Menu

Hayal kurmanın yararları


Rutin yaşantınızı, dinlediğiniz müzikleri, işe giderken kullandığınız yolu, evdeki oda düzeninizi değiştirerek beynimizi şaşırtmak, çalışmayan beyin hücrelerini aktive ediyor. Beynimiz bizden aldığı emirler ile çalışan bir mekanizmadır. Bu nedenle, hayal kurmak ve hayalleri aklımızda planlamak, beynin daha fazla çalışmasını sağlamaktadır. Unutmayalım ki, en büyük bilim adamları ve mucitler hayal kurarak başarılarını elde etmişlerdir.

Bilginin belleğimizde oluşumu ve gelişimi için hayal kurmak gereklidir. Beyni kalıplarından çıkaracak ve açılacaktır. Son yıllarda, uzun zamandır bilim adamları tarafından iddia edildiği gibi, ölen beyin hücreleri yerine yenisi gelmez fikri, yerini beyin hücrelerinin artacağı şeklinde değişmiştir. Beynimizde her gün 10 bin adet kadar beyin hücresi ölmektedir. 18-25 yaş arasında beyin hücreleri çok hızlı oluşurken, 40 yaş sonrası hızla bu düşüşe geçiyor ve 70 yaştan sonra çok fazla azalıyor.  Beyin hücreleri azaldığında, hatırlama, yeni bilgi alma ve öğrenmede zayıflıklar başlıyor. Eğer, beyin hücrelerini 70 yaşında bile 18 yaş seviyesinde tutmak istiyorsak, bol miktarda hayal kurmak ve beyni şaşırtmak çok önemlidir. Zihinsel yapılan aktiviteler, hızlı öğrenmeyi bize vermektedir. Fiziksel olarak çalışmaktan daha faydalıdır. Yaklaşık olarak, günde 10-15 dakika kadar yemek yerken, müzik dinlerken, yürüyüşlerde, uçakta, seyahatte pozitif bir düşünce tarzında hayal kurmak ve bu hayalleri gerçekleştirmek için plan yapmak, beyni daha esnek hale getirecek ve hatırlamayı kolaylaştıracaktır. Özetle, fark etmeden depoladığımız bilgiler ile yaratıcı güç harekete geçecek ve beyin yeni hücre oluşumu yaparken, çalışmayan alanlar da çalışmaya başlayacaktır.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalarda, gözleri kapalı vaziyette atletlerin beynine alıcılar yerleştirilmiş ve maraton koştuklarını düşünmeleri istenmiştir. Atletlerin, vücutlarındaki tüm kasların 2 km. kadar koşmuş kadar yorulduğu anlaşılmıştır. Beynimiz, bütün vücudumuza hükmeden fakat emir ile çalışan bir mekanizmadır. Bu nedenle hayal kurarak, beynimizi sürekli çalıştırabiliriz.
Son 50 Yorum
  1. eylul yogun
  2. onur oGuz
  3. nisanur
  4. Anonim
  5. merve pelin

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.