Menu

İdrardan kan gelmesinin nedenleri


Tıbbi literatürde “hematuri” olarak geçen idrardan kan gelmesi durumu, altında yatan nedene göre genel geçer bir durum veya daha ciddi bir hastalığın işareti olabilmektedir. Bu durumun esas nedenini anlayabilmek adına, mutlaka konuyla alakalı bir uzman giderek kontrol talep edilmelidir.

İdrardan kan gelmesinin kendine has bir durum olmamasından, yani başka tetikleyicilerden dolayı meydana gelmesinden dolayı tedavi aşaması da pek çok farklı yöntem barındırmaktadır. Çünkü uygulanacak tedavi yöntemi, tamamen durumun hangi etmenler altında ortaya çıktığıyla alakalıdır.

İdrardan kan gelmesine hangi doktor bakar?

İdrardan kan gelmesi durumu ürolojik bir problem olduğundan bu tip bir rahatsızlık olduğundan hastanelerin üroloji bölümüne gidilerek alanında uzman bir üroloğa tedavi olunması gerekmektedir.

İdrardaki kanın nedenleri nelerdir?

 • Böbrek enfeksiyonları geçirmek : Kanda bulunan hastalık yaratıcı bakterilerin böbreklere girmesinden veya idrar yollarınızdan bir şekilde böbreklerinize ulaşılmasının ardından gerçekleşmektedir. Vücutta bu tip bir problemden dolayı idrara kan karışıyorsa öte yandan da hem ateşlenme hem de böbreklerin bulunduğu bölgelerde ağrılanma durumu meydana gelebilmektedir.
 • Mesanede ya da böbrekte taş olması : Kanın içerisindeki mineral yapıları; zamanla kristalize bir yapıya bürünerek bazen mesanede bazen de böbrekte taş yaratabilmekte; bu taşlar da idrar yollarında tıkanıklığa neden olabilmektedir. Bu tip bir tıkanıklık meydana geldiğinde zorlamadan dolayı idrara kan karışması mümkündür.
 • Kanser hastalığı : Kişilerin mesanesinde veya böbreklerinde devam etmekte olan bir kanser hastalığı var ise idrarda kan görülme olasılığı yüksektir. 50 yaş ve üzeri yetişkinlerde daha sıklıkla görülen bu kanser tipleri sadece idrardaki kanla değil; eğer böbrek kanseriyse sürekli olarak kaburgaların alt kısmında hissedilen ağrılarla kendisini belli etmesiyle veya mesane kanseri olunduysa sürekli tuvalete çıkma isteği ve mesane kısmında ağrılarla kendisini belli etmektedir.
 • Sistit olunması : Mesanede oluşan bu enfeksiyon, idrara kan karıştırdığı gibi aynı zamanda mesanede de ciddi ağrılar hissedilmesine yol açmaktadır.
 • Ağır spor egzersizleri yapmak : Vücudu zorlayıcı antrenmanlarda bulunmak, çok uzun sürelerde tempolu koşmak gibi örneklendirilebilecek vücuda ağır gelecek spor egzersizleri durumunda, mesane içerisinde alyuvar parçalanması veya vücudun genel sıvı kaybından kaynaklı idrara kan karışması durumu gerçekleşebilmektedir.
 • Kullanılan ilaçlar : İdrarın rengini değiştirebilme etkisi olan ilaçların kullanıldığı dönemde idrarda otomatikman renk konusunda değişimler olabilmektedir. Heparin, penisilin, aspirin, fenazopiridin vb. ilaçların idrar rengini değiştirdiği ve pembeleştirdiği saptanmıştır.

Yukarıda saydığımız nedenler, hem kadın cinsiyeti için hem de erkek cinsiyeti için ortak görülebilecek semptomlar olarak sıralanabilmektedir. Ancak bu belirtilerin haricinde kadın ve erkeklerin kendi cinsiyetlerine özel olarak idrarda kanama yaratabilecek durumlar içerisinde kaldıkları da bilinmektedir.

