Menu

İşsizlik maaşından kimler yararlanabilir kimler yararlanamaz?


İşsizlik maaşı nedir?

Adı geçen maaş; herhangi bir şirkette/firmada sigortası yapılmış şekilde çalışan kişilerin kendi arzuları dışında iş akdi fesihlerinin yapılması durumuyla birlikte işsiz kalmaları sebebiyle devletten aldıkları maaş çeşididir.

İşsizlik maaşı nasıl alınır?

Kişinin kendi sağlıksal ve yeteneksel yeterliliği olmasına rağmen herhangi bir kusur ön koşulu sunulmadan işten çıkartılmış olması gerekmektedir. Bunun dışında işten ayrılmadan önceki son 120 gün içerisinde bütün primlerini eksiksiz olarak yatırarak çalışmış olması ve geçirdiği son 3 yılda 600 günlük bir süre gibi rakamlarda işsizlik sigortası primini tamamlamış olması gerekmektedir.

Bu şartları elinde bulunan ve işsiz kalan bireyler, işten çıkartıldıktan 30 gün sonra gerekli kurumlara başvurularda bulunarak kendilerini maaşa bağlayabilmektedirler.

Bu maaşı kimler alabilir?

Bu maaş miktarını alabilmeniz için yegane önemli koşul çalışmış bulunduğunuz iş yerinizden kendi istek ve onayınız dışında çıkartılmış olduğunuzdan otomatikman işsiz kalmanız durumudur.

İşsizlik maaşı ne kadardır?

İşsizlik maaşı hesaplamaları, çalıştığınız süreçte işten ayrılmadan önceki son 4 ayınızda aldığınız brüt maaş miktarınızın ortalaması şeklinde hesaplanmaktadır. Bu ortalama alındıktan sonra da, bulunan miktarın yüzde 40’lık kısmı kişiye işsizlik maaşı olarak geri dönmektedir.

issizlik-maasi

Bu maaşın sorgulaması nasıl yapılır?

Sözü edilen maaşı almaya hak kazanan kişiler, SGK’nın kendi sitesinden online sorgulama yapabilme şansına sahiptirler. Ayrıca aldıkları ödemelerin ne durumda olduğunu da TC kimlik numaralarıyla öğrenebilme ihtimalleri de bulunmaktadır.

İŞKUR İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşten ayrıldıktan sonraki 30 gün içerisinde, İŞKUR’a bizzat gelerek veya internet üzerinden “www.iskur.gov.tr” adresinden başvuru yapılabilmesi mümkündür. Eğer kişiye tanınan bu 30 günlük süreç boyunca herhangi bir başvuru yapılmazsa, her geç kalınan gün için hak edilen günden düşme yapılmaktadır.

İşsizlik maaşından kimler yararlanamaz?

İşyerinden işverenin haklı olduğu gerekçelerle işten çıkartılanlar, kendi kendine istifa edenler, emeklilik zamanı geldiği için işten çıkanlar ve evlilik gibi sebeplerden ötürü işten ayrılanlar işsizlik maaşı almaya daha hak kazanmamış olmaktadırlar.
Son 50 Yorum
 1. Tuna Tamam
 2. Ali
  • Metin
 3. ahmet07
 4. Kerim
 5. Buket
 6. mahmut yakıcı
 7. karakaya
 8. süleyman turan
 9. aysun.karaca80
 10. mehmet salih yıldız
 11. mehmet baltacı
 12. fatih3458
 13. ibrahim
 14. ibrahim
 15. özgür
 16. ahmet
 17. Davut kücük
 18. volkan
 19. Buket Aksoy
 20. MURAT ÖZEL
 21. sansar
 22. Okan Çelik
 23. ERHAN
 24. Emin Güler
 25. Emin Güler
 26. Aykut Yıldız
 27. Cengiz Durmaz
 28. Kısmet Aydoğdu
 29. Mehmet Yalçındağ
 30. aytekin
 31. kemal
 32. mehmet
 33. süleyman
 34. recep dağ
 35. beyhan
 36. beyhan
 37. hasan AYDIN
 38. ö.engel
 39. babacan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.