Menu

İrmik helvası nasıl yapılır


irmik baş

İrmik helvası tarihi çok eski zamanlara dayanan bir saray lezzetidir. Zamanla kültürel ve geleneksel olarak yaygınlaşan helvanın Arap kültüründen geldiği düşünülür. Doğumumuzdan ölümümüze kadar her eğlenceli ve hüzünlü olayda helva kavrulur.

Helva bu nedenle Türk geleneksel tatlısıdır ve mutfağımızla, hayatımızda önemli yeri vardır.

İşte, irmik helvası ;

irmik1


İrmik helvası malzemeler ; 1.5 su bardağı irmik, 150 gr. tereyağı, 1 su bardağı süt, 1 su bardağı su, 1su bardağı şeker, 1 avuç dolmalık fıstık, tarçın ve ceviz.

irmik2


İrmik helvası hazırlanışı ; Yağınızı derin bir tencerede eritin ve içine fıstıkları ekleyin. Daha sonra irmiği ilave ederek, irmiğin rengi dönünceye kadar kısık ateşte kavurun. İrmiğin olmasının püf noktası fıstıkların renginin dönmesidir.

irmik3


Başka bir kap içinde 1 su bardağı şeker ve soğuk süt, su karışımını ekleyin. Eriyinceye kadar kaşık yardımıyla karıştırın. İrmiğin kavrulması bittiğinde bu karışımı üstüne ekleyin. Kısık ateşte yavaş yavaş karıştırın. Üzerini kapakla kapatarak, kısık ateşte suyunu çekmesini sağlayın. Suyu komple çektiğinde altını kapatın. Arzu edilirse, şeker su ile eritilmeden içine suyunu çektikten sonra da ilave edilebilir. Bu şekilde daha kıtır kıtır ağza gelen bir irmik helvası elde edilmektedir. Üstüne tarçın serperek helvanızı servis edebilirsiniz.

Bazı tariflerde irmik helvası daha yağlı da yapılmaktadır. Bu damak zevkinize bağlıdır. İrmik helvasında önemli püf noktası, içine eklenen suyun soğuk olmasıdır. Bu şekilde helva tam olarak kıvamını almaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.