Menu

İstanbul ismi nereden geliyor


istanbul baş

İnsanlık tarihinin her zaman göz bebeği olmuş olan İstanbul, bugün halen dünyanın dikkatini çekmektedir.

Jeopolitik konumu ve güzelliği ile binlerce yıl önemini yitirmemiştir.

Peki, hiç düşündünüz mü İstanbul ismi nereden geliyor?

istanbul1


MÖ.700 yıllarında Antik Yunanistan’ın önemli yerleşim bölgesi olan İstanbul, Byzantion ismi ile anılıyordu. Bu isim Yunanlı Dorların koyduğu bir isimdir. Daha sonraları Konstantinniye, Konstantinopolis, Nova Roma, İslambol isimleri de kullanılmıştır. Çok eski yazıtlarda hatta Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde İslambol ismi çok fazla kullanılmıştır. Konstantinopolis’deki,  İs, eski Yunancada kent manasına, tin ve polin ekleri ise kentte manasına gelmektedir. Zamanla, Türkçeye geçişi İstanbul olmuştur. Aslında çok eski zamanlardan itibaren kullanılan bu isim sadece Türkçeye geçerken İslambol değil İstanbul olarak geçmiştir.

istanbul2


Osmanlı imparatorluğu zamanında, resmi yazışmalarda merkezde bulunan ordu komutanlarına İstanbul Ağası ismi verilmiş ve resmi evraklara İstanbul ismi böylece geçmiştir. Bu nedenle İstanbul kelimesi Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u alması ile kullanılmaya başlandığı belgelenmiştir.

istanbul4


Bu konuda ki en enteresan olay ise, Avrupa’nın uzun süre hatta Cumhuriyet ilanından bile sonra İstanbul’u Konstantinniyye adı ile anmasıdır. Türkiye Cumhuriyetinin kurulumundan sonrasında bile resmi yazışmalarda bizlerde Konstantin ismini kullanmışız. 1930 yılında, Türk Posta Hizmet kanunu çıkarılırken resmi olarak İstanbul ismi kabul edilmiş ve dünyaya tüm yazışmalarda İstanbul dışında isim kullanılmamıştır. Şehrin ilk isminin Konstantiniyye olarak kabul edilmesi tezi ise Yenikapı kazıları ile çürütülmüştür. Bu kazılarda şehrin insan yerleşimine 8.500 yıl öncesine kadar vardığı ortaya çıkmıştır.Bu nedenle bilinen isimlerden daha eski isimleri de olduğu düşünülmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Hrısto
  3. ali ayaz
  4. ahmet çakal
  5. isik
  6. Bozkurt Guvenç

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.