Menu

İğne ile yumurtlama tedavisi (KOH)


iğne ile yumurtlama tedavisi KOH

Yumurtlama tedavisi ile hamile kalamayan bayanlara, KOH yani iğne tedavisi ile hamile kalma tedavisi uygulanır. Çok sık uygulanan bu tedavi, bazen aşılama bazen de tek başına uygulanabilir. Hastaya yumurtlama iğnesi olan gonadotropinler kas ve cilt içine iğne ile verilir. İşte, iğne ile yumurtlama tedavisi ;

 

İğne ile yumurtlama tedavisi nasıl yapılır?

Bu tedavi sürecinde iğneler, kalça ya da koldan cilt altına enjekte edilir. Günde 1 tane iğne yapılır. Adetin 3. günü başlanan iğnelere başlanır yaklaşık 5 gün sonra ultrason ile görüntüleme yapılır. Daha sonra kanda E2 yani Östradiol hormonu incelenir. Yapılan tahlillerde yumurta gelişimi düzgünse, yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Eğer aşılama tedavisi ise yaklaşık 36 saat sonra aşılama işlemi gerçekleştirilir. Aşılama yapılmayacaksa hastaya cinsel ilişki önerilir.  İki günde bir ilişkiye girme işlemi yaklaşık 1 hafta süresince devam ettirilir. Aynı tedavi tüp bebek tedavisinde de uygulanmaktadır. Çatlatma iğnesi sonrası, hastadan yumurtalar toplanır.

İğne ile yapılan yumurtlama tedavisi, hamilelik şansını arttırır bunun nedeni, yumurta sayısının artması, spermlerin rahim ağzı engelinden rahat geçmesini sağlamasıdır.

İğne ile yumurtlama tedavisi kimlere uygulanır?

Polikistik over sendromlu hastalar,

Açıklanamayan kısırlık durumu,

Klomifen hapları ile tedavi edilmeyen hastalar,

Hipofiz bezi salgı sorunu olan hastalar,

Rahim duvarı kalınlaşması olan endometriyozis hastaları.

KOH tedavisi sonrası hamile kalamayan hastalara, tüp bebek uygulaması yapılmaktadır. Tedavide kullanılan ilaçlar, FSH ve LH hormonu içermektedir. Menogon, Gonal-F ve Puregon en fazla kullanılan ilaçlardır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.