Menu

Hayal kurmak hakkında bilmediklerimiz


Hayal kurmak nedir?

Bir kişinin, gerçekleşmesini istediği durum ve düşünceleri sanki öyleymişçesine tahayyül ettiği durumlara hayal kurma ismi verilir. Bazen ulaşmak istediğimiz bir mevki için hayal kurar, bazen yanımızda olmasını istediğimiz insanları sanki yanımızdalarmış gibi hayal eder; bazen de aslında tam tersi olan durumların bizim istediğimiz gibi olduğunda nasıl olacağına dair hayal kurduğumuz sıklıkla olmaktadır.

Bazı insanlar hayal kurmaktan asla haz etmezler; çünkü bu durumun insanları gerçeklikten uzaklaştırdığını ve var olmayan şeylere olan boş inancı arttırdığını düşünmektedirler. Aslında her ne kadar gerçek dünyanın hayal dünyamızla uzaktan yakından alakası olmasa da, arada sırada çok kaptırmadan istenilen konularda hayal kurmanın kimseye bir zararının dokunduğu söylenemez.

Konuyla alakalı  bilim insanlarının söyledikleri bilgilere göre de zihnimizin en derinlerindeki istekleri, korkuları, stresleri vb. duygu durumları en doğal şekilde ortaya çıkartabilmenin yolu hayal kurmaktan geçmektedir. Kurulan hayallerde hem geçmişten gelen deneyimlerin izleri bulunmakta, hem de geleceğe atılacak yeni adımlarda temkinli olunmasının önü açılmaktadır.

hayal kurmak


Çok fazla hayal kurmak zararlı mıdır?

Bu durumun ince noktası, kişinin gerçekleştirdiği hayal kurma aşamasını olması gereken seviyelerde bırakmasıdır. Yani hayalin az ya da çok kurulmasından ziyade, kişinin kendini bu hayallere ne kadar kaptırdığı önemlidir. Bilimsel olarak bakıldığında, hayal kuran insanların içsel olarak daha huzurlu ve mutlu oldukları ayrıca olayları muhakeme etme yeteneklerinin de oldukça yükseldiği görülmüştür. Çünkü zaten hayaller güzel şeyler ve durumlar için kurulduğundan, bireyi daha pozitif bir insan yapmakta oldukça etkilidir. Sonuç olarak, hayal kurmayı abartmadan tadında bırakarak kurulan hayaller için herhangi bir zarar teşkil ettiği söylenememektedir.

hayal1


Hayal kurma teknikleri nelerdir?

1) Kişinin hayal kuracağına kendi kendine inanması gerekir.

2) Hangi duygu durumunun içerisinde yer alınmak istendiği belirlenmelidir.

3) Hayalimizde yer alacak kavram ve tanımların ne olacağına iyi karar verilmelidir.

4) Hayal gücünü oldukça geliştirecek envanterlerden yararlanmak gerekir(kitaplar, filmler gibi)

5) Beynimizde duygusal zekamızdan sorumlu olan sağ beyin kısmımız harekete geçirilmeye çalışılmalıdır. Bu durum da empati kurarak, özgüven sahibi olarak, istemediğimiz şeylere tepki göstererek, duygu kontrolünü doğru bir şekilde sağlayarak veya her konuda çözüme yönelik davranarak mümkün olmaktadır.

6) Hayali sürecimizde neyi istemediğimizden çok, neyi tam olarak istediğimize karar verilmelidir.

7) Sorgulama gücü farkındalıklarla perçinlenmelidir.

hayal2


Hayal kurmanın zararları

Hayal kurmanın zararı olarak bahsedeceğimiz durum, kişiyi gerçeklikten koparıp artık sadece hayaller dünyasında yaşamasına neden olan durumlardır. Kişi kendisini hayal dünyasına haddinden çok fazla kaptırarak artık günlük yaşantısında da gerekli sorumluluklarından, günlük işleyişlerden kaçıp hayatını anlamsız bir noktaya getirebilmektedir. Bu tip durumlarla baş başa kalmamak için, gerçek dünyadan kopmamaya özen gösterilmektedir.

Zararlı olacağı bir başka nokta olarak da ulaşılması imkansız durum ve insanlarla alakalı yersiz hayaller kurulmasıdır. Bu tip aşırı uç hayaller kurulması insanı psikolojik olarak ciddi rahatsızlıklara varacak noktalara da getirebilmektedir. Bu nedenden ötürü kurulan hayallerde durulması gereken çizgiler iyi belirlenmelidir.

hayaller1


 

Kaynak :

https://www.psychologies.co.uk/self/what-your-daydreams-reveal-about-you.html
Son 50 Yorum
 1. hayalrobot
 2. Anonim
 3. Seda Kabakçı
 4. Ch.M
 5. Mahsun
 6. sonya
 7. Özgür Demir
 8. Tovalette
 9. cansu
  • sevdigim
 10. mehmet
 11. Sevgi
  • mehmet
 12. Batuhan
 13. Batuhan
 14. miss morfeus
  • Anonim
 15. ibrahim
 16. Emir
  • Efe
 17. mustafa
 18. kadir
 19. kadir
  • nisa
 20. ali kivrak
 21. ufuk karaca
  • inci
   • hayal

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.