Menu

Hayatımızı değiştiren müslüman icatları


muslumanlarin-icatlari

Müslümanların yarattığı icatlar

İslam dininin ortaya çıktığı süreçlerden günümüze gelene kadar Müslümanların insanlık tarihine damga vuracak, pek çok alanda farklı şekillerde insanlığın genel olarak pozitif olarak kullanabileceği ve etkilenebileceği pek çok icat yapmıştır. Bu icatlar dünya genelinde pek bilinmese de, daha doğru şekilde söylemek gerekirse eşyalar ve durumlar bilinip bu icatları Müslüman’ların yaptığı bilinmese de gerçekler değişmemektedir. Bugün kullandığımız pek çok eşya, sağlığımız için geliştirilen pek çok durum aslında tarihteki Müslümanların elinden çıkmıştır.

Bu icatlar en önemlilerinin arasından bir kaç tanesi olarak şu şekilde anlatılabilir;

Kahve : İlk kez dokuzuncu yüzyılda Yemen’deki Müslüman kişiler tarafından üretilmiş bir içecektir. İlk kez o yüzyıllarda kahve tüketenler, bu tüketimi çok uzun saatleri alan ibadet gecelerinde uykularının gelmesini engellemeye çalışan Sufiler olarak bilinmektedirler. Sonrasında da bu ürün Kahire’ye yine Müslümanlar tarafından getirilmiş ve çok geçmeden aşırı derecede yaygınlaşmıştır. Anadolu’ya 13. yüzyılda, Avrupa’ya ise 16. yüzyılda gelmiştir ve bu süreçten sonra da artık tüm dünya tarafından sevilerek ve beğenilerek içilen bir ürün haline gelmiştir.

Üniversite : 800’lü yıllarda yaşayan o dönemin prensesi Müslüman Fatima El-Fıhri, ilk kez 859 yılında Fas’ta bir üniversite açmıştır. Kendisinin kız kardeşi olan Miriam El-Fıhri ise hemen bu üniversitenin yanına bir de cami inşa ettirerek adına “Karaviyyin Medresesi” dedikleri yapı meydana gelmiştir. Müslümanlık tarihinde bu yapıta İslam’ın yayılımı ve güzelliğinin anlatımı için ön ayak olmuş muhteşem bir eser gözüyle bakılmaktadır.

Diş fırçası : İlk kez son Peygamberimiz olan Hazreti Muhammed tarafından kullanıldığı bilinmektedir. Hz. Muhammed, 600’lü yıllarda misvak bitkisini bizim günümüzde kullandığımız diş fırçaları gibi kullanmış, bu bitkiyi dişlerine sürterek diş tartarlarını temizleyerek bir de nefesini tazeleme imkanı bulmuştur. Günümüzde dahi hala misvak barındıran diş macunları bulunmaktadır.

Uçak : Müslüman bir birey olan Firnas, kendisinin ürettiği kanatlara sahip bir icatla ilk kez uçmak amaçlı bir alet keşfeden kişi olmuştur. Uçağın atası olarak ele alınan bu kostüm, tarih sahnesinde çok ünlü bir sanatçı olan Leonardo Da Vinci’yi dahi etkilemiş ve Vinci bu kostümden oldukça etkilenerek üzerinde araştırmalar yapmıştır. Kostümü giyen Firnas, İspanya’da uçmayı deneyerek bir kaç dakika da olsa uçmayı başarmış ancak sonrasında yere çakılarak belini kırmıştır.
Son 50 Yorum
  1. DİNİNDEN BİHABERLER OKUSUN. ŞAMİL YÜCEL DİYOR Kİ: Neden oruç tutmuyorum. Namaz kılmıyorum. Hacca gitmiyorum. Kurban adamıyorum. Zekât vermiyorum. Türbanı savunmuyorum. Dindarları sevmiyorum Allah’a: Cani, katil, kadın düşmanı, yanda
  2. Ahmet Uludağ
  3. Gökhan Yildirim
    • ramazan
  4. Ferdi Yegen
  5. Mehmet Ali Bilen
  6. Neşet Yuksel
  7. omer
  8. zehra

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.