Menu

Hicret nedir hicret ne zaman yapılmıştır


hicret-nedir-ne-zaman-yapilmistir

Peygamber Muhammed’in Mekke’den Medine’ye göç etmesi. 16 Haziran 622 tarihine rastlayan bu gün, İslâmiyet tarihinin ve Hicrî takvimin başlangıcı sayılmıştır. (Hicret’in gerçek tarihi üzerinde çeşitli fikirler vardır. 2 Temmuz 622 – 20 Eylül 622 tarihlerinde olduğu da söylenir.) Peygamber Muhammed, Mekke’de Kureyşlilerin kendisine karşı durmalarının önüne geçemediğinden ve Medine’ de (o zamanki adı ile Yesrib) dostluklar kurmuş olduğundan, Medine’ye gitmeğe karar verir. İlkin kendine inananların, bu arada sonradan halife olacak olan Ömer’in Medine’ye gitmesini sağlar.

Kendinde bulunan ve Mekke halkına ait olan emanetleri, Ali’ye bırakarak, Ebu Bekir’le birlikte yola çıkar. Halk arasında yayılmış söylentilere göre, Peygamber Muhammed, kendisinin Mekke’den ayrıldığım kimsenin anlamaması için, kendi yatağına Ali’yi yatırır, Ebu Bekir’le birlikte Mekke’nin yakınındaki bir dağda saklanır. Kureyşliler, Muhammed’in evine girdiklerinde Ali ile karşılaşırlar ve şaşırırlar, Peygamber Muhammed’in saklandığı mağarada onu bulamazlar.

hicret-etmenin-tarihcesi

Bu mağarada bulunmayışı hikâyesi Cevdet Paşa’nın Kısası Enbiya ve Tevarihi Hulefa adlı eserinde nakledilir: (Cebeli Nurda bir ıssız mağara vardı. Oraya girdiler. Derhal Allah’ın emriyle bir örümcek gelip mağaranın ağzına ağlarını gerdiği. Bir çift yabanî güvercin de gelip buraya yumurtladı. Kureyşin arayıcıları, Cebeli Nurun her tarafı aradılar. Bir kısmı bu mağaranın ağzına gelmişti. “Şu mağarayı da arayalım” dediler. İçlerinden Ümeyye : “Allah akıl versin, Muhammed doğmadan bu örümcekler ağlarını örmüşler” deyince döndüler.)

Peygamber Muhammed, Mekke’ye büyük bir zafer alayı içinde girmiş ve İslâmlığı büyük bir din haline getiren çabalarına burada devam etmiştir.
Son 50 Yorum
 1. gor
 2. mustafa şallı
 3. mustafa şallı
 4. halil munzil
 5. halil munzil
 6. halil munzil
 7. halil munzil
 8. halil munzil
 9. halil munzil
 10. musap ekici
 11. mustafa şallı
 12. mustafa şallı
 13. Ali Mehmet DOĞRU
 14. Ali Mehmet DOĞRU
 15. Ali Mehmet DOĞRU
 16. Anonim
 17. mustafa şallı
 18. mustafa şallı
 19. mustafa şallı
 20. Mustafa ŞALLI
 21. Hasan ÜNAL
 22. melodi
 23. samet
 24. asdasdasdas
 25. SU
  • ateş
 26. SU
 27. ömer
 28. arda
 29. EmRe KuRu
 30. Umut Zere
 31. fiiliiizzz
 32. Kadircan Ilucanlı
 33. eylül
 34. ilayda
 35. ilayda
 36. NURHAK
  • özgür
   • Halil MUNZİL
 37. NURHAK
 38. NURHAK
 39. Ömer
 40. ali
 41. pof
 42. NEVİN
 43. BEYZA
  • şeyda

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.