Menu

Hürrem Sultan Kimdir ? Nasıl Ölmüştür ?


Tam adının “Devletlu İsmetlu Hürrem Haseki Sultan Aliyyetü’ş-Şan Hazretleri” olduğunu söyleyerek konuya giriş yapılabilmektedir. Avrupa’da sıklıkla “Roxelana” veya “La Rossa” adıyla bilinen Hürrem Sultan, Nisabn 1502’de Rutenya’da dünyaya gelmiştir. Hayatını Osmanlı’nın 10. Padişahı olan Kanuni Sultan Süleyman’ın nikahlı eşi olarak bir sultan olarak geçiren Hürrem Sultan’ın hayatı boyunca çok ilginç deneyimler edindiği de bilinmektedir.

Kendisinin tarih sayfalarında oldukça efsane bir isim olarak kalması; yaşadığı süreç boyunca bin bir türlü entrikanın içerisine katılmasıyla, pek çok ihtiras yaşamasıyla, üstün zekasıyla ve kimsede kolay kolay bulunmayan cesareti bir bütün olmuş ve çok önemli olaylarda ismi baş karakter olarak geçmiştir.

Hürrem Sultan’ın yaşadığı hayatın ilginçliği ve üstünlüğü, hali hazırda günümüzde hala hayatının TV dizilerinde anlatılıyor olmasıyla da gayet açıktır. Sultan için bir nevi Osmanlı İmparatorluğu sürecinde kadınların saltanat sürdüğü devri başlatan bir kadın olduğu da söylenmektedir. Tabi bu tip bir etki bırakmasındaki ana unsurun Osmanlı tarihi boyunca yaşamış olan en güçlü, en zeki ve etkili kadınlardan biri olması olduğu da unutulmamalıdır.

hurrem-sultanin-goruntusu

Hürrem Sultan aslen nerelidir?

Hürrem Sultan’ın, Osmanlı imparatorluğu çerçevesine girmeden önceki hayatı ile ilgili pek de kesin bir bilgi bulunamamıştır. Onunla ilgili olarak söylenebilecek şey, kendisinin o dönemler Lehistan Krallığı’nın içerisinde yer alan şimdiki Ukrayna olan Rutenya’da 1504 yılında doğduğuna dair olan rivayettir.

Kendisi hakkında asıl kabul gören şey ise, 1520 yılındayken ülkesine gelen Tatar akıncılar tarafından kaçırılarak 15-16 yaşlarında Kırım Hanı’nın himayesine götürüldüğü; oradan çıkartıldıktan sonra da Osmanlı sarayına gönderilmiş olduğu bilgisidir.

Ortodoks bir ailenin kızı olan Hürrem Sultan’ın, ülkesinden esir alınıp Osmanlı sarayına getirilmesi ve sarayda da bu kadar yaşanmışlığa sebep olup kendisini sultan yaptıracak kadar nasıl olayların içerisine girdiği hala tam olarak bir tarih kaynağında açıkça belirtilememektedir. Bununla ilgili en çok akla yatarak ortaya atılan önyargı, Kanuni Sultan Süleyman’ın ya şehzadelik yaptığı sırada saraya girmiş olması ya da Kanuni’nin daha padişahlık yapmaya başladığı ilk sene Hürrem’le tanışmış olma ihtimalidir.

hurrem-sultanin-sani

Genel hayatı

Hürrem Sultan ilk kez saraya getirildiğinde, o zamanlar Kanuni Sultan Süleyman’ın diğer birlikte olduğu karısı Mahidevran Sultan’dan Mustafa adını verdiği bir oğlu bulunmaktadır. Bir yandan da Mahidevran’dan daha söz sahibi Ayşe Hafsa Sultan ile Mahidevran’a karşı Hürrem’İn normal şartlarda karşı koyması çok zordu.
Ama Hürrem kendisini Sultan Süleyman’a gösterdikten ve hem kadınlığını hem de kıvrak zekasını kullandıktan sonra, çok geçmeden kendisinin de 1521 yılında Mehmet denilen oğlu dünyaya geldi.

Bu durum kendisini az önce bahsettiğimiz Ayşe Hafsa Sultan ve Mahidevran’dan sonra sarayın en adı duyulan üçüncü ismi yapmıştır. Bu durumdan rahatsız olan Hürrem Sultan, yine kafasında bir takım planlar yaparak diğer bir sultan olan Mahidevran’la sarayın içerisinde pek çok sıkıntı çıkarmış, bu sıkıntıları da bir şekilde kendi lehine çevirmiştir. Tarihçilerin ortak görüşüne göre bu anlaşmazlıklardan sıkılarak Mahidevran’ı oğlu Manisa’ya atandığı için onun yanına gönderen Kanuni Sultan Süleyman’ın böyle bir karar almasında Hürrem’in planlarının çok büyük etkisi vardır.

hurrem-sultanin-resmedilisi

Saray hayatında yükselişi

Mahidevran gittikten sonra nüfuzunu iyice arttıran Hürrem Sultan, o dönemlerde diğer çocuğu olan Cihangir’i doğurmuş; bu doğum sonrasına Kanuni Sultan Süleyman kendisine görkemli bir düğün yaparak Hürrem Sultan’la nikahlı olarak evlenmiştir. Bu olayın Osmanlı tarihinde çok büyük bir önemi vardır. Çünkü o güne kadar Osmanlı geleneklerinde haremden bir cariyeyle resmi nikah kıyan bir padişah görülmemiştir.

Üstüne üstlük bu nikahı kıyan kişi de heybetli Kanuni Sultan Süleyman olunca, bu durum Hürrem Sultan için takdire şayan bir başarı öyküsü olmuştur. Bunların dışında, Hürrem Sultan’ın Kanuni’yle evlilk hayatında 4 erkek ve 1 kız çocuğu olmak üzere toplam 5 çocuğu olmuştur. Tabi erkek çocuklarının ilerde tahta geçebilmesi, diğer sultanların çocuklarının rakip dahi olamaması için yine türlü fikirler ortaya çıkartan Hürrem Sultan, bunların hepsini de uygulamaya koymuştur.

hurrem-sultan-karakteri

Kaç yaşında vefat etmştir?

Hürrem Sultan nasıl öldü tarihte bu konuya göz atarsak, Hürrem Sultan’ın ölüm tarihi olarak 15 Nisan 1558, ölüm yeri de İstanbul olarak gözükmektedir. Ancak kendisinin ölüm nedenleri arasında hala belki zehirlendiği, belki seyahattan geldikten sonra üşüttüğü ve toparlayamadığı, belki de kadın hastalıklarından birisi yüzünden vefat ettiği söylentileri dolanmaktadır. Kendisi için büyük bir cenaze töreni yapıldıktan sonra, Süleymaniye Camii’nde toprağa verilmiştir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.