Menu

Hindistan cevizi yağının faydaları nelerdir?


Hindistan cevizi yağı, obeziteden cilt bakımına kadar birçok alanda kullanılabilen doğanın insanlığa bahşettiği mucizevi yağlardan bir tanesidir. Yalnızca tropik ülkelerde değil dünyanın birçok ülkesinde yararları anlaşılmış olan bu yağ, oldukça eski zamanlardan bu yana yaygın olarak kullanılagelmiştir.

Hindistan cevizi yağının faydaları

1. Saç ve cilt sağlığına faydalıdır

Kuru ciltler de dahil tüm cilt tiplerinde nemlendirici olarak kullanılabilen hindistan cevizi yağı, deri iltihabı ya da egzama gibi problemlere iyi gelmekte ve hatta göz çevresi kremi olarak kullanıldığında kırışıklıkları önleyici etkisi de gözlenebilmektedir. Dudak balmı olarak da kullanılabilen bu yağ, soğuk havalarda görülen kuruluğu önlemektedir. Ayrıca tırnak kenarlarında görülen ölü derileri atmaya yardımcı olarak ellerinizin daha genç görünmesini sağlamaktadır.

Saç maskelerinde de kullanıldığı bolca görülen hindistan cevizi yağı eritildiğinde saça doğrudan sürülerek kullanılması veya diğer yağlarla birleştirilerek kullanılması saçı kökten uca besleyen, nemlendiren ve kırıkları onaran mineraller açısından zengin bir yağdır.

coconut

2. Kilo kaybetmeye yardımcı olur

Obezite şu anda dünyadaki en yaygın sorunlardan biridir. Yapılan birçok araştırma sonucunda hindistan cevizi yağını direkt olarak yemenin daha hızlı yağ yakmayı sağladığı ve diğer yenebilen yağlara göre sindiriminin daha kolay olduğu ortaya çıkmıştır. Hatta pankreastaki stresi engelleyerek vücudun metabolik değerini artırdığı ve fazla kilosu olan kişileri daha fazla yağ yakmaya teşvik ettiği ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de tropikal bölgelerde yemeklerde ve günlük hayatta daima hindistan cevizi yağı kullanan kişilerin neredeyse hiçbir zamana obez veya çok kilolu olduğu görülmez.

3. Bağışıklığı artırmayı ve sindirimi kolaylaştırmayı sağlar

Antimikrobik yağlar, lorik asit, kaprik asit, kaprilik asit gibi mantar önleyici, mikrop önleyici ve virüs önleyen özellikler taşıyan bu gibi maddeler sindirim sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. İnsan vücudu bu gibi maddeleri uçuk, grip, hatta HIV virüsü gibi  virüslerle ve bakterilerle savaşmak için etkili şekilde kullanır ve hindistan cevizi yağı da vücuda zararlı bakterilerle savaşır.

Hindistan cevizi ayrıca sindirime de yardımcıdır çünkü vücudun eriyebilen vitaminleri, kalsiyumu ve magnezyumu emmesine yardım eder. Hindistan cevizi yağı, omega 3’lerle birlikte alınırsa vücudun bu yağları sindirmesi çok kolay olduğundan, vücuttaki kullanımları iki kat daha etkili olmaktadır.

4. Diş sağlığı için yararlıdır

Hindistan cevizi yağı, vücuttaki kalsiyumun emilimini sağladığı için daha sağlıklı dişlere kavuşmamızı sağlar, diş çürüklerini durdurur ve plak oluşumunu, hatta plak sebepli diş eti iltihaplarının da önüne geçer. “Oil pulling” olarak dünya çapında bilinen bu yöntem, 1 ya da 2 çay kaşığı kadar hindistan cevizi yağının ağızda 20 dakika civarında çalkalanması ile yapılır ve ağız sağlığına yararlı olduğu, dişleri beyazlattığı ve ağızdaki bakterileri azalttığı görülmüştür.

5. Kas oluşumuna yardımcı olur

Kilo kaybına yardımcı olmasının dışında hindistancevizi yağı size uzun süreli enerji kaynağı da olabilmektedir. Yani spora başlamadan önce bir kaşık hindistancevizi yağı yemek size egzersiz sırasında gereken enerjiyi fazlasıyla verecektir. Çünkü hem dayanma sürenizi artıracak hem de kaslarınızdaki kan akışını düzenleyecektir. Spora gitmeden önce 3 kaşık hindistancevizi yağını hazırladığınız içeceğinizin içine ekleyerek de oldukça etkili bir sonuç alabilirsiniz.

coconut-oil

6. Hafızayı ve konsantrasyonu artırır

Sabah kalkar kalmaz ilk iş olarak metabolizmasını artırmak amaçlı hindistan cevizi yağı yemek, beynimizi uyandırmak için de oldukça iyi bir seçenektir. Ayrıca hindistan cevizi yağının beslenmenizde düzenli olarak kullanılması yalnızca hafızanızı güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda gün içinde konsantrasyonunuzu da artırdığı görülmüştür çünkü hindistan cevizinin içindeki kolay ulaşılabilir orta zincirli trigliseridler beyne enerji sağlar.

