Menu

İdrarda kan görülmesi (Hematüri)


idrarda kan gelmesi

İdrarda kan görülmesi, hematüri

İdrardan kan gelmesi, karın bölgesinin alt kısmında ağrı, idrarda pembeden koyu kırmızıya kadar renk değiştiren idrarın gelmesi ile anlaşılır. Ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğinden hekime hemen başvurmakta fayda vardır.

İdrardan kan gelmesi nedenleri

Böbrek taşı, idrar yollarında tümörler, idrar kesesi iltihabı, prostat, çeşitli yırtılmalar, sistit, anemi ve mesane kanseri idrardan kan gelmesine neden olabilir. İdrarda kanama çok fazla olursa idrar kan rengine dönebilir. Az miktarda kanamalarda gözle görülemez bu durumda mikroskopik inceleme yapılarak kan hücreleri tespit edilir. Kesinlikle taramaların yapılarak altta yatan neden hızla bulunmalıdır. Çünkü idrardan kan gelmesi tehlikeli bir durum olabilmektedir. İdrarda kan olması durumunda hemen idrarın incelenmesi gerekir. Böbrek kaynaklı olan hastalıklar idrar tahlillerinde ortaya çıkar. İdrarda mikroskop altında mikrop görülürse, idrar yollarında enfeksiyon olduğu anlaşılır. Ayrıca yapılan araştırmalarda kanserli hücre taramaları da yapılır. İdrarda kan bulunan kişilere hemen ultrasonografi uygulanır. Bu tetkik ile, böbreklerde kitle ve tümör araştırılır. MR uygulaması ile tam organ şekilleri incelenir. İdrar sistemimiz vücudumuzda üst kısım ve alt kısım diye ikiye ayrılır. Üst kısım, böbrekler ve üst idrar yollarıdır. Alt kısım, mesane ve idrar yolu ve prostattır. Üst idrar yolları sıklıkla nefrit, taş, kanser, böbrek tümörleri, böbrek kistleri, polikistik böbrek, tıkanma nedeni ile kanama yapar. Alt idrar yolları ise, sistit, mesane kanseri, prostat büyümesi, mesane taşı, üretrit, kondilom, yaralanma ile kanama yapar. Mesane kanseri nedeni ile oluşan kanamalar hemen tedaviye başlamak gerekliliği taşırlar. Çünkü, bu bölgede olan tümörler hızla yayılır ve tüm vücudu kaplayabilir.

Tabi ki her kanama kan anlamına gelmemektedir. İdrarda kan görülmesi kullandığınız gıda boyaları veya pancar tüketmekle ilgili de ortaya çıkabilir. Buna rağmen doktora gözükmek gereklidir. Bu durumda en çok kullanılan tetkikler, idrar testleri, kan testleri, tomografi, böbrek ultrasonudur. Sonuçlar alındığında eğer fazla egzersiz ya da bir darbe ile kanamanız varsa tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Böbrek ya da mesane kaynaklı sorun varsa tedaviye hızla başlanır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.