Menu

İnsanın Günlük Besin İhtiyacı


insanin-gunluk-beslenmesi

Günlük olarak beslenmede dikkat edilecek püf noktalar

Her insanın yaşantısını sürdürebilmesi ve metabolizmasının düzgün / sağlıklı çalışabilmesi adına her gün alması gereken bir besin ihtiyacı ve bağlantılı olarak kalori sayısı vardır. Çünkü her gün günlük rutinde harcadığımız enerji için, ayrıca vücudumuzun kendisi için harcadığı enerjiye bağlı olarak yakılacak kaloriler olduğundan bunlar için de bir beslenme süreci geçirmemiz gerekmektedir.

Üstelik sadece günlük olarak uykudan önceki toplam süreçte de değil, uykuya dalınan süreçte de vücudun sürekli olarak enerjiye ihtiyacı olduğu göz ardı edilmemelidir. Bunun sebebi uyku sürecinde vücutta hala organların çalışıyor olması ve gerçekleştirilecek işlemler için yine bir enerjiye ihtiyaç duyuluyor oluşudur (kan dolaşımının devam etmesi ve solunum yapmak da bu enerji ihtiyacı duyulan durumlara örnektir).

Bu durumlardan dolayı, hem vücudun ihtiyaç duyduğu şeyleri alabilmesine yardımcı olmak adına hem de istisnasız her gün ihtiyaç duyulan enerjinin vücuda eksiksiz olarak sağlanması adına mutlaka ve mutlaka her gün almamız gereken birbirinden farklı içerikleri, sağlıklı besinlerle vücudumuza sokmamız gerekir. İhtiyacımız olan kadarını yemekle yetinirsek hem kilo alma durumunu ortadan kaldırmakta hem de vücudumuzu oldukça yeterli bir düzeyde sağlıklı yaşama adapte etmiş olmaktayız.

Sağlıklı olarak bir günlük beslenme ihtiyacı nelerden oluşur?

Karbonhidratlar : Karbonhidrat içerikli besinler gündelik beslenme ihtiyacımızın en az yüzde ellisini oluşturmalıdır. Çünkü karbonhidratların pek çok alanda çalışmaları ve faydaları vardır. Karbonhidratların vücuttaki başlıca görevi, vücuda alınan proteinlerin ve yağların sentezlenme işlemini yapmasıdır. Patates, yoğurt, ekmek, unlu gıdalar, süt, sebzeler, meyveler, pirinç ve mısır gibi ürünler vücuda alınabilecek oldukça yeterli karbonhidratlar olarak gösterilebilir.

Proteinler : Günlük olarak vücudumuza alabileceğimiz besinlerin yüzde on beşlik bir kısmının protein olması öğütlenmektedir. Zaten normal şartlarda vücudumuzun temel yapı taşları proteinlerden oluştuğu için, proteinlerin ekstradan dikkat edilerek mutlaka beslenme düzeninde yer alması gerekmektedir. Et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, tavuk ürünleri, yumurta, deniz ürünleri ve kuru baklagil ürünleri oldukça faydalı protein kaynaklarıdır.

Lifler : Vücuda alınan lifler sindirilemese de, aslında zaten temel olarak bağırsakların sindirme fonksiyonlarına göre ihtiyaç duyulduğu için tüketilmesi gerekmektedir. Vücuda giren tüm besinler bağırsaklarda lifli gıdaların yardımıyla çok daha kolay çözülmektedir. Vücuda lif girişi engellenirse bireylerin kabız olması kaçınılmazdır.

Yağlar : Yağ konusunda da proteinlere benzer olarak hücre yenilemesinde aktif rol oynadıklarını söylemek mümkün olmaktadır. Çok fazla kalori içeren içerik grubu olan yağlar, bilinçsiz tüketildiğinde sağlığımız için oldukça tehlikeli faktörler yaratabilmektedir. Bu nedenden ötürü, vücudun ihtiyaç duyduğu yağları zeytinyağından, tereyağından, et ve et ürünlerindeki yağlardan veya balıklardan vb. ürünlerden elde edilmesi en kolay ve en sağlıklısıdır.

Vitaminler / Mineraller : Kas sistemimizin, cilt yapımızın ve beyin sistemimizin sağlıklı bir şekilde kalması veya çalışabilmesi adına başlıca ihtiyaç duyduğu içerikler vitaminler ve minerallerdir. Bu içerikleri eksik etmeden vücudumuza aldığımızda sağlığımız bozulmadan diri ve genç kalabilmemiz mümkün olmaktadır.

Su : Son olarak insan hayatının vazgeçilmezlerinden biri olan su için, günde en az 2 litreye karşılık gelecek şekilde 8 bardaklık bir su tüketiminin yapılması gerekmektedir. Su, vücudumuzda aklınıza gelebilecek her durum için faydalı olduğundan hayatımızdan eksik edilmeyecek ve her gün eksiksiz tüketmeyi unutmayacağımız bir içerik de sudur.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.