Menu

Hazır meyve suyunun zararları nelerdir


meyveler baş

Hazır paket halinde satılan meyve sularını sağlıklı zannediyorsanız yanılıyorsunuz.

Çünkü metabolizmaya zararları saymakla bitmiyor.

Sağlıklı diye çocuğunuzun eline tutuşturduğunuz ve içmeye zorladığınız meyve suları hakkında işte gerçekler ;

fruits and juice


Bilim adamları son yaptıkları araştırmalarda hazır paket halinde satılan meyve sularında bol katkı maddesi, früktoz ve kimyasallar olduğunu açıkladı. Früktoz, kan şekerini çok hızlı yükselten ve pankreası, böbrekleri yoran bir madde. Bu madde ile çeşitli kimyasalların birleşmesi meyvemsi bir tat yaratırken, kanser başta pek çok hastalığa karşı bizi savunmasız bırakıyor.

meyve suyu2


Avustralya’da yaklaşık 2.200 kişinin yemek yeme alışkanlıkları incelediğinde ortaya daha farklı bir sonuç çıkıyor. Elma, lahana ve brokoli suyunu taze sıkıp içenlerde  tümör gelişimi yavaşlarken, hazır meyve suyu içenlerde tümör oluşumu hızlanıyor. Buna göre günde 3 bardaktan fazla meyve suyu tüketenler, bağırsak, rektum ve mide kanserine yakalanmakta daha fazla risk taşıyorlar. Hazır meyve sularında bulunan yüksek früktoz ve glikoz, normal şekerden  çok yüksek değerdedir. Şeker, tümörlerin oluşumunu ve büyümesini sağlamaktadır. Ayrıca kullanılan aroma ve kimyasallar nedeni ile C vitamini, lif ve antioksidanlar tamamen kaybolmaktadır.

meyve suyu3


Tüm bunlara rağmen bilim adamları uyarıyor, gazlı ve kolalı içecek tüketmektense meyve suyu içmek daha iyidir. Çünkü gazlı içeceklerin zararı, hazır meyve suyundan çok daha fazladır. Uzmanlar, meyvenin taze olarak sıkılması ve  yenilmesinin çok faydalı olduğunu da belirtiyor.Meyvenizi sıkar sıkmaz içmenin de vitamin ve mineral açısından çok daha yararlı olduğu söyleniyor.

meyve suyu


 
Son 50 Yorum
 1. tugayhacettepe
 2. Arthas
 3. şule
 4. Anonim
 5. eyw Bro
 6. Ümran
 7. haydar kocyigit
 8. seza.oner
  • Anonim
   • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.