Menu

HTTP Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?


http-nedir-ne-ise-yarar

HTTP nedir?

Açılımı “Hyber Text Transfer Protocol”dür. Türkçesi “Hiper Metin Transfer Protokolü” şeklindedir. HTTP kavramı; herhangi bir sunucudan gönderilmiş olan veriyi internette her bir kullanıcının görmesini sağlayan bir iletişim modelidir. Kural olarak kullanılan HTTP, bir protokol olarak da kabul edilmekte ve çalışabilmesi için “sunucu” ve “kullanıcı” modülleri var olmak zorundadır.

İnternette bir siteye bağlanma aşamasında, browser’lar aramakta olduğunuz web servisine bağlanma durumunda olmakta ve bağlanılan bu servislere “HTTP servisi” ismi verilmektedir. İstenilen bağlantı kurulduktan sonra da, Web istemcisi HTTP servisine nereye bağlanmak istediğini belirten bir takım protokolleri içeren bir bildiri gider. Bu işlemlere internet dilinde “navigate” ismi verilmektedir.

HTTP ne işe yarar?

İnternet kullanımında herhangi bir web sitesine bağlanırken, bağlanmaya çalıştığınız sitenin linkinin en başında “HTTP” kısaltması bulunmaktadır. Bunun ister siz kendiniz sitenin adını yazarken ekleyebilir, isterseniz Google gibi sunucuların otomatik olarak bağlanmaya çalıştığınız sitenin başına eklemesini isteyebilirsiniz. İnternette yer alan protokoller gereği bu kısaltmanın başa yazılması zorunlu kılınmıştır ve bu zorunluluk sizi bağlanmak istediğiniz alana bir komutlar zinciriyle kısa sürede ulaştırmaktadır.

HTTP ile HTTPS arasındaki farklar nelerdir?

HTTP uzantısı, HTTPS uzantısına göre daha az güvenilir olarak kabul edilmiştir.

URL yazılırken HTTP kullanılacaksa “HTTP://” uzantısı, HTTPS kullanılacaksa “HTTPS://” uzantısı kullanılacaktır.

HTTP kullanılırken herhangi bir sertifika doğrulanması istenmez ancak HTTPS uzantısı SSL Dijital sertifika istemektedir.

HTTP uzantısında herhangi bir şifreleme bulunmamaktadır. Ancak HTTPS bağlantısında verilerin gönderilmesinden veya alınmasından önce mutlaka şifreleme işleminden geçtiği bilinmektedir.

 
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. zeynep

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.