Menu

İndüksiyonlu ocaklar nasıl çalışır


indüksiyon ocak

İndüksiyonlu ocaklar en son nesil yani üçüncü nesil pişirme sistemleridir. İndüksiyonlu ocaklarda ocak kendisini değil üzerine konan kabın ısı kaynağına dönüşmesini sağlar.

Diğer deyişle ocağın yüzeyi ısınmıyor, sadece üzerine konulan kap ısınıyor. Bundan dolayı da ocağın elinizi yakma ihtimali de ortadan kalkıyor.

indüksiyonlu ocak


İndüksiyonlu ocaklar açık bir devreye benzemektedir. Üstüne doğru bir kap konulduğunda devre kendisini tamamlar ve kap kendi ısısını üretmeye başlar. Ocağın seramik olan yüzeyinin altındaki bir elektromıknatıs manyetik alan oluşturmaktadır. Konulan kap doğruysa kabın metal olan gövdesi de bu manyetik alandan enerji sağlayarak ısınmaya başlar. Bu sayede ısı indüksiyonlu ocağın yüzeyinde değil, üzerine konulan kapta üretilmiş olmaktadır.

indüksiyon ocağı nasıl çalışır


Elektronik kontrol devreleri sayesinde manyetizmanın şiddeti azaltılıp çoğaltılabilmektedir. Standart tipteki ocaklarda enerji verimliliği, indüksiyonlu ocaklara nazaran oldukça düşüktür. Normal ocaklarda enerjinin büyük kısmı kabın yanlarından kaçmakta, bir de önce kap sonra içindekinin ısınması daha çok enerji gerektirmektedir.

indüksiyon ocak kullanımı


İndüksiyonlu ocaklar hem ısıtma süresi bakımından hızlı hem de ısı verimliliği bakımından en üst sıralamadadır. Bu ocaklar her türlü kapla çalışmamaktadır, çünkü indüksiyon özelliği olan kapların kullanılması gerekmektedir. Bu özelliği olmayan her türlü kabın değiştirilmesi lazımdır.
One Response
  1. Fatih

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.