Menu

İnsanlardan daha fazla algısı olan hayvanlar


6. hissi olan hayvanlar

Görme, işitme, dokunma, tat ve koku beş duyumuz ile dünyayı algılamamızı sağlar.

Fakat, dünyamızda ki bazı hayvanlar bizim hayal bile edemeyeceğimiz bazı algılara sahiptir.

İşte, insanlardan fazla algıya sahip olan hayvanlar ;

örümcekler


Örümcekler ;

Örümcekler saniyenin yarısı kadar ses duysalar bile sesin nereden geldiğini ve ne amaçlı olduğunu kavrarlar. Bir böceğin yürürken ki rüzgarını ve iyi ya da kötü niyetli olduğunu bile hissedebilirler.

yılan


Yılanlar ;

Yılanların burun delikleri ile gözleri arasında bulunan çukurlarda ısı algılama merkezi vardır. Yılanlar aslında görmezler, sadece etraflarında olan canlıların vücut sıcaklığını görürler. Kızılötesi bu görüş sayesinde avını takip eder ve ummadık anda saldırırlar. Ayrıca bu ısı algılama merkezi sayesinde mesafede ölçebilirler.

güvercin


Güvercinler ;

Birçok güvercinde dünyanın manyetik alanını tespit etme özelliği vardır. Özetle uzun mesafeler yolculuk yapabilirler çünkü doğal bir pusulaya sahiptirler. Güvercin gagalarında demir bulunmaktadır. Bu üç boyutlu desen ile örtülmüştür. İşte bu kısım sayesinde güvercinler, pusula gibi yön bulabilirler.

yunus


Yunuslar ;

Yunusların inanılmaz gelişmiş altıncı hisleri vardır. Üstelik sonar cihazı gibi uzaklarında olan nesneleri ve hayvanları algılarlar. Beyinlerinde uzakta olan cisimlerin üç boyutlu görüntüsünü oluşturabilirler. Üstelik, dünyada uykuya ihtiyacı olmayan tek canlı yunuslardır. Bir yunus, beyninin bir bölümünü kapatarak 1 hafta uyku uyumadan rahatlıkla yaşantısına devam eder.

köpek balığı


Köpekbalıkları ;

Yapılan araştırmalarda köpekbalıkları ve vatozların çevrelerinde elektrik akımı oluşmaktadır. Böylece gelişmiş bir alıcı gibi tasarlandıkları anlaşılmaktadır. Tuzlu su çok iyi bir iletkendir. Köpekbalıkları, kasları ile yaydıkları elektrik ile avlarını tespit edebilirler. Üstelik, bir köpekbalığı suda oluşan titreşimi yaklaşık 1.000 kilometre mesafeden algılayabilmektedir.

somon


Somon ;

Somon balıkları, açık okyanuslarda uzun yolculuklar yaparak doğdukları nehre yumurtlamak için geri dönerler. Dünyanın manyetik alanını ölçebilen beyin yapıları nedeni ve gelişmiş koku duyuları ile bu işi rahatlıkla yapabilirler. Koku duyuları o kadar gelişmiştir ki, her nehrin, akarsuyun ve denizin kokusunu ayırabilirler.

deniz kaplumbağası


Deniz kaplumbağaları ;

Aynı somonlar gibi doğdukları yere yumurtlamaya giden deniz kaplumbağaları, manyetik alana göre hareket ederler. Fakat, okyanuslarda ki akımlar çok güçlü olduğundan pek çok kaplumbağa yönünü kaybeder ve amaçsızca okyanusta yüzerek kaybolabilir.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Stepal Kepton
  3. mirkan çiçek

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.