Menu

Horlama Nasıl Geçer ? Horlamayı Önlemenin Yolları


horlama-nasil-gecer

Horlama sorununa nasıl bir çözüm bulunur?

Horlama sorunu, kişinin kendisinden daha çok çevresindekiler için büyük problem yaratabilecek bir durumdur. Sonuçta her metabolizma sağlıklı bir uyku çekebilmek, rahat ve dinlenmiş bir şekilde uyanmak ister. Ancak horlama sorunu olan kişilerin bu şekilde sorunsuz bir uyku sürmeleri imkansızdır. Gece rahatsız bir şekilde uyudukları için sabaha yorgun uyanmakta, aynı şekilde yanlarındaki insanları da uykusuz ve yorgun bırakmaktadırlar.

Yüzde ellilik bir kesime yakın kişinin horlama problemi olduğu düşünülürse, sorunun ne boyutlara ulaşabildiği ve insanlarda nasıl rahatsızlıklar olabildiği gerçekleri de göz önünde bulundurmalıdır. Sonuç olarak ne kimse kendisine böyle bir durumu yakıştırabilmekte ne de etrafındakileri bu şekilde rahatsız etmeye hakkının olmadığının bilincinde olmaktadır. Horlama sorunu olan kişilerin bir an önce çözüm yoluna gitme isteği de işte bu yüzdendir.

Horlamayı önlemek için yapılması gerekenler

En kısa ve yerinde çözüm, sırt üstü yatarak horlamaya başlayan kişiyi uyandırıp sağa ya da sola dönmesini sağlamaktır. En kolay şekilde kısa sürede horlama bu şekilde kesilebilir.

Kilo problemi, horlamayı tetikleyici en önemli faktörlerden bir tanesidir. Kilo verildiği süreçte vücudun sağlığına kavuştuğu alanlardan bir tanesi de horlamaktan kurtulmak olacaktır. Yapılan diyetler ve sporlar sayesinde kısa sürede kilolardan kurtulunduğu gibi horlama sorunundan da kurtulunabilinir.

Horlama sorunu için uygulanan tedaviler içerisinde damarlara yerleştirilen protezler, ağız yoluyla kullanılan ilaçlar ve daha ilginç modern seviyedeki horlama sorunu tedavileri uygulandığında horlama alışkanlıklarının ortadan kalktığı gözlemlenebilmektedir.

Bununla birlikte alternatif tedavilerden biri de çene bandı kullanmaktır. Uyku sürecinde nefesi ağızdan alıp vermeye başlamak kısa bir süre sonra ciddi şekilde horlanılmasına yol açabilmektedir. Bunun gerçekleşmemesi adına çenenin şekline uygun dizayn edilen çene bantlarından kullanılması önerilmektedir.

Tıpkı çene bandı gibi piyasada bir de burun bandı bulunmaktadır. Burnun üzerine yapıştırılan bu şeritler sayesinde kişilerin uyku sürecinde daha rahat nefes aldıkları görülmektedir. Bu bantlar sayesinde burun kenarları hafifçe gerildiğinden rahatlıkla nefes alınıp horlama durumu kesilebilir.

Horlamayı kesecek basitçe önerilerden bir diğeri de, uyumak için kullanılan yastıkların yükseltilmesine dikkat edilmesidir. Başın yüksekte kalması, ağzın açılmasına da mahal vermeyerek daha sağlıklı bir uyku çekmenize ve horlama sıkıntısından kurtulmanıza yardımcı olmaktadır.

Son olarak sigara kullanımına, alkol kullanımına ve keyif verici madde kullanımına devam edildiği sürece horlamanın ortadan kalkması söz konusu bile olamamaktadır. Bu nedenden ötürü mutlaka ama mutlaka değindiğimiz bu ürünler gözden çıkarılmalı ve sağlıklı bir uyku sürecine geçilmelidir.

 
Son 50 Yorum
  1. istif makinası

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.