Erkeklerde idrardan kan gelmesinin nedenleri arasında şu sebepler de sayılabilir;

 • Üretrit durumu : İdrarın vücut dışına kaçmasıyla birlikte oluşan enfeksiyonel durum olarak bilinen üretrit, cinsel yollarla bulaşan bir virüs sonucunda ortaya çıkmaktadır.
 • Prostat kanseri : 50 yaşını geçmiş erkeklerde çok daha sık rastlanan bir durum olan prostat kanserinde, yavaş ilerleyen bir durum olduğu için uzun süre sonra ancak anlaşılabilmesi ihtimali vardır. İdrarda kanama yaratacak duruma gelene kadar mesanede ağrılanma, idrarın hepsinin yapılamaması vb. gibi semptomlar da yaşandığı görülmüştür.
 • Prostat büyümesi : Prostat enfeksiyonuyla aynı belirtileri gösteren bu durumda, ilerleyen yaşlarda erkeklerde prostatın şişmesi sonucu idrar kanallarının tıkandığı; bunun da çok belirgin olmasa da idrarda kanlanma yarattığı görülmüştür.

Kadınlarda idrardan kan gelmesinin nedenleri ise şu şekilde ekstra sebeplerle sıralanabilir;

 • Vajinal sistit : Kadınların çok fazla cinsel ilişkiye girmesinden, korunmasız cinsel ilişkiye girmesinden veya vajinal temizliklerine önem vermemesinden ötürü yakalandıkları sistit rahatsızlığının idrarda seyrek yapıda kan yaratması durumu söylenebilmektedir.
 • Yapılan diyetlerin etkisi : Erkeklere nazaran daha sık ve daha kapsamlı listelerle diyet yapan kadınların, programları içerisinde tükettikleri pancarın idrarda kırmızımsı bir renk yaptığı göz önünde bulundurulmalıdır. Çoğu kadın bu durumdan habersiz olduğu için diyet yaptıkları dönemlerde pancar tüketimlerinden sonra idrarlarının renginin kanlı gibi görünmesinden korkmuş, durum doktora başvurduklarında anlaşılmıştır.

İdrarda kanama nasıl geçer?

İdrarda kanama görülmesi durumunun tedavi aşamasında, doktorunuzun kanınızda yapacağı, böbrek filminizle ve mesane filminizle yapacağı veya idrar testinizle yapacağı tetkiklerle durumun altında yatan nedene yönelik bir süre bazında kişiyi tedavi altına almaktadır.

Bu süre tamamlandığında, tekrardan sizi kontrole çağıracak ve yeni bir idrar kontrolüne girmenizi sağlayacaktır. Hala kanamanız devam ediyorsa size daha geniş çaplı bir tedavi uygulayacak destek birimine yönlendirilmeniz ve ekstradan testlere tabi tutulmanız da mümkündür.

Normal şartlarda idrarda kan çok ciddiye alınan ve ölümcül tehlikeli görülen bir hastalık olmadığından, çok fazla üstünde durulmayan ve çok ciddi tedavilere tabi tutulmayan bir durumdur. Ancak durumun ciddileşmesi için ilk yapılan tetkiklerde kanamaların gerçekleşmesine neden olacak herhangi bir durumun bulunamamış olması yeterlidir.

Bu gibi bir durum ortaya çıktığında,genelde doktorlar mesane kanseri olasılığına karşı kişileri en az 6 aylık bir idrar testi sürecine sokmakta ve aynı süreçte bir yandan da kan basıncını tetkiklerle inceleme altında tutmaktadır. Bu kontroller sonucunda ulaşılan bir sonuç olursa, o sonuca göre tedavi süreci devam ettirilmektedir.

 

KAYNAKLAR :

https://www.webmd.com/digestive-disorders/blood-in-urine-causes#2

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/blood-in-urine/symptoms-causes/dxc-20346636

http://www.nhs.uk/conditions/blood-in-urine/Pages/Introduction.aspx

https://www.webmd.boots.com/a-to-z-guides/why-is-there-blood-in-my-urine?page=2

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.