Menu

Horlama Nedir? Neden Horlarız ?


horlama-nedenleri

Horlama hakkında bilgi

Horlama denilen durum, her iki cinsiyette de uyku sırasında nefes alınırken havanın geçtiği hava kanallarının daralması ve bu kanal çevresindeki dokuların titreşmeye başlayarak ses çıkmasıdır. Bir kişinin bu hava kanalcıkları ne kadar daralırsa, horlama o kadar şiddetlenecek ve rahatsız edecek hale gelecektir. Horlamanın meydana geldiği alanlar yutak, dilin arka kısmı ve genel yapısıyla üst solunum yoludur.

Bir kişinin sadece horlama problemi oluyorsa, horlamayla birlikte uyku esnasında solunum problemi olmuyorsa bu durumda herhangi bir acil müdahale durumu aranmadan normal sayılmaktadır. Normal sayıldığı için de bu durumun ismine “basit” horlama ismi verilmiştir. Ancak tabi sağlıksal olarak çok büyük bir problem teşkil etmemesi, horlarken kişinin kendisi haricinde sesini duyabilen herkesin rahatsız olması durumunu ortadan kaldırmamaktadır.

Bahsettiğimiz bu basit horlamalar, en sık olarak kişi sırt üst yatarken ortaya çıkmaktadır. Dahası şişman kişilerde kilo alımı devam ettikçe artık sadece sırt üstü pozisyondayken horlamalar değil; kilo alımının devamından kaynaklı üst solunum yolları darlığı arttığından her pozisyonda horlama şikayetlerinin oluşması durumu ortaya çıkmaktadır.

Horlamanın nedenleri nelerdir?

Kilolu olma durumu : Fazla kilolanma dönemlerinin başlaması veya obezite hastalığı gibi hastalıklar, kişinin özellikle boyun bölgesinde yağlanma yaratacağı için meydana gelen bu yağlanma da kişinin horlamasına sebep olmaktadır. Ne kadar gıdık şişerse ve boğaz bölgesi kilolu olursa kişinin h0rlamasının şiddeti o kadar artacaktır.

Uyku pozisyonu : Uyumak için seçtiğiniz pozisyonunuzun vücut sağlığımız ve uyku sağlığınız için gerçekten büyük önemi bulunmaktadır. Bunun en basit sebebi, uyumak için seçtiğimiz şeklin boğaz kaslarımızı etkilemesidir. Eğer horlamak istemiyorsak sağa veya sola yatmamız daha etkin bir çözüm olacaktır.

Uyku apnesi hastalığı : Bu hastalıkta uyku esnasında nefeslerin bazen çok kısa süre bazen de çok uzun süre tutulduğu görülmüştür. Aynı zamanda bu hastalığın belirtilerinin arasında ilk sıralarda şiddetli horlama şikayeti yer alır.

Burun tıkanıklığı sorunu : Nefes almamıza yardımcı olan temel organımız burnumuzun tıkalı olması, ciğerlerin yeterli oksijeni alamamasına ve ağzını kullanarak nefes almaya çalışmasına yaramaktadır. Bu nedenden ötürü de ağız açık kaldığı için horlama kaçınılmaz hale gelmektedir.

Sinüzit hastalığı : Sinüzit hastalığından ötürü, sinüslerdeki boşlukların kapalı olması insanların rahat nefes almasını zorlaştırabilmektedir. Özellikle uyku sürecinde sinüzitten dolayı tıkanmalar yaşandığında horlama problemi sık görülen bir durumdur.

Horlamamak için neler yapmak gerekir?

Aşırı yorgun bir şekilde uykuya dalmaya çalışılmamalıdır. Dinlendikten sonra uyumak gerekir.

Horlama probleminiz var ise ekstradan horlamamak adına uykuya geçmeden önce sakinleştirici veya farklı uyku ilaçlarının kullanılmaması tavsiye edilir.

Kas yapılarını geliştirebilmek adına spora başlanmalı ve kaslar güçlendirilmelidir.

Uykuya dalmadan en az 3 saat önce beslenme süreci sonlandırılmalıdır.

Sırt üstü yatma pozisyonunun yerine mutlaka yan dönerek yatılmalı ve horlama sorununun engellenmesine yardımcı olunabilmektedir.

Uyku sürecine geçmeden en fazla 4 saat öncesinden alkol alımı bitirilmiş olunmalıdır.

Daha rahat bir uyku süreci geçirmek adına, hangi tarafa dönerek daha rahat uyuyorsanız en az bir on santim kadar yatağı o tarafa kaydırmak daha faydalı olmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.