Menu

Holi bayramı – Hindistan


holi-1

Hindistan’da çok uzun zamandır geleneksel bir şenlik olarak kutlanan “Holi Festivali”, her yıl birbirinden güzel görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Rengarenk boyaların kullanıldığı bu festivalde; gencinden yaşlısına, kadınından erkeğine herkes festivalin gerçekleştiği 2 gün boyunca gönüllerince eğlenmekte, dini ritüellerini yerine getirmekte ve inançlarını bir kez daha yad etmektedirler.

Bu Holi Festivali’nin ortaya çıkış sürecinde, dinsel bir mitolojik öğe etkili olmuştur. Hikayeye göre; kötülüklerin kralı olarak anılan Hiranyakaşipu; bir Hindu tanrısı olan Brahma tarafından ölümsüzlükle ödüllendirilir. Durum böyle olunca, Hiranyakaşipu gün geçtikçe böbürlenerek kendisinin bir ölümsüz olduğunu ve sadece ona itaat edilmesini ister. Hatta işler öyle bir boyuta gelir ki, artık babasının bu huylarından nefret eden oğlu Prablah babasına karşı koyar hale gelmiştir. Babası oğlusunun bu başkaldırısına karşı pek çok kez oğlunu öldürmeye çalışmış ancak başaramamıştır. Çünkü Prablah’ı kurtaran isim, babasına ölümsüzlük gücünü veren Vishnu’dur.

holi-2


Oğlunu öldürmeyi beceremeyen baba, en sonunda bu çocuğu kız kardeşiyle birlikte uyurken öldürmeyi planlamıştır. Adı Holika olan kız kardeşinin de üzerinde bulunan şal yanmaz malzemeden olunca; kızcağız kardeşini yanmaktan kurtarmak için bu şalı onun üzerine sermekte ve kendini yanarak can vermektedir. Holika’nın ölümünden sonra Vishnu vakit kaybetmeden Hiranyakaşipu’yu öldürerek onun olduğu mevkiye oğlunu getirir.

Bu hikayeyle Hindistan halkı her yıl iyiliğin kötülüğe galip gelmesini kutlamaktadır. Festivalin ismi olan “Holi” de kız kardeşin ismi Holika’dan esinlenilmiştir. Süreç olarak her yıl bahar başlangıcında dolunayın olduğu zamanlarda gerçekleştirilen bu etkinlik için gerekli olan şeyler yakılacak odun, renklendirici tozlar ve sudur.

holi-3


İlk önce yapılan bir kukla, şeytanmışçasına lanetlenerek yakılır ve tüm insanlar “Holi-Hai” diye bağırmaya başlar. Festivalin ikinci gününde sönen ateşten kalan külleri evlerine götüren insanlar, bir sonraki festival zamanına kadar bu küllerin hem bireysel olarak hem de yaşadıkları evlerini koruyacaklarına inanmaktadırlar.

Festivalin son günü de tüm fotoğrafların çıktığı renk günü olmaktadır. Parlak ve canlı renkler festival alanında suyla karıştırılıp (bu renkler doğal malzemelerden elde edilmiş doğal tozlardır) alanda bulunan kişilerin üzerlerine atılmaktadır. Renklerin her birinin farklı farklı anlamları olmakta; örneğin yeşil renk enerjiyi temsil etmekte, sarı renk dindarlığı temsil etmekte, kırmızı renk masumiyeti temsil etmekte ve mavi renk de sakinliği temsil etmektedir.

holi-4


 
One Response
  1. Nurullah Gürbüz Köse

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.