Menu

İngiltere Tarihi ile İlgili İlginç Bilgiler


ingilterenin-ilginclikleri

İngiltere hakkında bilinmesi gerekenler

Her ülkenin kendine özgü tarihsel deneyimleri, ülke toprakları içerisinde uygulanan ve o ülkeye özgü olduğu için garip de olsa bir şekilde uygulanan kurallar ve uygulamalar bütünlüğü bulunmaktadır. Durum böyleyken kendi içerisinde pek çok değişik kuralı olan İngiltere hakkında da söylenecek belli başlı ilginç bilgiler şu şekilde özetlenebilmektedir;

İngilizlerin tarih boyunca elde ettikleri tüm arşivlerinin neredeyse yarısı, Londra şehrinde bulunan Ulusal Arşivler’de saklanmaktadır.

İngiltere’de kullanacağınız bir posta pulunu, üzerinde Kraliçe’nin resmi olmasına rağmen ters bir şekilde yapıştırırsanız bu sizin vatana ihanet suçundan yargılanmanıza sebep olacaktır.

İngiltere’de yaşamakta olan tüm maymunların, atların ve eşeklerin kendilerine özel pasaportları bulunmaktadır.

İngiltere’de verilmekte olan tüm pasaportlar Kraliçe izniyle çıkartılmakta, bu sayede de Kraliçe’nin pasaport alacağı bir üst mertebe olmadığı için kendisinin pasaportu bulunmamaktadır.

Tarihte süren ilk en kısa süreli savaş İngiltere ile Zanzibar arasında yaşanmıştır. Bu savaş başladıktan tam 38 dakika sonra Zanzibar’ın teslim olmasıyla birlikte İngiltere galip gelen taraf sayılmıştır.

Dünya üzerinde başka bir devlet ile koalisyon kuran en eski devletlerden bir tanesidir. İngiltere ile Portekiz ülkeleri, 1386 yılında bir ittifak kurduktan sonra günümüze kadar hala o ittifağı sürdürmüşlerdir.

İngiltere’de 1068 yılındayken o dönemin kralı Kral William, ülkede yaşayan herkesin akşam saat 8 olduğunda mecburen uyumasını zorunlu hale getirmiştir.

16. yüzyıla gelindiğinde ise birbirinden farklı ve ilginç iki tane daha yasa yürürlüğe konmuştur. Bunların ilki akşam saat 9 olduktan sonra bir evde etraftaki komşuların rahatsız olmaması için erkeklerin eşlerini dövmesinin yasaklanması, bir diğeri de Noel kutlamalarının artık yasaklanır hale getirilmesidir.

 
Son 50 Yorum
  1. sefa
  2. m gülgün
  3. ali

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.