Menu

İş başvurusu nasıl yapılmalıdır


iş baş

İş başvurusunda yapılan hatalar alabileceğiniz işleri bile kaybetmenize neden olabilir.

Unutulmaması gereken şey, karşınızda psikoloji ve davranış bilimleri konusunda uzman olmuş profesyonel işe alım yapan kişilerin olacağıdır.

İş başvurusu yaparken yapılan hatalar nelerdir?

iş1


Öncelikle iş başvurusu yaparken nasıl bir işte çalışmak istediğinize karar vermelisiniz. Bu işle ilgili bilgi sahibi olmalı ve ona göre bir öz geçmiş hazırlamalısınız. Başvurulan işe özel öz geçmiş hazırlamak çok önemlidir. Kariyerinizde veya daha önce yaptığınız işlerden örnekler verirken başvurduğunuz görev ile ilgili özelliklerinizi mutlaka belirtmelisiniz. Özetle özgeçmişiniz başvurduğunuz işi için sizin uygun olduğunuzu belirtmelidir.

iş4


Özgeçmiş hazırlarken bir ön yazı mutlaka yazılmalıdır.  Fakat bu ön yazıda bu işe ihtiyacım var gibi söylemler olmamalıdır. Ön yazınızda profesyonel olduğunuzu gösteren, öz geçmişinizi inceleyecek departmana istinaden birkaç kelime olmalıdır.

İş başvurularında genelde kariyer uzmanları, her yere öz geçmiş yollayan insanları gerilere alırlar. Çünkü genelde bu tarz Cv’ler, ya tutarsa mantığı ile yollanır.  Bu da bir ciddiyetsizlik olarak algılanılır.

iş5


İş görüşmesine çağrıldığınızda, mutlaka çağrıldığınız firma ve pozisyon ile ilgili araştırma yapın. Firmanın nasıl çalıştığı ve hakkında edineceğiniz bilgiler, görüşmenizin çok iyi geçmesini sağlar. Başvurduğunuz pozisyonun neler yapması gerektiğini bilmeniz iş başvurusunda size artı puan mutlaka kazandıracaktır.

iş2


İşe alımlarda bilgisayar bilgileri günümüzde çok önemlidir. Profesyonel bir e-mail hesabı sahibi olmak ve sosyal medya hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Fakat, dikkat edilecek olan şey verdiğiniz e-mail’in kendi isminize ait olmasıdır. Herhangi bir nik taşıyan e-mail hesabınızı asla iş başvurusunda vermeyin. Bu ciddiyetsiz bulunacaktır.
One Response
  1. eser

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.