Menu

Her Derde Deva Taşlar Nelerdir? Hangi Taş Neye Yarar ?


dogal-taslar

Doğal taşlar hakkında bilgi

“Şifalı taşlar” olarak adlandırılan doğal taşlar, çok eski zamanlardan günümüze kadar etkinliklerine inanılan noktalarda çoğu kez kullanılmışlardır. Özellikle çok eski Türk medeniyetlerinde bu taşlardan şifa bulmak amacıyla yararlanılması, yaraların üzerine bu taşlardan konulup bekletilmesi tarihsel anlatıların olduğu kitaplarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Sadece Türklerde değil, başka medeniyetlerde de hem tedavi amaçlı hem de rahatlamak amaçlı bu tip taşlardan sık sık yararlanıldığı gözlemlenmektedir. Örnek verilecek olursa; Eski Yunan medeniyetlerinde en ufak eşyalar (cam özelliği taşıyan kadehler vb. gibi) dahi şifalı taşlardan faydalanılarak üretilmiştir. Bunun dışında pek çok hastalığın doğal tedavisi için de doğal taşlardan faydalanılma yolu tercih edilmiştir.

Bu taşların doğal birer sağlık verici kaynak olarak kullanılması, geçmiş dönemlerde daha mümkün olmuştur. Bunun nedeni kişilerin çağ atladıkça bu taşların tercih edilmesini fark etmelerinden sonra işi yalancı ticarete döküp hiçbir özelliği olmayan taşları şifalı diye işi ticarete dökmeleridir. Bazı taşların sadece enerji veriyor olması, bazılarının hastalıkların yan etkilerini geçiriyor olması bazılarının da sakinlik veriyor olması pazarlama şekillerinde de çeşitli kandırmacaların olmasına yol açmıştır.

Doğal taşlar ve faydaları nelerdir?

Amazonit taşı : Bir diğer ismi “yeşil feldispat” olan bu taşın içeriğinde çokça enerji bulunduğu bilinmektedir. Regl ağrılarını ve yumurtalıklarda oluşan diğer hastalık alametlerini ortadan kaldırmaktadır. Vücutta bunun dışında göz kapaklarında oluşan ve gözün genelinde hissedilen bir yorgunluk /ağrı durumu var ise bu taşın göz kapağının üzerine koyularak gözün dinlendirilmesi tavsiye edilmiştir.

Ametist taşı : Vücuttaki migren hastalığına iyi gelmekte, hafızayı güçlendirmekte, uykusuzluk sorunlarına çare olmakta ve eğer suyun içerisine bir ametist taşı konularak o suyla yüz yıkanırsa ciltteki lekelerin yok olduğuna delalet gösterilmektedir. Bununla birlikte bulunduğunuz mekana ametist taşları koyduğunuzda ortamda eğer negatif bir hava varsa bu taşların bütün negativiteyi çektiği söylenmektedir.

Akik taşı : Sağlık problemi olarak bağırsaklarda yaşanan tembellik sorununu ortadan kaldırmakta ve özellikle gözlerle ilgili sıkıntılarda kullanılan bir taş olmaktadır. Bunun yanında sinirli ve stresli olduğunuz durumlarda üzerinizde akik taşı taşımanız durumunda bu özelliklerinizden kurtulacağınız söylenir.

Dumanlı kuvars taşı : Kişilerin genelde psikolojik problemlerinde kullanılan bir taştır. Halüsinasyon görmekten rahatsız olan veya geceleri sürekli olarak kabus gören kişilerin üzerinde dumanlı kuvars taşı taşımaları öğütlenmektedir. Bununla birlikte bireylerin içerisinde bulundukları karmaşık duygulardan da kurtulunmasını sağlamaktadır.

Kehribar taşı : Üzerinde taşıyan kişiye sevinç, mutluluk vb. duygular aşıladığı ve hissedilen gereksiz sorumluluk hislerinden kurtulunmasını sağlamaktadır. Ayrıca bu taşın çok eski dönemlerden beri guatr hastalığının doğal tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

Kedi gözü taşı : Baş ağrılarını geçirmekte, gergin sinirlerini gevşetmekte, zihnin daha iyi çalışmasını sağlamakta ve kişinin sezgilerinin daha da kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Bunun yanında kedi gözünün ortamdaki negatif enerjiden kişinin etkilenmesini de engellemektedir.

Kaplan gözü taşı : İnatçı kişilerin huyunu kırabilmektedir, aynı zamanda sahiplenme dürtüsünü arttırabilmekte; kişiyi daha azimli ve daha dayanıklı bir kişi haline getirebilmektedir. Duyguların ön plana alınmasına yardımcı olan bu taşı astım hastalığına sahip olan kişilerin de kullanması önerilir.

Turkuaz taşı : Kişinin bünyesindeki negatif enerjiyi ve üzüntüyü emerek kullanan kişinin daha rahat ve huzurlu bir ruh haline sahip olmasını sağlar.

Rodonit taşı : Vücuttaki yaraların doğal yollardan iyileştirilebilmesi için kullanılan taşlardan bir tanesi rodonit taşıdır. Bu taşın kullanımı gereği sürekli geçmişi düşünen insanların direttiği takıntılarından kurtulması sağlanmakta, daha mutlu ve huzurlu hissetmesine yardımcı olunmakta ve kan dolaşımının düzenlenmesi adına bir takım pozitif etkileri bulunmaktadır.

Yıldız taşı (Aventurin): Açık yürekliliği sembolize eder. Kalbini yeni bir sevgiye açmak isteyenler üzerinde yatıştırıcı etkisi olduğu kabul edilmektedir.

Ahmet Maranki’nin doğal taşlar hakkındaki yorumları

Alternatif tıp alanının öncü isimlerinden olan Maranki, doğal taşların çok eski zamanlardan beri hastalıklara şifa kaynağı olarak kullanıldığı en iyi bilen isimlerden biri olarak günümüz dünyasında da modern tıp alanının yanında bir de alternatif tıp alanı içerisinde bu taşlara şans tanınması yönünde fikirlere sahiptir. Kendisinin görüşüne göre hayatında aşk isteyen kişilerin enerjileri yüzünden mercan, pembe kuvars, yakut gibi taşları üzerlerinde taşımaları gerekmekte, sigara vb. bağımlılıkları olanların mutlaka ametist ve aragonit gibi taşları kullanmaları, nazardan korkanların firuze taşı, ametist gibi taşları taşımaları ve son olarak da sevgi içerisinde yaşamak isteyenlerin yakut, pembe kuvars, lal ve garnet gibi taşları taşımaları Ahmet Maranki tarafından bir uzman önerisi olarak konuyla alakalı görüşlerde yer almaktadır.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. sasasa
  3. meraklı
  4. no name
  5. Mesut
  6. Tijen
  7. elma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.