Menu

Hayvanlar aleminin tek eşlileri


eşleri olan hayvanlar

Sadakat söz konusu olduğunda pek çok hayvan inanın bizden çok daha beceriklidirler.

Tek eşlilik ve ömür boyu birlikte yaşamak hayvanlar aleminde çok ender rastlanan bir durum olsa da, bazı hayvanlarda bu çok gelişmiştir.

İşte, hayvanlar aleminin tek eşli hayvanları ;

gibbons


Gibbons ;

Gibbons’lar hayatları boyunca tek eş ile yaşarlar. Birbirlerini tımar ederek, ağaçlarda yaşayan bu hayvanlar, çocukları olunca onları da aileye kabul ederler. Sadece eşinin hamilelik döneminde başka dişilerle ilgilenirler.

kuğu


Kuğular ;

Kuğular uzun süreler boyunca bazen ömür boyunca tek eşli yaşayabilirler. Göçlere, kuluçka zamanlarında birlikte eşini seçen kuğular, doğan bebekleri de tam bir aile havasında birlikte yetiştirirler.

kurtlar


Kurtlar ;

Popüler kültürde kurt gibisin diye genellikle akıllı ve zeki, dolandırıcı, alaycı insanlara söylenir. Oysa, kurtlar, sadık bir aile yapısına sahiptir. Kadın, erkek ve çocuklardan oluşan bu aile, bir ömür boyu birlikte yaşarlar. Hatta bir dişi kurt ya da erkek kurt saldırıya uğrarsa, sürünün diğerleri saldırıya geçer.

albatros


Albatros ;

Bir albatros okyanuslar üzerinde uzak mesafelere uçabilir. Geniş bir alana seyahat eder fakat üreme zamanı geldiğinde hep aynı e geri döner. Bu, albatros kuşunun ölümüne kadar hep aynı şekilde devam eder.

tarla faresi


Kır tarla faresi ;

Çoğu kemirgenler arasında farklı ünü olan tarla fareleri, tek eşlilikte hayvanlar arasında en iyi modeldir. Onlar eşleri ile, yuvalama, yavru büyütme sorumlulukları gelişmiş ve genelde destekleyici bir tarz içindedirler.

kel kartal


Kel kartal ;

Amerika’da yaşayan bu hayvanlar, aslında Amerika’nın sembolüdürler. Kel kartallar hayatları boyunca tek eşle yaşarlar. Eşleri ölünce tekrar eş bulmazlar. Bu nedenle dünyanın en vefalı hayvanları kabul edilebilirler.
Son 50 Yorum
  1. Anonim
  2. Ufuk Karacanoğlu
  3. Şengül
  4. Zeliha
    • Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.