Menu

İdeal Yağ Oranı Kaç Olmalı ?


ideal-yag-orani-kac-olmali

İdeal yağ oranı nedir?

Bir bireyin vücudundaki ideal yağ oranı, vücudunda yer alan yağ dokusu ağırlığının kişinin kiloca ağırlığıyla oranlanması sayesinde elde edilir. Bu yüzdeler cinsiyete, yaşa, ölçümün yapıldığı şartlara göre değişim gösterebilir. Genel olarak kadınlarınki erkeklere göre daha yüksektir çünkü kadınların menstrüal dönemleri ve doğurganlıkları bu oranları etkilemektedir. İnsan vücudunun gerekli olan yaşam şartlarını normal seviyelerde tutabilmesi için gerekli bir yağ seviyesi mevcuttur. Ancak fazla kilolar sebebiyle bel bölgesinde toplanan yağlardan ötürü değişen oranlarla hesaplanan sonuçlar, her zaman doğru sonuçlar olmayacaktır. Çünkü vücuttaki kas yapısı ve yağ dengesi bilinmeden yapılan ölçümler kişiyi obezite sınıfına koyabilir.

İdeal yağ oranı kaç olmalı?

Sağlık açısından genel olarak kabul edilebilir ideal yağ oranı erkeklerde %18-%26 arası, kadınlarda %25-%31 oranlarındadır. Eğer daha kaslı bir görünüme kavuşmak isteniyorsa ideal yağ oranı erkeklerde %6-%13, kadınlarda %14-%20 olmalıdır. İdeal yağ oranı hesaplamaları, halk arasında daha yaygın olarak bakılan vücut kitle endeksine nazaran kişinin vücut kondisyonunu ve sağlık şartlarını daha iyi belirler.

İdeal yağ oranı nasıl ölçülür?

İdeal yağ oranı ölçümleri vücuttaki boy uzunluğu, kilo ağırlığı, boyun çevresi, bel çevresi ve kalça çevresinin oranlarının belirlenip birbirlerine bölünmesiyle ortaya çıkar. Bu oranların genel ortalaması risk altında olup olmadığınızı, normal seviyelerde olup olmadığınızı ya da olması gerekenden daha düşük seviyede olup olmadığınızı gösterir. Genel olarak erkekte %2-%4 oranı en düşük rakamken kadınlarda %10 en düşük yağ oranı olarak belirlenmiştir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.