Menu

Hıçkırık nasıl kesilir


hıçkırık baş

Hıçkırık, günlük hayatımızda yaşadığımız bir sorundur. Gayet rahatsızlık vericidir.

Bir anda başlar ve uzun süre rahatsız edici şekilde devam edebilir.

Hıçkırık ile ilgili yapılan araştırmalarda kesin ve net konuşamayan uzmanlar hıçkırığı arttıran nedenleri rahatlıkla sıralayabiliyorlar.

hıçkırık2


Hıçkırık, göğüs ve karın boşluğunu birbirinden ayıran diyaframın istem dışı kasılması ile ses tellerinin kısa bir süre kapanması neticesinde oluşur. Yaklaşık dakikada 10-30 kez kendini tekrarlayan kasılmalar gerçekten rahatsızlık vericidir. Aşırı gülme, gıdıklanma nedenli bile başlayabilir.Hıçkırık genelde şu durumlarda oluşur; hızlı yemek yemek, yemek yerken hava yutmak, sigara ve alkol kullanmak, çok sıcak ya da soğuk içecek tüketmek, ani stres ve gerginliğe maruz kalmak.

hıçkırık3


Hıçkırık nasıl kesilir?

Hıçkırığa tutulan kişilere, derin nefes almak ve nefesi 5-10 sn. kadar tutup bırakmak önerilir. En yaygın bilinen hıçkırığı kesme yöntemi nefesi tutmaktır. Bir kağıt torba içine yavaş yavaş nefes bırakılabilir. Bir bardak soğuk su hiç bekletilmeden bir dikişte içilebilir. Buzlu su ile boğaza gargara yapılabilir. 1 çay kaşığı toz şeker hıçkırığa iyi gelir. Bir çay kaşığı bal yenilebilir. Başınızı kaldırıp boğazınıza 1-2 damla limon sıkabilirsiniz. Sirke içmek ya da karabiber koklamak hıçkırığa iyi gelebilir. Buna rağmen hıçkırığınız geçmiyorsa sakin bir şekilde yatın ve uzanın. Kendinizi sakinleştirin ve az nefes alın. Hıçkırık uzun süre devam ederse bir hekime başvurun.

hıçkırık4


Uzun süren hıçkırıklar yemek yemeyi, konuşmayı zorlayabilir. Hatta merkezi sinir sistemi ve mide rahatsızlıklarına kadar çok farklı nedenler ile oluşabilir. Uzmanlar, menenjit, beyinde oluşan kanamalar, tümörler ve sinir sistemi rahatsızlıklarında hıçkırığın bir belirti olabileceğini söylüyorlar. Özellikle reflü hastalarında hıçkırık sıklıkla görülen bir durumdur. Hekime hıçkırık şikayeti ile başvuran pek çok hasta reflü tanısı almaktadır. Hastanın reflüsü tedavi edildiğinde hıçkırık da kendiliğinden geçmektedir.
Son 50 Yorum
  1. Sanane
  2. Nasıl Yapılabilir
  3. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.