Menu

Hurmanın Faydaları Nelerdir ? Hurma Neye İyi Gelir ?


Hurma hangi bölgelerde yetişir, hurma neye iyi gelir, hurmanın faydaları, hurma hangi hastalıklara karşı faydalıdır gibi soruların cevaplarını yazının devamında bulabilirsiniz.

Ülkemizde genellikle sadece Ramazan aylarında tüketilen hurma Ramazan ayına özel değil yılın her mevsiminde her gününde yenilecek mucize bir meyvedir.

Hurma meyvesi palmiye ailesinden olan Phoenix dactylifera adındaki hurma ağacında yetişir. Hurma ağacının yetiştirilmesi çok eskiye dayandığından orijinal vatanı bilinememektedir ancak Irak olduğu düşünülmektedir. Hurma ağacı yetiştiriciliği çok yaygındır, özellikle tropikal ve subtropikal iklimlerin görüldüğü yerlerde sık yetiştirilir.

Hurma binlerce yıldır Orta Doğu’da ve Hindistan’da temel gıda maddesi olarak tüketilmektedir. Milattan önce 5530-5320 yılları arasında Arabistan’ın doğusunda hurma yetiştiriciliği yapıldığına dair arkeolojik kanıtlar bulunmaktadır. Hurmanın kökeninin Irak civarı olduğu düşünülmektedir ve hurma antik dönem Mezopotamya’dan tutun da antik Mısır’a kadar yetiştirilmiştir. Antik Mısırlıların hurmayı meyve olarak tüketmenin yanında hurmadan şarap yaptığı da bilinmektedir.

Hurmada hangi vitaminler var? Hurmanın besin değerleri

Hurma iyi bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Aynı zamanda enerji verir, şeker ve lif açısından da zengindir. Hurmanın içerisinde kalsiyum, demir, fosfor, sodyum, potasyum, magnezyum ve çinko gibi birçok mineral bulunmaktadır. Ayrıca B1, B2 ve B3 vitaminleri, folik asit, A ve K vitaminleri açısından da zengindir.

100 gram hurmadaki besin değerleri ise şöyledir:

 • Enerji: 277 kcal
 • Karbonhidrat: 74,97 gram
 • Protein: 1,81 gram
 • Yağ: 0,15 gram
 • Diyet lifi: 6,7 gram
 • Folik asit: 15 mikrogram
 • B1 vitamini: 0,050 mikrogram
 • B2 vitamini: 0,060 mikroram
 • B3 vitamini: 1,61 mikrogram
 • B5 vitamini: 0,805 mikrogram
 • B6 vitamini: 0,249 mikrogram
 • K vitamini: 2,7 mikrogram
 • Sodyum: 1 miligram
 • Potasyum: 696 miligram
 • Kalsiyum: 64 miligram
 • Bakır: 0,362 miligram
 • Demir: 0,90 miligram
 • Magnezyum: 54 miligram
 • Manganez: 0,296 miligram
 • Fosfor: 62 miligram
 • Çinko: 0,44 miligram

Hurma hangi hastalıklara iyi gelir, faydaları nelerdir?

1. Hurma kabızlığı giderir

Hurmalar bağırsak yumuşatıcı gıdalardır. Bu yüzden kabızlık sorunu yaşayan insanlar düzenli olarak hurma tüketebilir. Kabızlık için hurma tüketecekseniz geceden hurmayı ıslatıp sabah şuruplaşmış haliyle hurmayı tüketebilirsiniz, böylece daha iyi sonuç alırsınız.

Hurma lif yönünden zengin olduğu için bağırsak hareketlerini hızlandırır ve gıdaların bağırsaklarda rahat hareket edebilmesini sağlar, böylece kabızlık giderilmiş olur.

2. Hurma kemikleri güçlendirir 

Hurma mineral içeriği bakımından çok zengin bir gıdadır ve bu sebeple süper besin sayılır, kemikleri güçlendirir ve kemik erimesi gibi hastalıklarla mücadele eder. Hurmada selenyum, manganez, bakır ve magnezyum gibi mineraller bol miktarda bulunur ve bu minerallerin kemik gelişimini güçlendirdiği, özellikle yaşlı insanlardaki kemik zayıflamalarını engellediği bilinmektedir.

