Menu

İlk Ekmek Ne Zaman Yapıldı ?


ekmek-ne-zaman-bulundu

Ekmeğin tarihçesi kısaca nedir?

Dünya üzerinde bugüne kadar gelmiş geçmiş binlerce yemek kültürü ve çeşidi bulunmakta, ancak içlerinden çok nadir olarak binlerce yıldır aynı şekilde tüketilmeyi başarabilen besinler yer almaktadır. Bu besinlerin başında da ekmek gelmektedir. Her kültürde mutlaka şekli ve tadı farklı olsa da temel olarak aynı malzemelerden meydana getirilen ve her öğün severek tüketilen besinlerden sayılan ekmek, özellikle de bizim ülkemizde 7’den 70’e herkes tarafından sevilerek tüketilen bir besin maddesi olarak kabul görmektedir.

Az önce de bahsettiğimiz gibi temel olarak aynı gıda oluşturulsa da; bazı koşullarda temelde kullanılan katkı maddeleri ve üretim koşulları farklı ekmekler üretilmesine sebep olabilir. Ancak şekli veya rengi ne kadar farklı olursa olsun temel olarak aynı üründen söz edilebilmektedir.

ilk-ekmek-1


Çok eski dönemlerden beri hem oldukça doyurucu hem de lezzetli bir besin olması, tarihsel süreçlerde bu ürünü tüketen her bir bireyin ekmeğin besleyici özelliğini ön planda tuttuğundan söz edilebilmektedir. Bu fayda kişiler için öyle önemli olmuştur ki, günümüz tarihinden 9000 yıl öncesinde ilk kez ekmek üretimine vesile olacak tahıl ürünlerinin yapımına başlanmıştır

Ekmeğin ilk yapılış aşamaları nelerdir?

Ekmek yapımında kullanılan bu tahıllar, ilk önce düz bir şekilde bulunan iki büyük taşla ezilerek un haline getirilmekte, elde edilen un da suyla karıştırılarak bir hamur şekline dönüştürülüp açık alanda yakılmış olan büyük ateşler üzerinde pişirilmiştir. Bu unun meydana gelmesinde başlıca buğday olmak üzere onun yanında darı, çavdar ve arpa gibi ürünlerden de sıklıkla faydalanılmıştır.

ilk-ekmek-2


Ekmeğin ilk kez bağımsız olarak üretilebilmesine ise milattan önce 3500 yılında Mısır’da rastlanmıştır. Hatta o dönemlerde kabilelerin kaldığı mağaralarda duvarlara kadınların taşlarla ekinleri ezerek nasıl ekmek yapma aşamalarından geçtikleri de resmedilmiştir. Yapılan ilk ekmeklerin çağlar boyunca oldukça lezzetli olmasının yanında tek dezavantajı, içerisine herhangi bir maya konulmadığından çok sert yapıda olmalarıdır.

İlk ekmek örnekleri ise, günümüzde hala bilinen ve yapılan İskoç yulaf ekmeği ve Hindistan’ın Çapati ekmeğidir. Benzer ekmek ürünlerinden genel olarak ekmek malzemesi olarak bahsedildiği de İncil gibi önemli din kitaplarında görülmüştür.

ilk-ekmek-3


İlk mayayı kim buldu?

Ekmeğe mayanın konulup daha yumuşak ve lezzetli hale getirilmesi de, milattan önce 2000 yılında bir fırıncının unutkanlığı sonucu keşfedilmiştir. Bu fırıncı hazırladığı ekmeklerin hamur halini güneşin altında pişirmek için hazır tutmuş ve malzemeleri uzun saatler orada unutmuştur. Daha sonrasında aklına geldiğinde hemen gidip ürünleri pişirmiş, uzun saatler güneşin altında kalan hamur ise mayalanmış ve şişmiştir.

İlk ekmek ne zaman yapılmıştır?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi, ekmeğin ilk kez M.Ö. 9000’li yıllarda üretildiği bilinmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.