Kısacası bu şekilde beslenme size kısa vadede dahi daha iyi bir zihinsel yeterlilik sağlar. Ayrıca hindistan cevizi yağının başa masajla uygulanması zihinsel yorgunluğu alır ve stresle başa çıkmanıza da yardımcı olur. Bu sebeple yemeklerinize ekleyebilir, günlük hayatta kullanmaya özen gösterebilirsiniz.

7. Hormonları dengelemeye yardımcı olur

Hindistan cevizi yağı doğal yollarla hormonları düzenlemeyi kolaylaştırır çünkü içeriğindeki lorik asit sayesinde bolca doymuş yağı bünyesinde bulundurur. Araştırmalar gösteriyor ki hindistan cevizi yağı menapozda kullanmak için en iyi yağlardan biridir ve östrojen seviyesini de pozitif etkiler.

Hormonlarınızı doğal yollarla düzenlemek için, şeker ve tahıl tüketimini azaltırken avokado, hindistan cevizi, keten tohumu ve saf yağ alımına dikkat etmelisiniz. Ayrıca katı formdaki hindistan cevizi yağı veya hindistan cevizi suyu da aynı şekilde size yardımcı olabilir.

8. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler ve tedavi eder

Günümüzde birçok insan yeteri kadar su içmiyor. Bu durum da vücudun susuz kalmasına ve sonuç olarak da idrar yolunda bakteriyel enfeksiyonlara yol açıyor. Tabii ki burada ilk çözüm yeteri kadar su içmektir ancak hindistan cevizi yağı yemek de ayrıca bir çözüm olabilmektedir.

Hindistan cevizi yağı doğal bir antibiyotiktir. Bu yağın çoğunluğunu oluşturan orta zincirli trigliseridler zararlı bakterilere nüfuz ederek bu bakterileri yok ederler.

9. Böbrek ve Pankreas sağlığını korur

Vücuda giren tüm yağlar önce bağırsaklarda çözünür ve kana karışarak yakıt görevi üstlenirler. Ancak hindistan cevizi yağının içindeki orta zincirli trigliseridler direkt olarak emilir ve böbreğe gider. Böbrek bu dokunulmamış yağ asitlerini enerjiye çevirerek zaten az miktarda olan iş yükünü hafifletmiş olur, ve bu sebeple de böbreğin içinde ve çevresinde daha az yağ birikimi oluşur.

Böbrekle iş birliği içinde çalışan pankreas da vücuda giren hindistan cevizi yağından faydalanır. Hindistan cevizi yağı tüketmek pankreasın iş yükünü azaltacağından gerginliğini de alır.

hindistancevizi-yagi-saca-nasil-uygulanir10. İnsülin direncini artırır

Tip 2 diyabetinin de habercisi olan insülin direnci kan akışında sürekli olarak yüksek miktarda glikozun toplanması ile oluşur, buna yüksek kan şekeri de denir. Glikozun bu denli yüksekliği pankreasın insülin üretiminin azaldığını haber verir. Sonucunda da kandaki insülinin aşırı derecede üretilmesi hücrelerin vücudun tamamında hassasiyetinin azalmasına sebep olur.

Hindistan cevizi yağının içeriğindeki orta zincirli trigliseridlerin veya ketonların yığınlarca bulunması insülin direncine yardımcı olmaktadır. Çünkü bu hücrelere aynı miktarda enerji sağlar ancak insüline ihtiyaç duymazlar. Yani eğer insüline az ihtiyaç olursa ona karşı direnç de çok az artar.

11. Kanserin önlenmesinde ve tedavisinde etkilidir

Hindistan cevizi yağının kanserle savaşan iki özelliği bulunur. Bunlardan biri hindistan cevizi yağının sindirimi sırasında üretilen ketonlardır. Tümörler ketonlarda bulunan enerjiye ulaşamazlar ve glikoz ile yaşarlar bu sebeple de ketonların bolca üretileceği bir beslenme şekli kanser hastalarının iyileşmesinde bir rol oynayabilir.

İkincisi ise bakterinin yağ bulunan duvarını orta zincirli trigliseridler sindirdiğinden, mide kanseri riskini artırdığı bilinen spiral tipteki bakterileri yok edebilir. Bu kanserin kimyasal olarak oluşturulduğu birçok araştırmada da gözlemlenmiştir.

12. Kalp sağlığını iyileştirir

Hindistan cevizi yağının doymuş yağ içermesinden dolayı kalbe iyi gelmeyeceği düşünülmesine rağmen kalbe olan yararları da tespit edilmiştir. İçinde bulunan lorik asidin birçok kalp problemini önlemede rol oynar çünkü kolesterolün artmasına sebep olmaz aksine atar damarın zedelenme riskini azaltarak damar tıkanıklığını önler.

Kısacası eğer kolesterolünüz varsa ve hindistan cevizi yağı tüketiminin bunu artırdığını görüyorsanız kullanmamalısınız. Ayrıca grip, kızamık, sarılık, uçuk ve hatta ülser, tiroit enfeksiyonları ve zatürre gibi zararlı virüslerle oluşan hastalıklarda hindistan cevizi yağının bu virüsleri yok ettiği ortaya çıkmıştır.

Kaynakça: 

https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-coconut-oil#section3

23 Things That Happen To You When You Eat A Spoonful Of Coconut Oil Every Day
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.