Menu

Hemoroid ( basur ) tedavi edilmezse ne olur ?


hemoroid-tedavisi

Hemoroid hastalığı, özellikle sıklıkla kabız olan hastaların çok sık yakalandığı bir  hastalık çeşidi olup mutlaka ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Ülkemizde, bu tip özel bölgelerde oluşan hastalıklara karşı doktora gidilmekten çekinilmesi gibi anlamsız bir algı olduğundan, genellikle hemoroid hastalıkları çok daha erken dönemlerde tedavi altına alınabilecekken hastalar kontrole gitmedikleri için hastalık seviye seviye ilerlemekte ve ameliyatlık seviyelere kadar gelebilmektedir.

Bu hastalığın 1. dereceden 4. dereceye kadar evreleri bulunmaktadır. Uzmanlar, hastalıktan hafifçe şikayet edilen 1. ve 2. evreler için genelde ilaç tedavisi uygulamakta; 3. ve 4. seviyeler için de yine başlangıçta ilaç tedavisi deneseler de çoğunlukla yeterli gelmeyeceği için mecburen ameliyatlık aşamalara geçilmektedir.

Öncelikle tıbbi tedavi süreçlerinde ilaç kullanımıyla birlikte insanların beslenme stillerinde köklü değişiklikler yapılması, kabız olmayı önleyecek şekilde beslenilmesi; sıklıkla lif ve posa içeren ürünlerin vücuda sokulması, bol bol su içilmesi vb. önlemlerin alınması hastalara mutlaka önerilmektedir. Bunun yanında hemen hemen her hemoroid hastasına önerilen “sıcak suya oturma seansları” da hastaları oldukça rahatlatan yöntemler arasındadır.

Ancak bu tip yöntemlerin yanıt vermesi için geç kalınan hastalara kaçınılmaz olarak ameliyat uygulaması yapılmaktadır. Özellikle kanaması oldukça şiddetlenen ve büyük tuvaletine neredeyse ağrıları yüzünden hiç çıkamayan hastalara da cerrahi müdahale için öncelik tanınmaktadır.

 

 
Son 50 Yorum
  1. ali
  2. Necla
  3. mert
  4. mehmet
  5. hemoroid tedavisi
  6. MURAT

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.