Menu

Histamin nedir? Histaminden zengin besinler nelerdir


Woman with tissue and hot drink

Histamin, hemen hemen her canlıda üretilen kimyasal bir bileşiktir. Bu bileşik, hücre dışına çıktığında alerjiler oluşur.

Aslında histaminler, vücudun bağışıklık sistemi ve mide, beyin sinir sistemi için üretilirler.

Midenin asit üretimi histaminler nedeni ile olur. Hapşırma, göz sulanması ve döküntülü kaşıntılar histamin kaynaklıdır.

histamin


Histaminin yararları nelerdir?

Histamin sayesinde kılcal damarlara beyaz kan hücreleri daha rahat geçer. Böylece herhangi bir enfeksiyon halinde daha iyi enfeksiyon tedavi edilir.

Histamin, mide asit salgısını yaparak, sindirimi kolaylaştırır.

Kadınlarda histamin, orgazmı sağlarken, erkeklerde erken boşalma yaratır.

Şizofreni hastalarında düşük histamin seviyesi vardır. Histamin artışı onların düzelmesine neden olur.

Histaminden zengin gıdalar nelerdir?

Alerjisi olan kişilerin histamin içeren yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durması gerekir.

Mayalı besinler, kırmızı şarap, yıllanmış peynir, lahana turşusu, ıspanak, avokado, yoğurt, zeytin, salatalık turşusu, işlenmiş etler, tavuk, kurutulmuş sucuk, uskumru, sardalye, ton balığı ve jambon histamin açısından zengindir. Kayısı, kiraz, kızılcık, kuş üzümü, şeftali, ananas, erik, ahududu gibi meyvelerde histamin bol olarak bulunur.

Bazı yiyeceklerse, vücuda girdiklerinde direk histamin salarlar. Alkol ve narenciyeler bu gruba üyedir. Aslında bu gıdalar histamin içermezler fakat, histamin salgılamasını tetiklerler. Alerjisi olan kişilerde alkol ve narenciyeden uzak durulması gerekmektedir. Alkol, daimin oksidaz isimli enzimi direk etkiler. Bu enzim, histaminin salgısını kontrol etmektedir. Alkol, muz, balık, ananas, süt, kabuklu gıdalar, çilek ve domates histamin salgılayan diğer gıdalardır.

Diamin oksidaz isimli enzimi eksik olan kişiler, histamini düzenli salgılayamaz. İshal, baş ağrısı, astım, kan basıncı düşüklüğü, kalp çarpıntısı, kaşıntılı deri ve kızarmalar sıklıkla görülür. Bu kişilerede histaminden zengin besinler önerilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.