Menu

İş hayatında başarılı olmak için ne yapmalıyız?


İş hayatında başarı hepimizin çok istediği bir olaydır. Çaba, emek ve çalışmak hepimizin yaptığı olaylardır fakat bazıları aynı şeyleri yaptığı halde bizden çok daha başarılı olmaktadır.

Bunu sebebini genelde şansa bağlarız, bu insan benden daha şanslı deriz. İş hayatında başarılı olan insanlara baktığımızdaysa ortaya farklı noktalar çıkıyor.

 

Başarı için yapılacak en önemli adım, zamanı iyi kullanmayı öğrenmektir. Önünüze gelen işler arasından en önemli ve sizi sonuca götürebilecek olan işi seçebilmek ikinci adımdır. Bütün işler ile ilgilenmektense sonuca varabilecek olan projeler ile ilgilenmek en doğrusudur. Diğer türlü her şey yarım kalabilir. Zamanı iyi kullanmak ve projeleri düzene sokmak için haftalık programlar yapmak gereklidir. Böylece, herşey düzene girecektir. Zaman hızlı geçtiğinden verim kazanmak için planlama kesinlikle yapılmalıdır. Bu nedenle küçük bir ajanda tutmak ve yapılacakları not almak gereklidir.


Başarının bir diğer adımı, kendine güvenmektir. Bu gün dünya üzerinde başarılı olmuş insanlara bakarsanız kendine güvenen ve hızlı demorilize olmayanlar olduğunu rahatlıkla anlarsınız. En ufak olumsuzlukta moralinizi bozarsanız, ilerleme şansınız olmaz. Tam tersi nerede hata yaptığınızı ve aksaklığın nedenini inceleyin ve bir daha onu tekrar etmemeye çalışın.


İşinizi asla şansa bırakmayın. Sürecin başından sonuna kadar takip edin ve ilgilenin. Yanınızda bu işle ilgilenen insanlar varsa bile onlar ile ilgilenin ve takipte tutun. Böylece aksaklıkları engellemiş olursunuz.


İşinizi ne yapıyor olursanız olun sevin. Sevmediğiniz bir işte dikkatiniz dağılacak ve bir süre bıkkınlık yaşayacaksınız. Bu nedenle belki daha başarılı olacağınız başka işlere yönelebilirsiniz. Çünkü sevgi, ilgiyi ve başarıyı getirir.
One Response
  1. İlayda Pektaş

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.