Menu

Işık Kırılması Nedir ?


isik-kirilmasi

Işık kırılması ne demektir?

Bir ışık kaynağının, saydam bir ortam içerisinde bulunurken başka bir saydam ortama geçmesi durumunda ışığın yansıyan kısımlarından bazıları geçilen bir diğer saydam ortamda kırılabilmekte ve değişik görüntüler yaratabilmektedir. Bu tip durumlara ışığın kırılması adı verilmiştir. Örnek olarak çay kaşığının üstten ve yandan bardağın içindeki görüntüsündeki farklılıklar en basit şekilde anlatım için söylenebilmektedir.

Işığın bulunduğu ortamın yoğunluğunun önemi nedir?

Işığın bulunduğu ortamdaki yoğunluk şunları belirlemektedir;

Eğer bir ışık kaynağı çok yoğun bir ortamdan az yoğun bir ortama geçerse normalden uzaklaşmaya başlayarak daha çok hızlanmaktadır.

Eğer bir ışık kaynağı az yoğun ortamdan çok yoğun bir ortama geçerse normale daha da yakınlaşmaya başlayarak hızı azalmaktadır.

Eğer ki bir ışık kaynağı normal şartlarda saydam bir ortamda bulunuyorsa ve diğer bir saydam ortama da dik bir şekilde düşerse, herhangi  bir kırılma olayı yaşamadan direkt olarak ortama geçebilmektedir.

Işık kırılma kanunları hangileridir?

Bir ışık kaynağının gelmiş bulunduğu açının sinüsü, kırılma açısının sinüsüne eşittir.

Normal ışınların, gelen ışınların ve kırılan ışınların aynı düzlemde olabildiği söylenebilmektedir.

Işık kırılmasında tam yansıma ve sınır açısı nedir?

Işınların geldiği ortamlarda, özellikle kırılma indisi az olan ortamdan çok olan ortama geçişlerde ışığın gelmekte olduğu açı kaç olursa olsun bir kırılma yaşanmaktadır. Eğer ki bu geçiş çok yoğun kısımdan az yoğun kısıma geçiş şeklinde gerçekleşiyorsa normalden görüntüden uzaklaşılarak kırılmalar yaşanmaya başlar. Bunun yanında bir de çok yoğun ışığın olduğu ortamdan az yoğun ışığın olduğu ortama her seferinde bir geçişin yapılabileceği söylenememektedir. Bunun için sadece belirli küçük açıların oluşması gerekliliği söylenebilmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Yusuf
  2. deniz ışık
  3. Anonim
  4. Emre Yağmurlu
  5. SILA
  6. eses
  7. Betül Yılmaz

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.