yunus uznunkaya

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.