Menu

İshale iyi gelen yiyecek ve içecekler


İshal vücutta çok ciddi manada su kaybı yaratan bir rahatsızlıktır. Su kaybı nedeni ile bol su almak gereklidir. Vücudun ihtiyacı olan sıvı geri alınmalıdır. İshal olduğunuzda iyi gelen içecekler ve yiyecekler nelerdir?

Genellikle gıda zehirlenmeleri ile ortaya çıkan ishal, bazı hastalıklar, ilaç yan etkileri ve virüs, bakteriler ile başlayabilir. Genelde çok sıvı tüketildiğinden sindirimi güç olmayan yiyecekler ile bol sıvı alınması gerekmektedir. Süt, kafein, baharatlı, yağlı gıdalar tüketilmemelidir. Ekmek, pirinç, muz ve elma en faydalı yiyeceklerdir. Genelde düşük lifli gıdalar kullanılması gerektiğinden pirinç ve pirinç suyu içinde ki nişasta nedeni ile faydalıdır. Elma ishale iyi gelir fakat, elmanın kabuğu ishali şiddetlendireceğinden soyulmuş elma tüketilmelidir. Böğürtlen ve böğürtlen suyu, limon suyu ishale iyi gelen içeceklerdir.

Elma sirkesi, kepek, keçiboynuzu, havuç, sarımsak, bal, patates, zencefil ishale iyi gelir. Fakat en etkili yöntem kaybedilen tuzu yerine koymaktır. Yani elektrolit dengesi sağlanmalıdır. 1 litre suya, 1 çorba kaşığı şeker, 1 tatlı kaşığı tuz, 1 çay kaşığı karbonat eklenir ve karıştırılır. Sık aralıklarla tüketilir. 24 saat içinde ishal geçmiyorsa hemen hekime başvurmak gereklidir. Dışkıda kan tahlilleri ve bakteri araştırması ile tedavi farklı ilaçlar ile devam edebilir.

Uzun süre süren ishaller, yaşlılar ve çocuklar için çok tehlikelidir. Genelde çocuklarda ve bebeklerde laktoz emilim düzeni bozulur. Bu nedenle süt ve yoğurt gibi besinler bir süre verilmeyerek dengenin bulunması sağlanır.

Kafanıza göre antibiyotik almak ishali tehlikeli bir hale soktuğu gibi genelde virüs kaynaklı ishalde antibiyotiğin pek de etkisi olamamaktadır. İshal kesici ilaçlarsa sadece çok hafif ishalde kullanılır. İshal virüs kaynaklıysa bakterilerin artmasına ve yayılmasına neden olurlar.

Buradan itibaren okuyacağınız yazı yasamoloji.net sitesinde ishale ne iyi gelir başlıklı yazıdan alınmıştır…

ishal4


İshal Olunca Ne Yemeliyiz?

Pirinç; İshal olan insanların dışkısının sertleşmesi amacıyla önemli bir yer tutuyor. İshal durumunu atlatabilmek amacıyla lif oranı düşük yiyeceklerin tüketilmesinde fayda var. Beyaz pirinçte ishali geçirmek için önemli bir yere sahip bulunuyor. Esmer pirinç ise lif oranı yüksek olduğundan ishali artırma özelliğine sahiptir. Bu yüzden ishal olan insanların esmer pirinç tüketmesi önerilmez. İshal durumu uzun süreli olarak sizi rahatsız ettiyse, evde ishali geçirmek için bitkisel tedavi yarım kase kadar pirinci lapa yani üç kase su ile pişirerek, suyunu süzerek suyunu tüketebilirsiniz. İshale ne iyi gelir sorusuna pirinç iyi bir cevap olabilir.

Muz; Severek tükettiğimiz muz sindirim sistemini çalıştıran yiyecekler arasında yer alır. Hafif olan meyveyi ishali geçirmek için de yiyebilirsiniz. Potasyum oranı yüksek olan meyve ishal süresince kaybedilen potasyumu karşılamaktadır. Tek başına ishali geçirme etkisi bulunmasa da ishal olduğunuzda kaybettiğiniz besin değerlerini almanıza yardımcı olacaktır.

Elma Püresi; Bağırsaklar ishal süresince oldukça hasar görüyor. Bu hasarı giderebilen meyveler arasında elma püresi büyük bir yer tutuyor. Bağlayıcı besinler arasında yer alan elma püresi sindirim sisteminin de zorlamadan bağırsakları düzenliyor.

Böğürtlen; İshal tedavisi için yaygın bir şekilde kullanılan böğürtlen meyve olarak da tüketilir. Tedavi yöntemlerini kolaylaştıran böğürtlen suyu veya meyve olarak tüketildiği zaman ishale iyi gelir.

ishal3


Limon Suyu; İshale neden olan patojenleri öldürme açısından limonun etkisi büyük oluyor.

Elma Sirkesi; Kendi haline bile oldukça faydalı olan elma, sirke haliyle tüketildiğinde doğal bir antiseptik haline dönüşüyor. Elma içinde mevcut bulunan pektin maddesi dışkının sertleşmesi için yardımcı olmaktadır. İshalin kısa süre içinde geçmesi için yardımcı olmakta.

Kepek; 1 yemek kaşığına yakın kepeği besinlerinizin arasına her gün karıştırır ve bunu düzenli yaparsanız, kısa süre içinde ishalin geçmesine yardımcı olur. Fakat bunları ekmek gibi işlenmiş olarak değil de işlenmemiş olarak tüketmenizin önemi büyük oluyor. Kepeğin en bilindik özelliği kendinin 8 katına denk ürünlerin emilmesine yardımcı olur.

Keçi Boynuzu; Bağlayıcı bir ürün olarak bilinen keçiboynuzu anti-viral bir etki sağlamaktadır. İshal olan bebeklerde bile kullanılabilen bir besindir. Fakat bebek mamasına ekleyerek verilmesinde fayda var.

Havuç; 1-2 havuç soyulduktan sonra kaynatılarak, sonrasında püre kıvamına getirilir. 15 dakikada bir 1 tatlı kaşığı yiyeceğiniz havuç sizi rahatlatacak.

ishal2


Sarımsak; sarımsağın antibiyotik bir etkisi bulunmaktadır. İshale neden olan bakterilerin ölmesi için sarımsak tüketmek faydalı olacak. Her gün 2 tane çiğ sarımsak yiyerek kısa süre içinde ishale iyi gelen bir yiyecek olduğunu göreceksiniz.

Bal; Bal ishal tedavisinde bakterilerin ölmesine yardımcı olacak yiyecekler arasında yer alıyor. 500 gram suya 4 kaşık bal karıştırarak gün içinde tüketilebilir. Şeker hastalarında ise bal tüketimi doktor tavsiyesi ile gerçekleştirilmektedir.

Patates Çorbası; Anında geçmesi için gün içinde patates çorbası içmeniz gerekebilir. Bağırsakların düzelmesi için oldukça önemli bir yer tutuyor.

Zencefil; Gün içinde bir bardak zencefil çayı içmek ishal durumunun ağırlığını ortadan kaldırır. İshal esnasında kaybedilen su oranını vücuda hızlı bir şekilde alınmasını sağlayan zencefil uygun bitkiler ile karıştırılarak içilebilir.
Son 50 Yorum
  1. Doctor
  2. ankara ayrancı çilingir
  3. Bekir

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.