3. Hurma bağırsak hastalıklarını tedavi eder

Hurmanın içinde bulunan nikotinin bağırsak hastalıklarını iyileştirdiği düşünülmektedir. Düzenli hurma tüketmek bağırsaklardaki zararlı organizmaların gelişimini kısıtlayarak bağırsaklarda yararlı bakterilerin oluşmasına imkân sağlar. Ayrıca çözülebilen ve çözülmeyen liflerle bol miktarda amino asit içerir, bu da sindirimi düzenleyerek besinlerin bağırsaklar tarafından çok daha rahat emilmesini sağlar.

4. Hurma kansızlığı giderir 

Hurmanın içindeki birçok mineral sağlığımız için epey yararlıdır ancak özellikle içindeki demir minerali kansızlık çeken bireyler için son derece yararlıdır. Demir minerali demir eksikliği anemisini tedavi eder, kan üretimini artırır, enerji verir ve halsizliği ve depresyonu giderir.

5. Hurma alerjileri tedavi eder

Hurmanın içerisinde ayrıca organik sülfür bulunmaktadır. Bu element genellikle gıdalarda pek bulunmaz, ancak sağlığımız üzerinde pek çok faydası bulunan bir elementtir. Sülfürün alerjik reaksiyonların ve mevsimsel alerjilerin üzerinde olumlu etkileri vardır. 2002’de yapılan bir araştırmada organik sülfür elementinin Mevsimsel Alerjik Rinit hastalığı yaşayan hastalar üzerinde olumlu etkiler gösterdiği gözlemlenmiştir. 

6. Hurma kilo almak isteyenler için yardımcıdır

Hurma sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak görülmelidir zira içerisinde son derece sağlıklı lifler, vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Aynı zamanda içerisindeki karbonhidrat ve protein oranı yüksek olduğundan kilo almak isteyen bireyler için sağlıklı bir seçenek olacaktır. Bir kilo hurmada 3000 kalori bulunmaktadır. Günde 3-4 hurma yiyerek hem kaslarınıza enerji gitmesini sağlamış hem de sağlıklı beslenmiş olursunuz.

7. Hurma enerji verir

Hurma glikoz, früktoz ve sakaroz gibi doğal şekerler açısından zengindir, bu da enerji oranının yüksek olduğunu gösterir. Kendinizi halsiz hissettiğinizde, enerjinizin düştüğünü fark ettiğinde ya da spor yaptıktan sonra yorgunluk hissettiğinizde son derece sağlıklı bir atıştırmalık olan hurmaları tüketebilirsiniz.

8. Hurma sinir sistemi için yararlıdır

Hurmanın içerisindeki vitamin ve mineraller sinir sistemimizin sağlıklı bir şekilde çalışmasına oldukça yardımcı olur. Sağlıklı bir sinir sistemine sahip olmak için potasyum tüketmek çok önemlidir, potasyum ayrıca beyin aktivitelerinin hızlanmasına da yardımcı olur. Bu sebeple beyinsel aktivitelerini güçlendirmek isteyen bireyler için hurma olmazsa olmaz bir besin maddesidir.

9. Hurma kalp sağlığına iyi gelir

Hurmanın kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Özellikle geceden ıslatılıp gündüz püre haline getirilmiş hurma tüketmek kalp sağlığınızın iyileşmesini sağlayacaktır. Hurma potasyum açısından zengin bir gıdadır ve potasyum kalp krizi ile kalp ve damar hastalıkları riskini azaltmaktadır. Hurma ayrıca kötü kolesterol olarak bilinen ve kalp hastalıklarına sebep olan LDL kolesterol seviyesinin azalmasına yardımcı olur. Ancak hurmalar şeker açısından da zengindir, bu sebeple kalp sağlığı için haftada 2-3 hurma yemek yeterli olacaktır.

10. Hurma cinsel güçsüzlüğü tedavi edebilir

Hurmanın cinsel performansı artırdığı ve doğal bir afrodizyak olduğu bilinmektedir. Geceden bir avuç hurmayı keçi sütüne yatırıp gündüz sütle beraber hurmayı ezerek bal ekleyin ve bu püreyi tüketin, bu şekilde hurmanın cinsel performans artırıcı özelliğinden daha iyi yararlanabilirsiniz. Hurmalar ayrıca sperm üretimini de artırır.

