Menu

İlk peygamber kimdir HZ. ADEM (S.A.) ve hayatı ne zaman peygamber oldu


adem.gif

İlk peygamber kimdir, HZ. ADEM  ve hayatı, ne zaman peygamber oldu, nasıl yaşadı bilgilerini yazının devamında bulabilirsiniz…

Hz. Adem , yeryüzünde ilk insan ve ilk peygamber, bütün insanların babasıdır.

Çeşitli memleketlerden getirilen toprakları melekler su ile çamur yapıp, insan şekline koydular. Mekke ile Taif arasında 40 yıl yatıp salsal oldu. Yani pişmiş gibi kurudu. Önce Muhammed Aleyhisselam’ın nuru alnına kondu. Sonra Muharrem’in onuncu Cuma günü ruh verildi. Her şeyin ismi ve faydası kendisine bildirildi. Boyu ve yaşı kesin olarak bildirilmedi. Allah-u Teala’nın emri ile bütün melekler; Adem’e secde etti, ama İblis (Şeytan) kibirlenip, bu emre karşı geldi ve secde etmedi: « Hani biz meleklere (ve cinlere): Adem'e secde edin , demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kafirlerden oldu »(Bakara, 34) .

Hz. Adem 40 yaşında Firdevs adındaki Cennet’e götürüldü. Cennet’de yahut daha önce Mekke dışında uyurken, sol kaburga kemiğinden Hz. Havva yaratıldı. Allah-u Teala onları birbirine nikah etti. Yasak edilen ağaçtan unutarak ve İblis’in oyununa gelerek önce Havva, sonra Adem Aleyhisselam yedikleri icin Cennetten çıkarıldılar. Adem Aleyhisselam Hindistan’da Seylan (Ceylon) adasına, Havva ise Cidde’ye indirildi. 200 sene ağlayıp yalvardıktan sonra , tövbe ve duaları kabul olup, Hacc’a gitmesi emr olundu: «Sonra Rabbi onu seçkin kıldı; tevbesini kabul etti ve doğru yola yöneltti »(Ta'ha, 122) . Arafat ovasında Havva ile buluştu. Kabe’yi inşa etti.

Hz. Adem her sene Hac yapardı. Arafat meydanında veya başka meydanda , kıyamete kadar gelecek cocukları belinden zerreler halinde çıkarıldı. «Ben sizin Rabbiniz değil miyim ?» diye soruldu. Hepsi «Evet » dedi. Sonra hepsi zerreler haline gelip, beline girdiler. Yahut belinden yalnız kendi çocukları çıktı. Sonra Sam’a geldiler. Burada çocukları oldu.

Neslinden 40.000 kisiyi gördü. 1500 yaşında iken çocuklarına peygamber oldu. Çocukları çeşitli dillerde konustu. Cebrail Aleyhisselam 12 kere geldi. Oruç, her gün bir vakit namaz ve gusül abdesti emredildi. Kendisine kitap verilip, fizik, kimya, tip, eczacılık, matematik bilgileri öğretildi. Süryani, Ibrani ve Arabi diller ile kerpiç üstüne çok kitap yazıldı. Bir rivayete göre 2000 yaşında iken Cuma günü vefat etti. Hz.Havva 40 sene sonra vefat etti. Kabirlerinin Kudüs’de veya Mina da Mescid-i Hif’te veya Arafat’da olduğu rivayetleri vardır.

Habil ile Kabil

Habil ile Kabil Hz.Adem’in oğullarından ikisidir. Habil’in Allah’a yaptığı kurbanın kabul edildiği ve kendi kurbanın Allah tarafından kabul edilmediği icin Kabil, Habil’i öldürür ve böylece dünyada ilk katil olma makamına mazhar olur. Sonra bir kargadan görüp Habil’i yerin altına gömdü. Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de mealen buyuruyor ki : « Allah nezdinde İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Allah onu topraktan yarattı. Sonra ona «OL !» dedi ve oluverdi »(Al-i Imran, 59) . Burada değinilen durum, Hz.İsa’nın ve Hz. Adem’in babasız dünyaya gelmeleridir (M.K.).

Peygamberimiz Muhammed (S.A.V.) Hz. Adem hakkında : « Allah-u Teala Adem’i (Aleyhisselam) yeryüzünün her tarafından aldırdığı topraktan yarattı. Bu sebeple zürriyetinden siyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar olduğu gibi, bazıları da bu renklerin arasındadır. Bazısı yumuşak, bazısı sert, bazısı halis ve temiz oldu » (Hadis-i Şerif, Müsned-i Ahmed bin Hanbel) buyurmuştur.


Hz. Adem 5 şeyi ile bahtiyar olmuştur:
1) Hatasını itiraf etmek
2) Pişmanlık duymak
3) Nefsini kötülemek
4) Tevbeye devam etmek
5) Rahmetten ümidini kesmemek

Iblis de 5 şeyden bedbaht olmuştur:
1) Günahını ikrar (saklamadan söylemek) etmemek
2) Pişmanlık duymamak
3) Kendini kötülememek
4) Kendini kötülemeyip azgınlığını Allahü Teala’ya nisbet etmek
5) Rahmetten ümidini kesmek
Faydalandığım Eserler:
Kur’an-i Kerim ve açıklamalı Türkçe Meali, Kral Fahd Matbaası, Medine-Münevvere, 1992
İbrahim Sıddık Imamoğlu, Büyük dini hikayeler, Osmanlı Yayınevi, Istanbul, 1980Son 50 Yorum
 1. ela geder
 2. BuğraKA
 3. nimet damla su yavaş
 4. sude
  • sude
  • sude
 5. Anonim
 6. ceyhun
 7. Kubilay
 8. B!L
 9. hasan basri agil
 10. tu
 11. ilaydanur ç.
 12. nazar
 13. Anonim
  • ECE AKAR
 14. nalllll
 15. Anonim
 16. Yasemin Polat
 17. hayal
 18. sultanguldemir@gmail.com
 19. ali oral
 20. ali oral
 21. Anonim
 22. hazal
  • SILA
 23. hazal
 24. murat
 25. Hayati Günaçtı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.