Menu

İnsan karaciğeri kendisini yeniler mi


karaciğerin kendini yenilemesi

İnsan karaciğerini benzersiz kılan şey, yaralanmalar sonrasında kendisini yenileme kabiliyetidir. Kendisini düzeltmek ya da onarmak için müthiş bir kapasiteye sahip olan karaciğer, tam bir bütün halinde olmasa bile insanın hayatta kalmasına imkan sağlayabilmektedir.

Karaciğerin kendini yenileme kabiliyeti hakkında bunları biliyor musunuz?

Karaciğerin ana dokusunu meydana getiren en baş fonksiyonel hücreler olan Hepatositlerin %75’i ölmüş olsa dahi karaciğerin fonksiyonları bundan etkilenmez. 300’den fazla fonksiyonu gerçekleştirebilen karaciğerin en müthiş özelliği, karaciğer dokusunun yalnızca %25’i ile kendisini yenilemesine yeterli olabilmesidir. Hatta öyle ki, bir kişinin karaciğerinin yarısı çıkarılsa bile kalan yarısı ile standart bir karaciğer boyutunu tekrar elde edebilmektesiniz.

karaciğer kendisini yeniler mi

Asetaminofen ile ilgili aşırı doz gibi durumlar, karaciğer hücrelerinin yaklaşık %50-60 kadarının yıkımına, ciddi karaciğer hasarına neden olabilmektedir. Böyle bir durumda başkaca komplikasyonlar olmaması halinde, karaciğer 1 ay gibi bir sürede kendisini bütünüyle yenileyebilmektedir. Hücre yenileme potansiyeline sahip olsa da, eğer hasar çok ciddi boyutlardaysa tamamen iyileşmesi mümkün olamayabilir. İyileşme sürecinde gelişebilecek komplikasyonlar bu süreci duraklatabilir ve yara oluşumuna sebebiyet verebilir. Yara dokusunun zamanla sağlıklı hücrelerin yerini almasıyla da karaciğer yetmezliği baş gösterir, hastanın hayatta kalmasını sağlamak için de ameliyat olması tek seçenek olur.

Karaciğerin yenilenme süresi:

Ameliyat sonrası karaciğerin kendisini yenilemesi için gereken sürenin 3-6 ay olduğu belirtilse de çok daha kısa sürede de kendisini yenileyebilmektedir. Bu sürenin karaciğer nakli ameliyatlarında, hem donör hem de alıcı için bir ay gibi bir süre olduğu belirtilmektedir. Bazı uzmanlar karaciğer nakli ameliyatından sonra, ilk birkaç haftada çok hızlı bir yenilenme olduğu ancak karaciğerin kendisini yenilemesinin tamamlanması için 6 ayın gerektiğini savunmaktadırlar.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.