11. Hurma akşamdan kalmalık hissini azaltır, alkolün etkilerini hafifletir 

Hurmalar alkol zehirlenmesinin tedavisinde sıklıkla kullanılır. Çok fazla alkol alımından sonra hurma tüketmek sizi hızla rahatlatır ve ayıltır. Ayrıca alkol tüketildiği gecenin ertesi sabah hurma tüketilirse akşamdan kalmalığı önler. Bu durumda da daha olumlu sonuç almak için hurmanın geceden ıslatılması gerekir.

12. Hurma ishale iyi gelir

Hurma önemli miktarda potasyum içerir, potasyum da ishali kontrol altına almak için etkili bir elementtir. Ayrıca hurmanın sindirimi kolaydır, bu da kronik ishalin etkilerini hafifletir. Hurmanın içindeki çözülebilir lifler ishal tedavisi için etkilidir, bu lifler bağırsak hareketlerini düzenler ve sindirim sisteminin normal, sağlıklı çalışmasını sağlar.

13. Hurma saç dökülmesini önler 

Demir yönünden zengin olan hurma saç derisine kan ulaşmasını tetikler ve saç gelişimini destekler. Demir elementi oksijenin vücudumuzda etkin bir şekilde gezinmesini sağlar, bu da saç derimizdeki kan dolaşımının güçlenmesi anlamına gelmektedir. Böylelikle saç kaybı önlenmiş ve saç gelişimi tetiklenmiş olur.

14. Hurma cilde iyi gelir

Hurmanın içindeki vitamin ve mineraller cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Ayrıca hurmanın yaşlanmayı önleyici etkileri de vardır, ciltte melanin birikmesini önler ve böylece yaşlılığa yol açan durumların önüne geçebilir. Düzenli olarak hurma tükettiğinizde sonucu görebilirsiniz.

15. Hurma tansiyonu düzenler

Hurmanın içindeki potasyum minerali kan basıncının düşmesini ve dolayısıyla tansiyonun düşmesini sağlar. Bir hurmada 167 miligram potasyum bulunur, bu da diğer meyvelere göre daha yüksek bir orandır. Yetersiz potasyum tüketimi ayrıca böbrek taşlarına da sebep olabilir.

Ayrıca hurmanın içindeki lifler de kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Hurma sodyumun vücuttaki etkilerini dengeler ve böylelikle tansiyonunuzu düzenler. Öte yandan hurmada bulunan magnezyum kaslarınızın gevşemesine, kalp ve kan damarlarınızın rahatlamasına yol açarak tansiyonunuzu dengelemektedir.

Medine hurmasının faydaları nelerdir?

Medine hurması da tüm hurma çeşitleri gibi sağlığa oldukça faydalıdır. Medine hurması yukarıda saydığımız tüm özellikleri bünyesinde barındırır.

Hurma çeşitleri nelerdir? Hurma fiyatları 2017

Dünya genelinde 30’a yakın hurma çeşidi üretildiği bilinmektedir, bunlar yaş, yarı kuru, kuru olarak değişebilir ve şeker oranlarına göre sınıflandırılabilirler. Ülkemizde satılan türlerin bir kısmı aşağıdaki gibidir:

 • Acve (peygamber) Hurması: 100-120 TL
 • Kudüs Hurması: 45 TL
 • Mebrum Hurması: 35 TL
 • Sugi Hurması: 35 Tl
 • Siyah Medine Hurması: 40-45 TL
 • Taze (yaş) hurma: 30 TL
 • Safavi Hurması: 30 TL
 • Hudri Hurması: 28 TL
 • Meşruk Hurması: 24 TL
 • Tunus Hurması: 30 TL
 • İran Hurması: 13 TL
 • Cezayir Hurması: 8 TL
 • Bağdat Hurması: 10 TL

Kaynaklar:

http://food.ndtv.com/food-drinks/10-dates-benefits-from-improving-bone-health-to-promoting-beautiful-skin-1258714

https://www.organicfacts.net/health-benefits/fruit/health-benefits-of-dates.html

http://www.stylecraze.com/articles/top-10-health-benefits-of-dates/#gref

https://en.wikipedia.org/wiki/Date_palm

 
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. gülsen gedikli
  • Ayhan
 3. Anonim
 4. ilknur atçı
 5. elif can
 6. elif
 7. meryem
 8. kerime
 9. Utku Polatcan
 10. Galip Korel
 11. Elanur Ela
 12. Adnan Olgun
 13. Cigdem Karabüber
 14. Ahmet Küçükkonuklar
 15. AYŞE FERHAN

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.